خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14836
۱۴۰۰/۱۱/۲۵ - ۱۲:۳۵

جان دوباره در رگ‌های خشکیده جازموریان

جان دوباره در رگ‌های خشکیده جازموریان
در پی بارش‌های زمستانی در حوزه آبریز تالاب خشکیده جازموریان، بخشی از این تالاب پس از دو سال دوباره آبگیری شد.

به گزارش اس.بی پرس، تالاب فصلی جازموریان با 69 هزار و 600 کیلومترمربع مساحت جزو بزرگ‌ترین تالاب‌های آب شیرین و یکی از بهترین اکوسیستم‌های کشور است که بین استان سیستان و بلوچستان و کرمان قرار دارد.

بر اساس داده‌های ماهواره‌ای، با بارندگی‌های اخیر بخشی از این تالاب آبگیری شده که خوشحالی کشاورزان و دامداران منطقه را به همراه داشته است.

اما علی‌رغم بهابازارهای خوب در حوزه آبریز این تالاب بخصوص در حوزه کرمان و هلیل رود باز هم حجم بالای آب در پشت سدها و بندهای این استان محصور و این بارندگی‌ها نتوانست موجب آبگیری کامل تالاب شود و لب‌های خشک‌شده آن را سیراب کند.

عدم اختصاص حق آبه تالاب جازموریان، ایجاد سدها و بندهای متعدد بر روی هلیل رود و دیگر مجراهای اصلی ورود آب به این تالاب از یک سو و ایجاد خاک‌ریز و حفر کانال برای جلوگیری از قاچاق در دل این تالاب نفس این تالاب را در حوزه سیستان و بلوچستان به تنگ آورده به‌گونه‌ای که در پی بهابازارهای خوب اخیر این تالاب به‌طور کامل آبگیری و احیا نشد.

خشک شدن این تالاب در دو دهه اخیر نقش زیادی در تغییر معیشت حاشیه‌نشینان این تالاب و افزایش ریزگردها در جنوب شرق کشور داشته که توجه ویژه به این مهم برنامه‌ریزی سنجیده و کارشناسی مسئولین استانی و کشوری را می‌طلبد.

این تالاب پیش از خشک‌سالی‌های دو دهه اخیر انبار علوفه جنوب شرق کشور بود و کشاورزی و دام‌پروری حاشیه‌نشینان این تالاب را نیز رونق بخشیده بود و یکی از مراکز اصلی پرورش دام سبک و سنگین در کشور به شمار می‌رفت.

احیای تالاب جازموریان مستلزم رهاسازی مستمر آب سدهای احداث‌شده بر روی هلیل رود است که ضمن مهار ریزگردها و حفظ اکوسیستم منطقه می‌تواند دام‌پروری و کشاورزی منطقه را رونق بخشد و معیشت پایدار را نیز برای حاشیه‌نشینان این تالاب به ارمغان آورد.

تالاب جازموریان که از سال 1376 خشک‌شده بود، پیش‌ازاین در سال 1398 به‌طور کامل احیا شده بود.

 

 انتهای پیام/

منبع : iribnews.ir

نظرات شما

capcha