خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14841
۱۴۰۰/۱۱/۲۵ - ۲۱:۲۹
رئیس سازمان سنجش آموزش:

افزایش پاسخنامه‌های کنکور از ۵ به ۱۴ عدد/ ۲ دفترچه آزمون اختصاصی برای گروه‌های ریاضی، تجربی و علوم انسانی

افزایش پاسخنامه‌های کنکور از ۵ به ۱۴ عدد/ ۲ دفترچه آزمون اختصاصی برای گروه‌های ریاضی، تجربی و علوم انسانی
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: برای کنکور جاری روندی را در سازمان سنجش آموزش کشور ایجاد کرده‌ایم و تعداد پاسخ‌نامه‌ها را از ۵ عدد به ۱۴ رساندیم تا از این طریق آسایش و امنیت آزمون را افزایش دهیم.

به گزارش اس.بی پرس، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور درباره جزییات برگزاری آزمون کنکور سراسری سال ۱۴۰۱ گفت: ما یک سری تغییرات را در کنکور امسال اعمال کردیم که این تغییرات در جهت ایجاد آسایش، آرامش و از بردن استرس داوطلبان است. لذا ما امسال روندی را در سازمان سنجش آموزش کشور ایجاد کردیم و تعداد پاسخ‌نامه‌ها را از ۵ عدد به ۱۴ رساندیم.

وی بیان کرد: ۱۴ پاسخنامه مجزا برای پنج گروه آزمایشی را پیش‌بینی کردیم. برای هر پنج گروه آزمایشی سؤالات و پاسخنامه‌های مجزا پیش‌بینی‌شده است و در هر پنج گروه آزمون عمومی نیز مجزا با دفترچه و پاسخنامه مجزا خواهد بود که به شکل شخصی‌سازی‌شده در پاکت قرار می‌گیرد. هر پنج گروه آزمایشی ۱۰۰ سؤال عمومی دارند که در ۷۵ دقیقه پاسخگوی آن خواهند بود. پس‌ازآن دفترچه‌ها و پاسخنامه‌های عمومی جمع‌آوری و آزمون اختصاصی شروع خواهد شد.

پورعباس در توضیح رویه آزمون‌های اختصاصی گفت: در آزمون اختصاصی تفکیکی که صورت گرفته این است که سه گروه آزمایشی ریاضی، تجربی و انسانی هرکدام دو دفترچه تخصصی و دو پاسخنامه اختصاصی دارند که این دو دفترچه با پاسخنامه مربوطه شخصی‌سازی‌شده و در پاکت قرار می‌گیرند.

وی درباره دفترچه عمومی و اختصاصی گروه ریاضی گفت: در گروه آزمایشی ریاضی دفترچه اختصاصی گروه ریاضی دو بخش می‌شود که شامل دفتر شماره «دو» و دفتر شماره «سه» با دو پاسخنامه مجزا برای هرکدام است. دفتر شماره دو شامل درس ریاضیات با ۵۰ سؤال بازمان پاسخ‌دهی ۸۰ دقیقه، دفتر شماره سه شامل درس فیزیک ۴۰ سؤال بازمان پاسخ‌دهی ۵۰ دقیقه، درس شیمی ۳۰ سؤال بازمان پاسخ‌دهی ۳۰ دقیقه و جمع ۷۰ سؤال در ۸۰ دقیقه خواهد بود. همچنین گروه ریاضی یک دفترچه و پاسخنامه عمومی همراه با ۱۰۰ سؤال بازمان پاسخ‌دهی ۷۵ دقیقه دارد.
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور درباره دفترچه عمومی و اختصاصی گروه علوم تجربی گفت: در گروه علوم تجربی یک دفترچه و پاسخنامه عمومی همراه با ۱۰۰ سؤال طی بازه پاسخ‌دهی ۷۵ دقیقه طراحی‌شده است. علاوه بر این دو دفترچه اختصاصی دیگر نیز دارند، دفترچه شماره ۲ شامل درس ریاضی همراه ۳۰ سؤال در زمان پاسخ‌دهی ۵۰ دقیقه، زیست‌شناسی ۵۰ سؤال بازمان پاسخ‌گویی ۴۰ دقیقه است. مجموع دفترچه شماره ۸۰ سؤال در ۹۰ دقیقه می‌شود.

وی افزود: دفترچه شماره ۳ گروه علوم تجربی شامل درس فیزیک ۳۰ سؤال بازمان پاسخ‌دهی ۳۷ دقیقه، شیمی ۳۵ سؤال بازمان پاسخ‌دهی ۳۷ دقیقه، زمین‌شناسی ۲۰ سؤال بازمان پاسخ‌دهی ۱۶ دقیقه است که درمجموع سؤالات دفترچه سوم گروه علوم تجربی ۸۵ سؤال در ۹۰ دقیقه است.

رئیس سازمان سنجش درباره دفترچه ویژه بهیاران توضیح داد: دفترچه شماره چهاردر گروه تجربی با ۳۵ سؤال برای بهیاران طراحی‌شده که طی ۲۰ دقیقه باید پاسخگوی آن باشند. درواقع یک دفترچه مخصوص بهیاری با پاسخنامه ویژه در نظر گرفته‌شده است.

وی درباره جزئیات سؤالات گروه علوم انسانی گفت: در این گروه یک آزمون عمومی با پاسخنامه اختصاصی و دو دفترچه اختصاصی داریم. دفترچه شماره ۲ شامل درس ریاضی ۲۰ سؤال بازمان پاسخ‌دهی ۲۵ دقیقه، درس اقتصاد ۱۵ سؤال با بازه زمانی ۱۰ دقیقه، زبان و ادبیات فارسی ۳۰ سؤال با بازه زمانی ۳۰ دقیقه، علوم اجتماعی ۲۰ سؤال بازمان پاسخگویی ۱۵ دقیقه در نظر گرفته‌شده است. بنابراین دفترچه شماره ۲ گروه علوم انسانی ۸۵ سؤال بازه زمانی ۷۰ دقیقه دارد.

پورعباس ادامه داد: دفترچه شماره ۳ گروه علوم انسانی شامل درس زبان عربی ۲۰ سؤال با ۲۰ دقیقه زمان، تاریخ جغرافیا هرکدام ۱۵ سؤال با ۲۵دقیقه زمان، فلسفه و منطق ۲۰ سؤال و ۲۰ دقیقه زمان، روانشناسی ۲۲ سال با ۱۵ دقیقه زمان پاسخگویی در نظر گرفته‌شده است. درمجموع ۹۰ سؤال با ۸۵ دقیقه زمان است.

وی افزود: در این میان یک تعداد از افراد دیپلم علوم و معارف اسلامی دارند که این‌ها در درس زبان و تاریخ با گروه علوم انسانی متفاوت هستند، لذا دفترچه شماره ۳ این افراد از دفترچه شماره ۳ سایر گروه‌ها در برخی سؤالات متمایز است که شخصی‌سازی‌شده و جای نگرانی وجود ندارد.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور درباره سؤالات عمومی و اختصاصی گروه هنر توضیح داد: گروه هنری یک دفترچه عمومی با پاسخنامه اختصاصی، و یک آزمون اختصاصی با ۱۶۵ سؤال در ۱۶۰ دقیقه زمان‌دارند. گروه زبان‌های خارجه نیز به همین ترتیب یک دفترچه عمومی با پاسخ‌نامه اختصاصی خود رادارند. همچنین یک آزمون اختصاصی همراه با ۷۰ سؤال دارند و آزمون زبان‌های آلمانی و فرانسه نیز به همین ترتیب است.

پورعباس در توضیح برنامه‌ریزی برای طراحی این نوع دفترچه‌ها گفت: دفترچه‌های کنکور کاربردوست و داوطلب دوست شده‌اند زیرا فاصله گزینه‌ها زیادتر شده و برای هر درسی ستون مجزا داریم که خیلی ریز و به هم چسبیده نیستند. این رویه کمک می‌کند خدایی نکرده اشتباهی برای جابجا زدن پاسخ‌ها صورت نگیرد.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: پاسخ‌نامه‌ای که خلوت باشد آرامش بیشتری ایجاد می‌‎کند سپس پاسخنامه‌ها جمع‌آوری‌شده و برای مدت خیلی زیاد در دست داوطلب قرار نمی‌گیرد همین مسئله امنیت آزمون را بالا می‌برد و موجب افزایش عدالت آموزشی می‌شود. همچنین اگر خدایی نکرده نقشه‌ای از پیش طراحی‌شده باشد خنثی می‌شود. البته زحمت و مصرف کاغذ ما را حداقل سه برابر می‌کند ولی برای حفظ آرامش آزمون و امنیت آن این اتفاق برنامه‌ریزی‌شده است.


 انتهای پیام/
 

منبع : ilna.news

نظرات شما

capcha