خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14894
۱۴۰۰/۱۱/۳۰ - ۱۱:۵۲
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان:

خشک‌سالی همچنان در سیستان و بلوچستان ادامه دارد

خشک‌سالی همچنان در سیستان و بلوچستان ادامه دارد
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: با وجود بارش‌ها و جاری شدن سیلاب در دی‌ماه سال جاری خشک‌سالی همچنان در استان ادامه دارد.

به گزارش اس.بی پرس، محسن حیدری با اشاره به نرمال شدن میزان بارش استان در سال زراعی جاری اظهار داشت: بر اساس شاخص بارش، تبخیر و تعرق استاندارد شده (SPEI)، در مدت‌زمان یک‌ساله تا پایان دی‌ماه سال جاری، ۹۲.۶ درصد از مساحت استان سیستان و بلوچستان درگیر پدیده خشک‌سالی است که در سیستان این مقدار ۹۶.۳ درصد مساحت و در منطقه بلوچستان ۹۰.۳ درصد مساحت آن است.

وی مناطق تحت تأثیر پدیده خشک‌سالی در دوره یک‌ساله تا پایان آذر ۱۴۰۰ بر اساس شاخص SPEI را ۹۳.۸٪ عنوان کرد و افزود: بارندگی‌های دی‌ماه تنها ۱.۲ درصد از مساحت استان را از خطر خشک‌سالی رهانیده که در مقایسه با میزان کل بسیار ناچیز و قابل‌اغماض است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ضمن ابراز نگرانی از ادامه‌دار بودن روند خشک‌سالی در استان گفت: در مدت‌زمان یک‌ساله تا پایان آذر سال جاری، ۳۶.۱ درصد از مساحت استان درگیر خشک‌سالی شدید و ۳۳.۱ درصد درگیر خشک‌سالی بسیار شدید بوده که این مقادیر در دی ۱۴۰۰ و با وجود بارندگی‌های سیل‌آسا به ترتیب به ۳۷.۳ درصد و ۲۱.۲ درصد تغییر پیدا کرده است.

 

 انتهای پیام/

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha