خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14897
۱۴۰۰/۱۱/۳۰ - ۱۲:۰۳
مدیرکل انتقال خون استان بیان کرد:

کمبود فرآورده‌های خونی در سیستان و بلوچستان/ ذخیره کمتر از یک روز گروه خونی 0 در استان

کمبود فرآورده‌های خونی در سیستان و بلوچستان/ ذخیره کمتر از یک روز گروه خونی 0 در استان
مدیرکل انتقال خون استان سیستان و بلوچستان گفت: ذخایر فرآورده‌های خونی در استان سیستان و بلوچستان، ناامیدکننده است و نیاز شدید به حضور اهداکنندگان است.

به گزارش اس.بی پرس، خسروی افزود: با اوج‌گیری سویه جدید، مراجعات اهداکنندگان کاهش یافته است و این امر باعث شده تا زنگ خطر کمبود فرآورده‌های خونی به صدا در آید.

خسروی با بیان اینکه شیوه‌نامه‌های بهداشتی در تمام پایگاه‌های انتقال خون استان رعایت می‌شود از مردم خواست برای نجات جان هم و استانی‌های نیازمند به خون شتاب کنند.

مدیرکل انتقال خون استان همچنین به اشاره به نیاز روزانه 400 واحد فرآورده‌های خونی برای نیازمندان استان گفت: 40 درصد نیاز خونی استان از طریق دیگر مراکز انتقال خون از سراسر کشور تأمین می‌شود.

خسروی همچنین به مصرف بالای فرآورده‌های خونی در استان اشاره کرد و افزود: وجود بیش از 3 هزار و 200 بیمار تالاسمی، وجود 900 بیمار دیالیزی، اعمال اتاق جراحی و تصادفات جاده‌ای مصرف فرآورده‌های خونی را در استان افزایش داده است.

 

تأکید امام‌جمعه زاهدان بر همیاری مردم برای اهدای خون

همچنین امام‌جمعه زاهدان نیز از مردم سیستان و بلوچستان خواست برای کمک به بیماران، مراکز انتقال خون را تنها نگذارند.

آیت‌الله محامی گفت: آمار بالای بیماران تالاسمی و حجم زیاد تصادفات جاده‌ای باعث شده است که استان همیشه با کمبود ذخایر خونی مواجه باشد و در این هفته بحران کمبود خون به وضعیت هشدار رسیده و باید افرادی که توانایی اهدای خون دارند به کمک بشتابند.

همچنین رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز اخیراً در جمع خبرنگاران با تأیید کمبود خون در استان و با اشاره به اینکه در سیستان و بلوچستان در زمینه ایجاد پایگاه‌های انتقال خون و نمایندگی پزشکی قانونی در شهرستان‌های تابعه دچار مشکل هستیم، افزود: در این استان مشکل کمبود پایگاه انتقال خون و نیرو داریم که این موضوع در حال پیگیری است و مشکل خون‌گیری نیز به دلایل و محدودیت‌های مختلف در استان وجود دارد بر همین اساس بیشترین خون از تهران وارد سیستان و بلوچستان می‌شود.

دکتر شهریاری بیان کرد: بیماران تالاسمی مظلوم و دارای مشکلات خاصی هستند و برخی داروهای ایرانی نیز برای آن‌ها جواب نمی‌دهد و دچار مشکلات متعدد مانند بیماری‌های قلبی، کلیوی و غیره می‌شوند که امیدواریم هرچه سریع‌تر مشکل این بیماران برطرف شود.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha