خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14921
۱۴۰۰/۱۲/۰۱ - ۲۰:۴۸
مدیرعامل سازمان انتقال خون:

سه ماه سخت برای ذخایر خونی در کشور

سه ماه سخت برای ذخایر خونی در کشور
مدیرعامل سازمان انتقال خون، تأمین خون سالم و کافی را مأموریت اصلی این سازمان خواند و گفت: معمولاً روزهای پایان سال و مشغله و ترافیک ناشی از آن، آغاز تعطیلات عید و ماه مبارک رمضان و موجهای همه‌گیری کرونا چهار پیک کاهش اهدای خون است که متأسفانه در وضعیت کنونی هر چهار موقعیت باهم مقارن شده‌اند.

به گزارش اس.بی پرس، مدیرعامل سازمان انتقال خون در وبیناری با حضور معاونان و مدیران کل ستادی و استانی نقشه راه و رویکردهای سال ۱۴۰۱ را با توجه به رویدادها و ضرورت‌های این سال اعلام کرد.
دکتر مصطفی جمالی در این وبینار با اشاره به اهمیت و ویژگی خاص ایام پیش رو گفت: معمولاً روزهای پایان سال و مشغله و ترافیک ناشی از آن، آغاز تعطیلات عید و ماه مبارک رمضان و موجهای همه‌گیری کرونا چهار پیک کاهش اهدای خون است که متأسفانه در وضعیت کنونی هر چهار موقعیت باهم مقارن شده‌اند.
وی افزود: برای اینکه مأموریت اصلی سازمان که تأمین خون سالم و کافی در کشور است بتواند به‌خوبی انجام شود، ضرورت دارد تا برنامه‌ریزی و همت مناسبی از سوی ستاد سازمان انتقال خون و مراکز استانی اعمال شود تا بتوانیم این سه ماه پر از ریسک را بدون کاهش ذخایر خونی و مشکلات ناشی از آن پشت سر بگذاریم.
جمالی با مروری بر شاخص‌ها و ضرورت‌های هنر مدیریت در سازمان انتقال خون و مراکز استانی گفت: شناخت وضع موجود و فرصت‌ها و تهدیدهای ثابت و مقطعی، توجه به وضع موجود اعتبارات،  ذخایر روزانه خون و وضعیت کارکنان به‌طور مستمر از ضروریات مدیریت است تا مدیر بتواند قدرت تحلیل داشته باشد.
وی با تأکید بر فرصت‌ها و موقعیت‌های بومی و منطقه‌ای هر استان گفت: خلاقیت نیز شاخص دیگری است که از سوی مدیران می‌تواند کارگشا باشد.
جمالی با تأکید بر نقش روابط عمومی و دفتر جذب اهداکنندگان و برنامه‌ریزی قوی برای جلب مشارکت و همکاری مردم و نگهداری اهداکنندگان خون و استمرار آن گفت: برخی از استان‌ها با تلاشی خلاقانه توانسته‌اند از ظرفیت نیروهای داوطلب و تبلیغات شهری توجه مردم را به اهدای خون جلب کنند که استان تهران در این زمینه تجربه موفقی دارد.
وی با تأکید بر اهمیت عدالت در توزیع امکانات، افزایش بهره‌وری و ریسک‌پذیری حساب‌شده برای استفاده از روش‌های متفاوت در عملکرد و تفویض اختیار به مدیران میانی برای اجرای صحیح جزییات گفت: رابطه مناسب با دستگاه‌های نظارتی و حضور فعال مدیران استانی در جلسات استان راه مناسبی است برای به دست آوردن نظر مثبت سازمان‌های مرتبط و تأمین بودجه از استانداری.
جمالی مدیران استانی را به تعامل با بخش خصوصی و دولتی در استان دعوت کرد و افزود: حفظ و امانت در بیت‌المال از خط قرمزهای مهم این سازمان است که باید نسبت به آن حساسیت ویژه داشته باشیم و عدول از آن قابل‌گذشت نیست و از شما توقع دارم نسبت به منافع سازمانی و عدالت در عملکرد حساس باشید و با شجاعت از آن دفاع کنید و درزمینهٔ شایسته‌سالاری و منافع سازمانی باقدرت ظاهر شوید و ما نیز از این عملکرد دفاع خواهیم کرد.
وی از مدیران استانی خواست تا وضعیت ذخایر خون را مشخص و نیاز متوسط سه ماه پیش رو را محاسبه کنند و برای به دست آوردن این میزان با احتساب ۱۰ درصد بیشتر، برنامه‌ریزی دقیق انجام دهند و طی این سه ماه که چهار مقطع کاهش اهدای خون با یکدیگر تلاقی کرده است تمامی تلاش خود را به خرج دهند و لحظه‌ای تعلل نکنند.
وی با تأکید بر اهمیت اولویت دادن به تأمین نیازها و مطالبات کارکنان گفت: طی سه‌ماهه پیش رو همه باید با حداکثر ظرفیت تلاش کنیم.
بنابر اعلام وزارت بهداشت، جمالی از تمامی پزشکان و مدیران و کارکنان ستاد مرکزی و استانی خواست تا در فرایند تأمین خون مراکز اهدای خون را یاری دهند و در صورت نیاز کارکنان آموزش ببینند تا  بتوانند در بخشهای مختلف این فرایند کمبودها را طی زمان یادشده پوشش دهند.
وی با تأکید بر اهمیت عملکرد کارکنان و ارزشیابی دقیق و مؤثر آن گفت: به‌زودی سیستم ارزشیابی سازمان باید به نحو بهینه تغییر کند تا هر یک از کارکنان طبق عملکرد خود دیده شوند تا باانگیزه کار کنند.
مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران خاطرنشان کرد: در این سه ماه باید شبانه‌روز درصحنه باشیم.
وی با تأکید بر اهمیت هماهنگی و تعامل صددرصدی دفتر جذب و روابط عمومی گفت: طبق یک برنامه متشکل باید فرهنگ‌سازی و جذب اهداکنندگان برای تکمیل ذخایر خون در تمام کشور انجام شود و استان‌ها از ظرفیت‌های بومی و خاص خود نیز در این زمینه استفاده کنند.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha