خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14929
۱۴۰۰/۱۲/۰۲ - ۰۹:۳۴
عضو کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا اعلام کرد:

علت افزایش دوباره مرگ‌های کرونایی در کشور / لزوم افزایش مدت‌زمان قرنطینه اُمیکرون

علت افزایش دوباره مرگ‌های کرونایی در کشور / لزوم افزایش مدت‌زمان قرنطینه اُمیکرون
عضو کمیته علمی ستاد ملی کرونا با اشاره به توضیحاتی پیرامون پیک ششم کرونا و با تأکید بر اینکه مدت قرنطینه‌ امیکرون پنج روز نیست، گفت: بهتر است مبتلایان به اُمیکرون حداقل ۱۰ روز تا ۲ هفته قرنطینه بمانند و در این مدت از حضور در مشاغل خودداری کنند.

به گزارش اس.بی پرس، دکتر مهرداد حق ازلی با اشاره به اینکه از نظر ابتلا به کرونا هنوز در شیب صعودی هستیم، گفت: به نظر می‌رسد این روند تا یک یا دو هفته آینده ادامه داشته باشد و پس از آن به قله پیک برسیم. در حال حاضر تعداد بستری افزایش یافته و تعداد مرگ و میر از حدود ۲۰ مورد به بیش از ۲۰۰ مورد در روزهای اخیر رسیده است. ازآنجایی‌که تجربیات جهانی نشان داده است که مدت پیک با امیکرون در سایر کشورها به اندازه پیک دلتا طولانی نبوده است، پس از رسیدن به قله حدوداً ۲ تا ۳ هفته در قله می‌مانیم و بعد به شیب نزولی پیک وارد می‌شویم.

او تأکید کرد: البته موضوع الزامی، رعایت پروتکل‌ها و تزریق واکسن است. در صورت عدم رعایت پروتکل‌ها ممکن است در طول عید نوروز هم با بیماری درگیر باشیم که دیگر آن‌وقت لازم است در امکان مسافرت‌ها تجدیدنظر شود.

وی درباره علت افزایش مجدد موارد مرگ و میر کرونا، افزود: در هر صورت افزایش تعداد ابتلا منجر به افزایش تعداد بستری و پس از آن مرگ و میر خواهد شد. تعداد ابتلا تا حد زیادی افزایش یافته است و حتی اگر قرار باشد درصد کمی از این‌ها بدحال شوند، باز هم تعداد فوتی‌ها قابل‌توجه خواهد بود.

دبیر بورد داخلی کمیته علمی کرونا، تأکید کرد: بیشترین مرگ و میر در افرادی است که یا واکسن تزریق نکردند و یا واکسیناسیونشان کامل نشده است. همچنین افراد دارای بیماری زمینه‌ای و مصرف‌کنندگان داروهایی که سیستم ایمنی را تضعیف می‌کند در معرض خطر هستند.

او درباره موضوع تفویض اختیار به ستادهای استانی برای تصمیم‌گیری پیرامون حضوری یا غیرحضوری شدن مدارس علی‌رغم افزایش چشمگیر شهرهای قرمز کرونایی، تصریح کرد: نظر ما این بود که فعلاً این موضوع به شکل کامل به تأخیر افتد و پیشنهاد خود را به ستاد کشوری اعلام کردیم. به نظر می‌رسد با توجه به اینکه جهش امیکرون در کودکان می‌تواند سبب بیماری‌زایی بیشتر شود، بهتر است از تجمع بچه‌ها در اماکن سربسته جلوگیری شود؛ زیرا در هر صورت تعداد قابل‌توجهی از مدارس ما شرایط استاندارد را ندارند زیرا شرایط زیرساخت و مساحتی در مدارس استاندارد نیست و همین سبب می‌شود امکان رعایت پروتکل‌ها وجود نداشته باشد. توصیه کمیته علمی بازنگری مجدد تصمیم‌گیری پیرامون بازگشایی حضوری مدارس است و امیدواریم فعلاً حداقل تا آخر اسفند مدارس غیرحضوری فعال باشند.

حق ازلی با تأکید بر اینکه موضوع قرنطینه پنج‌روزه برای امیکرون به‌هیچ‌وجه صحیح نیست، اظهار کرد: روزهای اول شیوع این سویه CDC آمریکا چنین نظریه‌ای داد و برخی از همکاران ما این موضوع را اعلام کردند و تصمیماتی در وزارت بهداشت گرفته شد که قرنطینه پنج روز باشد، اما پس از آن، این مسئله در آمریکا هم بازنگری شد و مدت قرنطینه افزایش یافت. بهتر است مبتلایان به امیکرون حداقل ۱۰ روز تا ۲ هفته قرنطینه بمانند و در این مدت از حضور در مشاغل خودداری کنند.

وی درباره آمادگی بیمارستانی ازنظر دارو و تجهیزات، بیان کرد: پروتکل‌های درمانی چند هفته قبل مورد بازنگری قرار گرفتند و در اختیار مراکز درمانی قرار گرفتند. ممکن است با توجه به افزایش بار بیماری در برخی مراکز کمبودهای موقتی پیش آید ولی پشتیبانی می‌شوند. به‌طورکلی گزارشات نشان می‌دهد که اوضاع در مراکز در حال کنترل است و دارو و مواد موردنیاز اولیه موجود است. تا به امروز گزارش جدی از عدم توانایی مراکز درمانی نداشتیم و مراکز در حالت آماده‌باش قرار دارند.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha