خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14946
۱۴۰۰/۱۲/۰۲ - ۱۹:۲۶
رئیس دستگاه قضا:

شبکه توزیع محصولات در کشور ناسالم و معیوب است

شبکه توزیع محصولات در کشور ناسالم و معیوب است
رئیس قوه قضائیه با اشاره به ناسالم و معیوب بودن شبکه توزیع محصولات در کشور، به دادستان‌های کشور دستور داد در راستای وظایف نظارتی برای اصلاح این چرخه معیوب و ناسالم اقدام کنند.

به گزارش اس.بی پرس، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای امروز (دوشنبه دوم اسفند) در ابتدای جلسه شورای‌عالی قوه قضائیه با اشاره به ابلاغ دستور رئیس دستگاه قضا مبنی بر حذف تشریفات و هزینه‌های زائد و لزوم اجرای یکپارچه و دقیق آن در قوه قضائیه از مسئولان قضائی که طی یک هفته اخیر بلافاصله در حذف و کاستن از تشریفات برای مدیریت هزینه‌ها و صرفه‌جویی در مصارف با توجه به شرایط اقتصادی کشور و مردم، همت گماشته‌اند، تقدیر کرد و مجدداً به مسئولان قضائی در سراسر کشور توصیه کرد در اقدامات و برنامه‌های خود ضمن تلاش برای بازدهی مناسب، نسبت به حذف، تقلیل و کاهش محسوس مخارج و هزینه‌ها در حوزه تشریفات اقدام کنند.

رئیس دستگاه قضا در ادامه به موضوع تهیه و تدوین «برنامه هفتم توسعه» و اهمیت این سند برای اعتلای کشور پرداخت و در همین راستا به همه مسئولان قضائی به‌ویژه رؤسای سازمان‌ها و مراکز قضائی مرتبط با مباحث راهبردی، برنامه‌ای و بودجه‌ای دستور داد در تدوین برنامه هفتم توسعه مشارکت فعال‌تری با بخش‌های ذی‌ربط دولتی و همه متصدیان این سند داشته باشند.

رئیس عدلیه افزود: با مشارکت فعال‌تر مسئولان ذی‌صلاح قضائی در امر تدوین برنامه هفتم توسعه، سیاست‌ها، رویکردها و نیازهای قضائی در همین موعد تدوین برنامه لحاظ می‌شود و بدین‌ترتیب در مقام اجرا و عمل با خلأ و کاستی مواجه نمی‌گردیم.

رئیس قوه قضائیه در ادامه نشست امروز، بابیان اینکه حفظ ارزش‌های اسلامی و دینی از ضروریات است، به برخی حواشی‌ و ایراد مطلبی خلاف شرع و عرف در حاشیه جشنواره فیلم فجر، اشاره کرد و از دادستانی‌کل کشور، دادگستری و دادستانی تهران و همچنین معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه که در این رابطه مسئولانه، فعالانه و پیشگیرانه ورود و ارشادات و تذکرات لازم را مطرح کردند، تقدیر به‌عمل آورد.

محسنی اژه‌ای در همین راستا از مراجع و علما و فضلای حوزوی که مسئولانه و باغیرت دینی نسبت به این قبیل حرمت‌شکنی‌ها واکنش نشان می‌دهند سپاسگزاری کرد و بر ضرورت توجه و اهتمام همگان بر توصیه‌ها و نصایح این اعاظم و رجال پاسدار حریم دین و شریعت تأکید کرد.

رئیس دستگاه قضا در ادامه نشست امروز شورای‌عالی قوه قضائیه با اشاره به پشت‌سرگذاشتن ۲۹ بهمن «روز اقتصاد مقاومتی و کارآفرینی»، مقوله اقتصاد مقاومتی را نسخه دفع شر دشمنان در حال و آینده دانست و تأکید کرد: با به‌کارگیری مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی می‌توانیم تحریم‌های ظالمانه دشمنان را خنثی کنیم و این خطوط اقتصاد مقاومتی است که نقش مستقیمی در تحکیم استقلال و عزت کشور دارد و می‌تواند به دیپلمات‌های کشورمان در رویارویی با طرف‌های مقابل، بسط ید و قدرت مانور دهد.

رئیس عدلیه در ادامه به مقامات و مسئولان قضائی و نظارتی توصیه کرد که تا حدامکان از فعالان اقتصادی، تولیدکنندگان، صنعتگران و کارآفرینان که افسران جنگ و نبرد اقتصادی می‌باشند حمایت کنند و بین وقوع فساد و تخلف تفکیک قائل شوند.

رئیس قوه قضائیه اضافه کرد: مسئولان قضائی و نظارتی در آن‌جایی که فساد رخ می‌دهد قاطعانه، بدون تبعیض و سریع ورود کنند اما در مواردی که صرفاً تخلف و یا احیاناً برداشت نادرست از قانون و رویه‌های اداری صورت گرفته است، موضوع را به مرجع ذی‌صلاح جهت برخورد مقتضی ارجاع دهند.

محسنی اژه‌ای با تأکید بر اینکه برای تحقق مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی و همچنین مقابله با فساد باید گام‌های عملی‌تری برداشته شود، به مسئولان قضائی و نظارتی توصیه کرد که در صورت وقوع فساد در یک بنگاه اقتصادی و تولیدی، علاوه بر آنکه قاطعانه و بدون تبعیض به این فساد رسیدگی کنید درعین‌حال توجه داشته باشید که به استمرار فرایند تولید و اشتغال در آن بنگاه لطمه وارد نشود.

رئیس دستگاه قضا در ادامه شبکه توزیع را یکی از اضلاع مهم در ساختار اقتصاد و بازار دانست و با اشاره به ناسالم و معیوب بودن شبکه توزیع محصولات در کشور، با توجه به در پیش بودن ایام عید نوروز به دادستان‌های سراسر کشور مأموریت داد در راستای وظایف نظارتی برای اصلاح چرخه معیوب و ناسالم توزیع اقدام جدی داشته باشند و نهایت مساعدت را با دولت و تعزیرات برای نظارت بر توزیع محصولات در بازار انجام دهند تا از این ناحیه مشکل و گرفتاری برای مردم ایجاد نشود.

رئیس عدلیه درعین‌حال از اقدامات دولت سیزدهم برای رفع معایب و ایرادات شبکه توزیع محصولات در کشور و مقابله با سوداگری‌های برخی دلال‌ها و واسطه‌ها ، تقدیر به‌عمل آورد و بیان داشت: بدون تردید دستگاه قضائی در جهت رفع اشکالات شبکه توزیع محصولات در بازار، مساعدت‌های لازم را با دولت انجام می‌دهد.

رئیس قوه قضائیه در ادامه به اهمیت مقوله بازاریابی در تقویت بنیه اقتصادی کشور و تولید ملی اشاره کرد و گفت: اگرچه دستگاه قضائی در این زمینه بازیگر و کنشگر اصلی محسوب نمی‌شود اما آمادگی دارد در جهت کمک به عملیاتی شدن مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی، دستگاه‌های ذی‌ربط کشور را در امر بازاریابی داخلی و خارجی جهت فروش محصولات و تولیدات ملی یاری رساند.

«ضرورت انسداد بسترهای فساد» از دیگر تأکیدات حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای در جریان نشست امروز شورای‌عالی قوه قضائیه بود و رئیس عدلیه بر همین اساس ضمن تقدیر ویژه از شخص رئیس‌جمهور و دولت سیزدهم به‌سبب اهتمام نسبت به مسدود کردن گلوگاه‌های فساد و ابلاغ دستورالعمل در این زمینه، به چند نوع از پرونده‌های پرحجم و پرتکرار در دستگاه قضائی اشاره و اضافه کرد: با اتخاذ تصمیم ریشه‌ای در قبال آن‌ها از سوی دولت، هم شاهد کاستن از کثرت پرونده‌های قضائی خواهیم بود و هم از پیدایش مشکلات برای مردم جلوگیری به‌عمل می‌آید.

رئیس قوه قضائیه یکی از این بسترهای مهم فسادزا را که پرونده‌های قضائی قابل‌توجهی را به خود اختصاص داده‌ است، مقوله «زمین» و «تغییر کاربری‌ها» دانست و گفت: دولت باید برای جلوگیری از تغییر کاربری اراضی اقدامات جدی صورت دهد و بدون تردید دستگاه قضائی نیز در این امر نهایت مساعدت را با دولت خواهد داشت.

مشخص نبودن حریم رودها، سواحل و جاده‌ها و همچنین عدم تکمیل طرح‌های جامع و تفصیلی شهری و روستایی از دیگر گلوگاه‌های فساد است که مورد تأکید قاضی‌القضات قرار گرفت و رئیس عدلیه در این زمینه، خواستار اقدامات مقتضی از ناحیه دولت شد.

رئیس دستگاه قضا، ایرادات و آسیب‌هایی را که در جهات مختلف سیستم بانکی ازجمله وصول مطالبات، هزینه‌کرد تسهیلات، اعتبارسنجی و اخذ وثایق لازم و غیره وجود دارد از دیگر بسترهای فسادزا دانست و از دولت خواست برای انسداد این گلوگاه مهم فساد، تلاش مضاعفی را انجام دهد و مطمئن باشد که دستگاه قضائی نیز با اطلاعات و اشرافی که دارد و آسیب‌شناسی‌ای که انجام داده است، در این امر خطیر یار و کمک‌کار دولت خواهد بود.

محسنی اژه‌ای در پایان‌بخش نخست نشست امروز شورای‌عالی قوه قضائیه هم به برخی تریبون‌داران و قلم‌به‌دستان و گردانندگان رسانه‌ها توصیه کرد که اخلاق‌مداری را سرلوحه فعالیت حرفه‌ای خود قرار دهند و از تولید و انتشار اکاذیب، جعلیات و شایعات بی‌اساس و سست به‌جد پرهیز کنند.

قاضی‌القضات بر همین اساس تصریح کرد اگر به هشدارها و نصایح توجهی نشود دستگاه‌ قضائی و ضابطین آن به‌هیچ‌وجه این قبیل دروغ‌پراکنی‌ها و بداخلاقی‌ها را تحمل نمی‌کنند و در مواردی که شاکی خصوصی وجود دارد بنا بر مسئولیت ذاتی خود به موضوع رسیدگی و در سایر موارد نیز مدعی‌العموم ورود پیدا خواهد کرد.

 

 انتهای پیام/

منبع : tasnimnews.com

نظرات شما

capcha