خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14950
۱۴۰۰/۱۲/۰۲ - ۲۰:۴۱
زارع‌پور:

تلاش شبانه‌روزی برای جبران کاستی‌های شبکه ارتباطی ثابت و همراه

تلاش شبانه‌روزی برای جبران کاستی‌های شبکه ارتباطی ثابت و همراه
وزیر ارتباطات در یادداشتی نوشت: در دهه فجر انقلاب اسلامی افتتاح نیم‌میلیون پورت فیبرنوری، اتصال بیش از یک‌هزار روستا به شبکه پایدار و پرسرعت، بهره‌برداری از باند فرکانسی ۲۳۰۰ باهمت اپراتور‌های سیار و طرح ملی فیبرنوری نقاط را آغاز کردیم که به‌تدریج به بهره‌برداری خواهند رسید.

به گزارش اس.بی پرس، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات "عیسی زارع‌پور" در ادامه این یادداشت نوشت: اما هنوز تا شرایط ایده‌آل مورد مطالبه مردم بسیار فاصله‌داریم؛ شرایطی که تحقق آن تلاش شبانه‌روزی می‌طلبد تا جاماندگی در توسعه زیرساخت‌های ارتباطی جبران شود و بهترین کیفیت و سرعت و خدمات ارتباطی را برای مردم عزیزمان فراهم کند.

وی عنوان‌کرد: از اول مهر و شروع کلاس‌های مجازی و افزوده شدن درخواست استفاده از خدمات برخط، فشار بیش‌ازحدی به شبکه تلفن همراه وارد شد تا این شبکه با محدودیت‌های تجهیزاتی، زیرساختی و فرکانسی، آن‌گونه که شایسته است پاسخگوی انتظارات مردم نباشد. پس باید طرحی نو دراندازیم و علاوه‌بر توسعه زیرساخت‌های تلفن همراه، زیرساخت‌های شبکه ارتباطات ثابت را که دارای عقب‌ماندگی چنددهه‌ای است، جبران کنیم.

بر پایه یادداشت زارع‌پور، بر اساس اطلاعات یکی از سایت‌های جهانی مرجع اندازه‌گیری سرعت اینترنت (speedtest) میانه جهانی سرعت ارتباطات تلفن همراه در سال ۲۰۲۲، ۲۹ مگابیت بر ثانیه است و ایران با سرعت حدود ۲۴ مگابیت در نقطه نسبتاً متوسطی قرار دارد و می‌تواند بلکه باید بهتر هم باشد. همین‌طور برای تأخیر در ارتباطات موبایل اندکی وضعیت بهتر است و در شرایطی که جهان، میانه‌ای حدود ۲۹‌ میلی‌ثانیه دارد، برای ایران حدود ۳۰ میلی‌ثانیه است. در ارتباطات ثابت وضعیت به این خوبی نیست، ایران با سرعت حدود ۱۰ مگابیت بر ثانیه تفاوت زیادی با میانه جهانی در سال ۲۰۲۲ یعنی ۵۹ مگابیت بر ثانیه دارد و میزان تأخیر هم ۳۰ میلی‌ثانیه است که با ۱۰ میلی‌ثانیه میانه جهانی فاصله معناداری دارد.
بررسی نمودار سرعت کشور‌ها (در ابتدا، میانه یا انتهای فهرست) نشان می‌دهد که رشد یا کاهش سرعت مستمر نیست و در مقاطعی دچار افت‌وخیز می‌شود. معمولاً روند‌های رشد سالانه با دقت بیشتری قابل‌محاسبه است. بااین‌همه، سرعت دسترسی ارتباطات ثابت و سیار در ۶ ماهه اول آغاز به کار دولت سیزدهم به ترتیب ۱۲ و ۱۰ درصد رشد داشته است. نکته مهمی که وجود دارد این است که ظرفیت شبکه تلفن همراه در شرایط فعلی تقریباً اشباع‌شده است و هرگونه افزایش بار در این بخش، باعث کاهش کیفیت این شبکه می‌شود؛ بنابراین توسعه ظرفیت شبکه تلفن همراه و بهره‌گیری از محدوده‌های فرکانسی جدید و فناوری‌های جدید در دستور کار وزارت ارتباطات قرار دارد.
وی تصریح‌کرد: اما نسخه شفابخشی که در همه کشور‌های پیشرفته دنبال می‌شود، توسعه ارتباطات ثابت مبتنی بر فیبر نوری است که با توجه به وابستگی شدید ارتباطات سیار به بخش ثابت، می‌تواند این بخش را هم نجات دهد. جالب است بدانید که هم‌اکنون، بیش از ۷۰ درصد پهنای باند و ارتباطات درون استانی موردنیاز تمامی اپراتور‌های ثابت و سیار را شرکت مخابرات ایران تأمین می‌کند، اما متأسفانه این شرکت در یک دهه گذشته به دلایل گوناگون که از حوصله این بحث خارج است، زیرساخت‌های خود را توسعه نداده است و هم‌اکنون شبکه انتقال درون استانی این شرکت در چند استان مهم بسیار فرسوده یا اشباع‌شده و امکان پاسخگویی به نیاز‌های کاربران شرکت مخابرات و کاربران سایر اپراتور‌های سیار و ثابت را ندارد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه‌داد: برای گذر از این محدودیت و باوجود موانع اساسی مثل تحریم، راهکار‌های زیر ضروری است که به‌صورت جدی از سوی وزارت ارتباطات در حال پیگیری است:
سهامداران عمده شرکت مخابرات ایران در راستای ایفای نقش سهامداری شایسته در بخش خصوصی و حفظ جایگاه بلندمدت این شرکت در صنعت، باید باتدبیر مناسب مسیر این شرکت را برای سرمایه‌گذاری در توسعه زیرساخت‌های ارتباطی سراسر کشور فراهم کنند و ضمن نوسازی شبکه انتقال این شرکت به‌ویژه در استان‌های بحرانی، پهنای باند لازم را برای تأمین نیاز کاربران مخابرات و سایر اپراتور‌های ثابت تأمین کنند.
واگذاری ظرفیت‌های جدید فرکانسی: وزارت ارتباطات در سال‌جاری باند ۲۳۰۰ را واگذار کرد و سال آینده هم مجدداً نسبت به واگذاری بخش دیگری از باند فرکانسی اقدام خواهد کرد. حالا نوبت اپراتورهاست که تجهیزات خود را متناسب با این باند به‌روز کنند و باید در انجام این کار تسریع کنند. شرکت ارتباطی ایرانسل بهره‌برداری از این محدوده فرکانسی را از دهه فجر کلید زد و سایر اپراتور‌ها هم لازم است به‌سرعت این کار را آغاز کنند. نکته مهمی که در این بخش وجود دارد، همکاری مردم و شهرداری‌های سراسر کشور با اپراتور‌های مخابراتی برای نصب دکل‌های ارتباطی است که به‌طورقطع می‌تواند به توسعه شبکه ارتباطی سیار کشور کمک مؤثری کند.
انتقال بار ترافیکی از شبکه موبایل به شبکه ثابت با توسعه این شبکه: عملیات اجرایی «طرح ملی فیبر نوری نقاط» هفته قبل و هم‌زمان با ولادت مولا علی علیه‌السلام آغاز شد و با افتتاح بیش از نیم‌میلیون پورت فیبر نوری در شهر‌های مختلف کلید خورد. وزارت نیرو، شهرداری‌ها، استانداری‌ها، مردم و اپراتور‌های ثابت و سیار کشور باید برای اجرای این پروژه ملّی، به یاری وزارت ارتباطات بیایند تا طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته تا پایان دولت سیزدهم، ظرفیت لازم برای واگذاری ۲۰ میلیون پورت پرسرعت فراهم شود. هم‌وطنان عزیز از طریق سایت www.iranfttx.ir می‌توانند روند پیشرفت این پروژه را مشاهده کنند.
توسعه شبکه زیرساخت کشور: ارتباطات بین‌استانی از طریق شبکه زیرساخت کشور انجام می‌شود که توسعه و نگهداری آن بر عهده شرکت ارتباطات زیرساخت است. ظرفیت کنونی این شبکه که حدود ۳۰ ترابیت بر ثانیه است، پاسخگوی نیاز‌های فعلی و یک سال آینده کشور است، اما با توجه به توسعه روزافزون نیاز‌های کشور و اجرای طرح ملی «فیبرنوری نقاط»، توسعه ظرفیت این شبکه ضروری است و باید در افق ۱۴۰۴ به ۱۲۰ ترابیت بر ثانیه برسد. این توسعه ظرفیت از ابتدای دولت سیزدهم کلید خورده است و این هفته، قرارداد افزودن ۲۰ ترابیت ظرفیت جدید با استفاده از تجهیزات کاملاً بومی منعقد خواهد شد تا طی ۹ ماه ظرفیت شبکه زیرساخت کشور به بیش از ۵۰ ترابیت بر ثانیه برسد.
تأمین پهنای باند خارجی موردنیاز کشور: این فرایند به‌صورت مستمر و متناسب با نیاز کشور در حال انجام است.
همکارانم شبانه‌روز در تلاشند تا عقب‌افتادگی‌ها و کاستی‌های شبکه ارتباطی ثابت و همراه را جبران کنند تا همه مردم ایران در همه جای این سرزمین، در شهر و روستا، به ارتباطات باکیفیت و پرسرعت دسترسی داشته باشند. بااین‌همه، امروز باافتخار تمام شهر‌ها و بیش از ۸۰ درصد روستا‌های ایران از فناوری ۳ G و ۴ G بهره‌مندند و مسیر تکمیل حلقه‌های کم ارتباط در سراسر ایران ادامه دارد. تأخیر اپراتور‌های ثابت و همراه و سهامداران آنان در توسعه زیرساخت‌های ارتباطی، خرید و به‌روزرسانی تجهیزات و پهنای باند موردنیاز به‌هیچ‌وجه پذیرفته نیست و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی موظف است هر نوع تأخیر، جاماندگی یا کوتاهی را رصد کند و در موقع لزوم به اپراتور‌ها و ارائه‌دهندگان خدمات ارتباطی و اینترنتی هشدار دهد و اگر هشدار‌ها اثر نداشت نام اپراتور متخلف را به مردم اعلام کند.
وی در پایان این یادداشت تأکید کرد: پیش‌ازاین گفته‌ام و بازهم می‌گویم که شبکه پرسرعت و باکیفیت امروز به یک ضرورت در زندگی مردم تبدیل‌شده است و ما تمام توانمان را بدون هیچ ملاحظه‌ای برای تأمین این خواسته حیاتی به کار بسته و خواهیم بست.

 

 انتهای پیام/

منبع : snn.ir

نظرات شما

capcha