خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14956
۱۴۰۰/۱۲/۰۳ - ۱۰:۳۰

پروژه گازرسانی خاش تحقق آرزوی دیرینه مردم

پروژه گازرسانی خاش تحقق آرزوی دیرینه مردم
گام‌های استوار و مصمم دولت برای تحقق وعده رئیس‌جمهور و توسعه همه‌جانبه شهرستان خاش سیستان و بلوچستان نویددهنده آینده‌ای روشن و زندگی همراه با امید و آسایش مردم در این منطقه مرزی است.

به گزارش اس.بی پرس، صرف هزینه‌ها و اعتبارات کلان ملی برای اجرای پروژه‌های شاخصی مانند گازرسانی از ایرانشهر به خاش در مسیرهای دشوار و سخت گذر از نگاه بلند دولت برای کاهش دادن مشکلات مردم این شهرستان حکایت دارد.

ایجاد جاده دسترسی و برش دادن کوه‌ها و تپه‌های سنگلاخی و حفاری‌های بیش از یک‌صد کیلومتری از حوزه‌های سخت گذر دامن و تیغ آب ایرانشهر تا ایرندگان خاش نشان‌دهنده اراده مصمم دولت برای خدمت‌رسانی بهینه به مردم منطقه است.

هم‌اینک مردم منطقه سردسیر خاش برای تهیه سیلندرهای گاز مایع مشکلات فراوانی را متحمل می‌شوند، بنابراین گازرسانی به این شهرستان از ضرورت‌های اجتناب‌ناپذیر است.

شماری از شهروندان خاش از اقدامات ارزشمند و توجه ویژه دولت به مردم این منطقه و اجرای پروژه‌های شاخص و توسعه محور قدردانی کردند.

محمد زارعی از شهروندان خاش بیان کرد: با اجرای پروژه‌های مختلف گازرسانی، راه‌آهن، جاده‌سازی و طرح‌های صنعتی بسیاری از مردم منطقه مشغول کار و فعالیت شده و برای آنان شغل و درآمد ایجاد شده و از طرفی دیگر مسیرهای توسعه و رشد و آبادانی شهرستان با شتاب بالایی در حال محقق شدن است.

وی اظهار داشت: حضور نیروها و دستگاه‌ها و ماشین‌آلات سنگین و سبک در مسیرهای سخت گذر و کوه‌ها و به جان خریدن خطرات قابل‌تقدیر است.

عبدالرحیم میری از شهروندان دیگر خاشی نیز گفت: اجرای پروژه‌های بزرگ و شاخصی مانند خط انتقال گاز از ایرانشهر به خاش بسیار زمان بر و پرهزینه بوده که مسیرهای دشوار و کوه‌ها و تپه‌های سنگلاخی در کند شدن اجرای آن تأثیرگذار است.

وی افزود: شماری از دوستان و بستگان ما در این پروژه مشغول به کار هستند و از حمایت‌های دولت برای شتاب بخشیدن به اجرای پروژه‌های توسعه‌ای رضایت دارند.

این شهروند خاشی ادامه داد: طی کردن مسیرهای عبوری در سراشیبی و سربالایی‌های کوه‌ها بسیار نفس‌گیر و آزاردهنده بوده، اما نیروهای دلسوز و پرتوان در پروژه خط انتقال گاز خطرات آن را به جان می‌خرند.

محمدرضا قلندرزهی نیز گفت: گازرسانی به خاش از مطالبات دیرینه مردم این منطقه بوده، زیرا اعتقاد داریم در این شهرستان با شرایط دشوار سردسیری باید گاز خانگی داشته باشد تا مردم به آسایش برسند.

وی افزود: حمل سیلندرهای گاز مایع بر دوش مردم و ایستادن در صف‌های توزیع و تعویض سیلندرها بسیار آزاردهنده است.

این شهروند بیان کرد: خداوند را شاکریم عملیات اجرایی خط انتقال گاز از ایرانشهر به خاش با سرعت بالایی در حال انجام بوده و شبکه گازرسانی شهری خاش هم طی سال قبل در خاش به پایان رسیده و در برخی نقاط این شهر عملیات علمک گذاری و اشتراک‌پذیری و تأمین گاز در حال اجراست.

محمد آقایی از مجریان پروژه خط انتقال گاز نیز بیان کرد: کار حفاری و هموارسازی مسیر برای اجرای خط انتقال پروژه گاز از ایرانشهر به خاش با دشواری صورت می‌پذیرد.

وی اظهار داشت: روزانه در مسافتی حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ متر عملیات جوشکاری و اتصال لوله‌های بیست اینچی با حساسیت بالایی در مسیرهای سخت گذر انجام می‌شود. فرماندار خاش گفت: گازرسانی به شهرستان خاش از نیازهای اساسی مردم بوده که در فصول سرد و گرم سال با مشکلات فراوانی دست‌وپنجه نرم می‌کنند و از طرفی برای رفع احتیاجات گازی کارخانه سیمان و واحدهای تولیدی و صنعتی؛ در شمار پروژه‌های اولویت‌دار دولت تعریف شده است.

صاحب گل صالحی در حاشیه بازدید از پروژه‌ خط انتقال گاز ایرانشهر به خاش اظهار داشت: هم‌اینک پروژه شاخص خط انتقال گاز از ایرانشهر به خاش از مسیرهای سخت‌گذر به‌خوبی و با سرعت و شتاب و کیفیت بالایی به طول ۱۴۶ کیلومتر در حال اجرا بوده و امید می‌رود تا بهار سال آینده به بهره‌برداری رسد.

وی افزود: ۴۴ کیلومتر از خط انتقال گاز ۱۶ اینچی از خاش به ایرانشهر به پایان رسیده و ۱۰۲ کیلومتر از مسیر سخت‌گذر آن نیز با سرعت بالایی در حال اجرا و تکمیل شدن است.

فرماندار خاش ادامه داد: تاکنون برای اجرای این پروژه افزون بر یک هزار میلیارد تومان هزینه شده و مصارف مهم آن در حوزه مصرف خانگی، صنعتی و خدمات خواهد بود و قطعاً مشکلات مردم شهرستان در این موضوع کاهش پیدا می‌کند.

رئیس‌جمهور دهه فجر امسال در مراسم افتتاح پروژه‌های پتروشیمی کشور دستور گازرسانی به شهر خاش را صادر کرده که الحمدالله با دستور آیت‌الله رئیسی عملیات اجرایی گازرسانی به شهر اسماعیل‌آباد و ۹۳ روستای خاش آغاز شد.

استاندار سیستان و بلوچستان نیز دهه فجر امسال در مراسم آغاز گازرسانی به شهر اسماعیل‌آباد و ۹۳ روستای خاش که به‌صورت ویدئو کنفرانس با حضور رئیس‌جمهور برگزار شد اظهار داشت: پروژه گازرسانی به شهر اسماعیل‌آباد و ۹۳ روستای خاش دارای ۳۵۰ کیلومتر خط توزیع و تغذیه، پنج ایستگاه تقلیل فشار پنج و ۱۰ هزار مترمکعب بر ساعت بوده و برای اجرای آن ۲۵۰ میلیارد تومان هزینه می‌شود.

حسین مدرس‌خیابانی افزود: شرکت گاز استان فارس به‌عنوان استان معین مجری پروژه بوده و ۱۵ هزار خانوار با اجرای این پروژه از گاز شهری بهره‌مند خواهند شد.

وی بیان کرد: در سال ۹۸ نیز ۳۰۰ کیلومتر شبکه گاز در شهر خاش با چهار ایستگاه اجرا شده است.

خاش از توابع سیستان و بلوچستان در ۱۸۵ کیلومتری جنوب زاهدان مرکز این استان واقع شده است.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha