خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14962
۱۴۰۰/۱۲/۰۳ - ۱۲:۳۲

وضعیت ذخایر خونی سیستان و بلوچستان به‌شدت وخیم است

وضعیت ذخایر خونی سیستان و بلوچستان به‌شدت وخیم است
سرپرست اداره کل انتقال خون سیستان و بلوچستان گفت: هم‌اینک وضعیت ذخایر خونی استان به‌شدت وخیم و در برخی از گروه‌ها مانند گروه خونی "O" و "A" ذخایر کمتر از یک روز است.

به گزارش اس.بی پرس، دکتر رضا عباسی اظهار داشت: مصرف روزانه خون استان حدود ۴۰۰ الی ۴۵۰ واحد است درحالی‌که اهدای خون روزانه ۱۵۰ تا ۱۷۰ واحد است و با توجه به شیوع مجدد بیماری کرونا سایر استان‌ها نیز با شرایط مشابه روبرو هستند و امکان واردات خون از مناطق دیگر بسیار کم است.

وی گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۶۵ هزار و ۱۵ نفر برای اهدای خون به پایگاه‌ها و مراکز سازمان انتقال خون سیستان‌ و بلوچستان مراجعه کردند که ۵۱ هزار و ۹۷۹ نفر آنان موفق به اهدای خون شدند.

سرپرست اداره کل انتقال خون سیستان و بلوچستان افزود: از مجموع اهداکنندگان خون در استان سه هزار و ۸۴۸ نفر زن و ۴۸ هزار و ۱۳۱ نفر مرد بودند.

وی با بیان اینکه این میزان حدود ۶۰ درصد نیاز استان را تأمین کرده است، گفت: متوسط میانگین درخواست ماهانه خون و فرآورده‌های خونی استان ۱۵ هزار و ۵۶۱ واحد است.

عباسی بیان کرد: میزان مصرف خون و فرآورده‌های خونی از ابتدای امسال تاکنون ۱۷۱ هزار و ۱۷۲ واحد خون و فرآورده‌ها، ۱۳۱ هزار و ۱۲۹ واحد گلبول قرمز، ۱۶ هزار و ۸۷۲ پلاکت و ۲۳ هزار و ۱۷۱ فرآورده‌های پلاسمایی بوده است.

وی با اشاره به اینکه کمبودها از پایگاه‌های معین در سطح کشور دریافت می‌شود، افزود: از ابتدای سال تاکنون ۴۷ هزار و ۵۶ واحد خون از سایر استان‌ها به‌ویژه شهرهای سمنان، بجنورد، بیرجند و زنجان دریافت شده است.

سرپرست اداره کل انتقال خون سیستان و بلوچستان ادامه داد: بیش از سه هزار و ۲۰۰ نفر بیمار تالاسمی موجود استان ۶۸ درصد خون‌های اهدایی را مصرف می‌کنند.

وی اظهار داشت: با توجه به بحران کرونا و کاهش مراجعات میزان ذخایر خونی استان به‌شدت کاهش یافته و بحرانی است.

عباسی گفت: پایگاه‌های انتقال خون در سیستان و بلوچستان از ایمنی بسیار بالایی برخوردار هستند و هم استانی‌های عزیز نباید نگران آلوده شدن به ویروس کرونا در این مراکز باشند.

وی دارا بودن حداقل وزن ۵۰ کیلوگرم، نداشتن سابقه رفتار پرخطر، پایین نبودن فشارخون، دارا بودن حداقل ۱۸ سال تمام و حداکثر ۶۰ سال تمام، برخورداری از سلامت کامل و مبتلا نبودن به کم‌خونی را از شرایط لازم برای اهداکنندگان خون عنوان کرد.

از منظر کارشناسان در سیستان و بلوچستان با توجه به ثبت نشدن برخی ازدواج‌ها به‌صورت رسمی و در نتیجه عدم دریافت مشاوره و انجام نشدن آزمایش‌های قبل از ازدواج و همچنین وجود نگرش‌های منفی درزمینهٔ سقط‌جنین همچنان روند رو به رشد تعداد مبتلایان به بیماری تالاسمی ماژور ادامه دارد.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha