خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14979
۱۴۰۰/۱۲/۰۳ - ۲۱:۴۷
حمید ستاک:

ضرورت تشکیل کانون حمایت از سهامداران خرد

ضرورت تشکیل کانون حمایت از سهامداران خرد
بازاری که ۸۰ درصد از سرمایه‌گذارانش را سهامداران خرد تشکیل می‌دهد، اما مرجع یا کانونی برای حمایت از آن‌ها وجود ندارد.

به گزارش اس.بی پرس، حمید ستاک کارشناس ارشد بازار سرمایه، جامعه سهامداران خرد اینقدر بزرگ‌شده‌اند که نیاز به تشکیل چنین کانونی احساس شود. از طریق این مرجع می‌توان جلوی خیلی از نظرات غیرکارشناسی و غیرمسئولان که به ضرر و زیان سهامداران خرد، بود را می‌توان گرفت.
رضا سلیمانی فرد کارشناس ارشد بازار سرمایه درخصوص تشکیل این کانون در این سطح از اهمیت و شفافیت نیز گفت: متأسفانه تاکنون هیچ متولی خاصی وجود ندارد.
در همین زمینه رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اعلام آمادگی برای تشکیل این کانون می‌گوید: بخشی از این کار انجام‌شده، اما مشکلی که در این زمینه وجود دارد این است که اشخاصی که درخواست تشکیل کانون سهامدران حقیقی را می‌دهند باید سازمان بورس احراز کند که نماینده کدام بخش حقیقی هستند.
کانونی که اگر وجود داشت می‌توانست با برخی سازوکار‌های خود از نوسانات شدید و احتمالاً درستکاری بازار جلوگیری کند، اتفاقاتی که سال گذشته رخ داد و جماعتی را متضرر کرد. درحالی‌که ۱۶ سال از طرح حمایت از سهامداران خرد می‌گذرد، اما این تشکل، هنوز متولی خاصی ندارد.
در همین زمینه محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز گفت: در همین زمینه دو کار موازی در حال انجام است یکی اصلاح بند‌هایی از قوانین بازار سرمایه کشور و دیگری موضوع تشکیل کانون سهامداران حقیقی نیز در حال جمع‌بندی است.
البته برخی کارشناسان بر این باورند که تشکیل چنین کانونی هم معایب دارد هم محاسن، اما تا زمانی که خواسته برحق سهامداران خرد محقق نشود نباید درباره عملکرد آن قضاوتی را انجام داد.

 

 انتهای پیام/

منبع : iribnews.ir

نظرات شما

capcha