خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14989
۱۴۰۰/۱۲/۰۴ - ۱۰:۵۰
سفیر فنلاند در سفر به چابهار؛

شرکت‌های فنلاندی مشتاق سرمایه‌گذاری و فعالیت در چابهار هستند

شرکت‌های فنلاندی مشتاق سرمایه‌گذاری و فعالیت در چابهار هستند
سفیر جمهوری فنلاند ضمن امیدواری نسبت به تقویت روابط سیاسی و اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران گفت: شرکت‌های فنلاندی مشتاق سرمایه‌گذاری و فعالیت در چابهار هستند.

به گزارش اس.بی پرس، سفیر جمهوری فنلاند در تهران طی نشستی با نصرالله ابراهیمی مسئول اداره سازمان منطقه آزاد چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: جایگاه استراتژیک چابهار و قرار داشتن این شهر در مسیر کریدورهای شمال - جنوب و شرق - غرب و دسترسی چابهار به آسیای میانه و اهمیت آن برای کشورها یکی از دلایلی بود که تصمیم گرفتیم به چابهار سفر کنیم و در جریان فعالیت‌های اقتصادی، تجاری و ترانزیتی این منطقه قرار بگیریم.

کاری کاهیلوئوتو گفت: همچنین خواستیم از نزدیک طرح توسعه بندر چابهار و چگونگی ارائه خدمات را در این منطقه شاهد باشیم.

به گفته وی، شرکت‌های فنلاندی خصوصاً در زمینه فراهم کردن تجهیزات بندری، ارائه خدمات لازم در خصوص تأمین آب‌شیرین‌کن و سایر تجهیزات بخش انرژی مشتاق حضور و سرمایه‌گذاری در چابهار هستند و امیدواریم سرمایه‌گذاران و تجار فنلاند بتوانند اقدامات لازم را برای حضور در چابهار انجام دهند.

مسئول اداره سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: تفاهم‌نامه‌های همکاری که سال ۹۵ بین دو کشور امضا شد و همین‌طور سفر اخیر وزیر امور خارجه فنلاند به تهران، نشانه تعادل روابط سیاسی دوجانبه کشور جمهوری اسلامی ایران با کشور فنلاند است.

نصرالله ابراهیمی می‌گوید: ایران یک کشور بزرگ و استراتژیک و منطقه چابهار نیز ایفاگر نقش ویژه در این جایگاه است به همین دلیل نگاه ما به این منطقه، یک نگاه استراتژیک برای جمهوری اسلامی ایران است. در بُعد هم پیوندی اقتصادی با کشورهایی همچون چین، هند، پاکستان، افغانستان، عمان و از شمال هم با کشور روسیه روابط متعادلی داریم.

او گفت: کشور فنلاند در اتحادیه اروپا با روسیه و چین روابط تجاری دارد و این نقطه قوتی برای استفاده از ظرفیت بخش خصوصی کشورهای ایران، چین، روسیه و فنلاند به شمار می‌رود.

به گفته او می‌توانیم بر اساس سند همکاری‌های دوجانبه ایران و فنلاند، بسیاری از زیرساخت‌های اقتصادی منطقه در حوزه‌های بنادر، پتروشیمی، انرژی، فولاد، تجهیزات و ماشین‌آلات و خصوصاً در حوزه احداث نیروگاه‌های سیکل ترکیبی، برقی و بادی شرایطی را فراهم کنیم که بخش خصوصی حضور فعالی داشته باشد.

ابراهیمی در پاسخ به سؤال روابط اقتصادی با کشورهای همسایه ازجمله افغانستان گفت: ما اعتقاد داریم پیوند اقتصادی میان کشورها، زمینه‌ساز تقویت روابط سیاسی است سرمایه‌گذاران همه کشورها را در کمال صلح و دوستی و روابط متقابل پذیرا هستیم.

مسئول اداره سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: طبق قوانین جاری مصوب کشور در مناطق آزاد از جمله چابهار معافیت ۲۰ ساله مالیاتی و گمرکی و همچنین تسهیل در فرآیندهای سرمایه‌گذاری در حوزه تولید و صادرات وجود دارد که این بزرگ‌ترین تشویق در راستای جذب فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی به شمار می‌رود.

 

 انتهای پیام/

منبع : yjc.news

نظرات شما

capcha