خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14997
۱۴۰۰/۱۲/۰۴ - ۱۱:۵۵
حبیب الله دهمرده:

تقسیم سیستان و بلوچستان کاملاً علمی است

تقسیم سیستان و بلوچستان کاملاً علمی است
نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی گفت: تقسیم سیستان و بلوچستان کاملاً علمی است و ادعا‌های مخالفان کارشناسی نیست.

به گزارش اس.بی پرس، نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی گفت: موضوع تقسیم سیستان و بلوچستان بحثی کاملاً علمی و کارشناسی شده است که تاکنون ساعت‌ها مطالعه روی آن صورت گرفته و می‌توان گفت ادعا‌های مخالفان تقسیم استان کارشناسی نیست.

حبیب‌الله دهمرده گفت: بنده به‌عنوان فردی که سال‌ها کار علمی و کارشناسی انجام داده‌ام و روز اولی که وارد مجلس شدم قسم جلاله یاد کرده‌ام هرآنچه از من بربیاید برای رشد و تعالی مردم سرزمینم انجام دهم، یکی از اقداماتی که در راستای پیشرفت سیستان و بلوچستان بسیار مؤثر می‌دانم موضوع تقسیم استان است و تأکید دارم به دلایل بسیار متعدد این موضوع زمینه پیشرفت استان را فراهم خواهد کرد.

نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی، گفت: این استان بسیار گسترده است به‌نحوی‌که فاصله شمال تا جنوب آن بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر بوده و حدود ۱۴۰۰ کیلومتر مرز آبی و خاکی دارد؛ بنده خودم در این استان استاندار بوده‌ام و به‌خوبی واقف هستم که مدیریت استان برای یک نفر بسیار دشوار است.

او گفت: استاندار سیستان و بلوچستان اگر بخواهد تک‌تک شهرستان‌های استان را به‌صورت میدانی رصد کند بسیار زمان‌بر است؛ به‌طور مثال در دوره استانداری بنده در این استان ما در منطقه بلوچستان واقع در جنوب استان با طوفان «گونو» درگیر شدیم که حدود ۲۰ روز بنده را در جنوب استان مشغول کرد و قاعدتاً در چنین شرایطی تمرکزی بر مسائل شمال استان نداشتیم یا در زمان وقوع سیل منطقه سیستان ۲۰ روز در شمال استان زمین‌گیر می‌شدم و ما از این دست حوادث در سیستان و بلوچستان کم نداریم.

دهمرده گفت: باید از مخالفان تقسیم استان سؤال شود استان‌هایی مثل خراسان رضوی که تقسیم شده‌اند چه ضرری کرده‌اند؛ امروز خراسان از سه استاندار و سه بودجه مجزا بهره‌مند است و رئیس‌جمهور و وزرا و همه هیئت‌های ارشد کشوری باید در طول دوره کاری به هر یک از استان‌های خراسان شمالی، جنوبی و رضوی به‌صورت مجزا سفر کنند که این سفر‌ها برکاتی در پی دارد.

استاندار اسبق سیستان و بلوچستان گفت: امروز اگر حتی استان سیستان و بلوچستان به دلیل محرومیت‌هایی که از آن رنج می‌برد و بحث گستردگی آن در بودجه دولت به‌صورت خیلی ویژه دیده شود، باز هم جمع اعتبارات سه استان خراسان از اعتبار در نظر گرفته شده برای سیستان و بلوچستان خیلی بیشتر خواهد بود و به عبارتی قابل‌مقایسه نیست.

به گفته دهمرده: برخی مخالفان مطرح می‌کنند که بعد از تقسیم استان خراسان، خراسان رضوی شاهد تحول و پیشرفت چشمگیر بوده و دو خراسان شمالی و جنوبی پیشرفت چندانی نداشته‌اند؛ در پاسخ باید گفت ببینید این دو منطقه چه ظرفیت‌ها، زیرساخت‌ها و استعداد‌هایی دارند و اساساً پیش از تقسیم چه شرایطی داشته‌اند و امروز در چه جایگاه و شرایطی به سر می‌برند.

او گفت: با وجود اینکه در زمان تقسیم استان خراسان هم مخالفان جدی وجود داشته، اما بدون شک امروز مردم هیچ‌کدام از این استان‌ها حاضر به تجمیع سه استان نیستند و همه به پیشرفت چشمگیر پس از تقسیم استان گواهی می‌دهند. امروز استاندار خراسان جنوبی می‌تواند به تک‌تک شهر‌های این استان سرکشی کند و نیاز‌های مردم را از نزدیک لمس کند، اما در گذشته شرایط این‌طور نبود.

دهمرده گفت: بنده در زمانی که رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان بودم هم اعتقاد داشتم با توجه به وسعت و شرایط استان، ما باید چهار دانشگاه مجزا در زابل، زاهدان، ایرانشهر و چابهار داشته باشیم که این موضوع در همان مقطع مخالفان جدی داشت، اما من این امر را دنبال کردم و محقق شد و امروز باید از روسای چهار دانشگاه پرسید آیا این تفکیک به پیشرفت دوچندان منتج نشده و آیا حاضر هستند به شرایط تجمیعی بازگردند؛ که این خود یک نمونه است.

او گفت: موضوع تقسیم سیستان و بلوچستان بحثی کاملاً علمی و کارشناسی شده است که تاکنون ساعت‌ها مطالعه روی آن صورت گرفته و می‌توان گفت ادعا‌های مخالفان تقسیم استان کارشناسی نیست. اینکه معاندان و مخالفان نظام در زمینه تقسیم سیستان و بلوچستان به بنده هجمه می‌برند باید برای مخالفان این طرح جای سؤال و تأمل باشد؛ آیا معاندین خواستار خیر و صلاح ما هستند؟

 

 انتهای پیام/

منبع : yjc.news

نظرات شما

capcha