خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14999
۱۴۰۰/۱۲/۰۴ - ۱۲:۱۳

واکنش نمایندگان به تصویب کلیات طرح صیانت

واکنش نمایندگان به تصویب کلیات طرح صیانت
تصویب کلیات طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی در کمیسیون مشترک با واکنش‌های متفاوت نمایندگان مجلس شورای اسلامی مواجه شده است.

به گزارش اس.بی پرس، روز گذشته کمیسیون مشترک در جلسه‌ای کلیات طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی را با ۱۸ رأی تصویب کرد. موضوعی که با واکنش‌های منفی و انتقادات بی‌شماری در فضای مجازی مواجه شد تا جایی که تعدادی از نمایندگان مجلس با امضای نامه‌ای به هیئت‌رئیسه مجلس، خواستار لغو بررسی طرح صیانت در کمیسیون مشترک و بازگشت طرح به صحن مجلس شدند.

برخی از نمایندگان مجلس هم در صفحات شخصی خود در توییتر به این موضوع واکنش نشان دادند که در زیر می‌خوانید:

غلامرضا مرحبا نماینده آستارا:

«ضمن تأکید بر ضرورت سامان‌دهی فضای مجازی، معتقدم این امر صرفاً از طریق اقناع جامعه هدف و پرهیز از هرگونه ممنوعیت ممکن می‌باشد. مطلوب‌ترین مرجع تصمیم‌گیری، صحن علنی مجلس شورای اسلامی می‌باشد.»

سمیه رفیعی نماینده تهران:

«جهاد تبین ثمره‌اش آرامش جامعه است. آرامش جامعه ارمغانش وحدت ملی است. هر اقدامی که آرامش اجتماعی را برباید، اعتماد ملی را نشانه رفته است.»

صدیف بدری نماینده اردبیل:

تصویب ‫طرح صیانت به‌منزله زدن چوب حراج بر ‫سرمایه اجتماعی و ‫اعتماد عمومی است. این طرح باید در صحن عمومی و در مقابل دیدگان ملت، بررسی و به رأی گذاشته شود.

مجلس ۲۹۰ نفر نماینده دارد، نه ۱۸ نفر!

بهروز محبی نجم‌آبادی نماینده سبزوار:

مگر می‌شود بر طرحی فراگیر و مهم بدون اقناع، اجماع کرد؟

‏فضای مجازی دیگر حقیقی شده است، اما اهمیت حفظ حقوق مردم و برخورد قانونی با تعدّی کنندگان به منافع عموم ملت بر کسی پوشیده نیست.

‏خروجی تصمیمات مجلس باید تسهیل کسب‌وکارهای مجازی و حمایت از آن در سایه‌ی اینترنت ارزان و امن باشد.

مهرداد ویس کرمی نماینده خرم‌آباد:

لختی برای تعقل؛

‏-مخالفم

‏-با چی؟

‏- با طرح صیانت

‏- چرا؟

‏- چون بده

‏- چرا بده؟

‏-چون اینترنت را قطع می‌کنند

‏- چرا قطع می‌کنند؟

‏- نمیدونم

‏- کی گفته؟

‏- همه میگن

‏- اونا از کجا میگن؟

‏- نمیدونم

‏- خودت طرح را دیدی؟

‏- خیر

‏- پس چرا مخالفی؟

‏- چون همه میگن بده

‏- کجا میگن؟

‏- در فضای مجازی

معصومه پاشایی نماینده مرند و جلفا:

معاونت قوانین مجلس در نامه‌ای به رئیس کمیسیون ویژه ‫طرح حمایت از حقوق کاربران بر اساس قانون آئین‌نامه داخلی مجلس، رأی‌گیری کمیسیون ویژه و تصویب کلیات را غیرقانونی دانسته، پس به علت تخلف از مفاد صریح قانون، تصمیم‌گیری شتاب‌زده امروز عملاً باطل می‌شود.

امیدواریم قانون مبنای عمل همۀ ما در تصمیم‌گیری‌ها باشد و با تخلف از قانون، زمینه تنزل جایگاه رفیع نهاد قانون‌گذار در نظر مردم فراهم نشود.

جلال رشیدی کوچی نماینده مرودشت:

«همان‌طور که در لایو گفتم کلیات جلسه مورد بحث و مناقشه بود و طبق نامه معاونت قوانین مجلس، رأی‌گیری ازلحاظ قانونی دارای ایراد و قابل‌پذیرش نیست.»

محمد صفایی نماینده گناباد:

«طرح صیانت که امروز کلیات آن در کمیسیون مشترک به تصویب رسید. صدای مجلس یازدهم نیست.»

کیومرث سرمدی نماینده اسدآباد:

ضمن اذعان به وجود ولنگاری در ‫فضای مجازی و لزوم سامان‌دهی آن، اقناع افکار عمومی پیش‌نیاز قطعی طرح موسوم به صیانت است. برای بازگشت طرح به صحن و بررسی بیشتر و ‫شفاف آن توسط تمامی نمایندگان، تلاش خود را به‌عنوان نماینده مردم به کار خواهم بست.

البته معتقدم فارغ از سرانجام طرح درحالی‌که فکر مردم صبورمان درگیر مشکلات اقتصادی و دغدغه‌های شب عید است و رسانه‌های معاند نیز به دروغ، کندی اینترنت را به ‫طرح صیانت ربط می‌دهند این ایام زمان مناسبی برای بررسی آن نبود.

علی خضریان نماینده تهران:

با توجه به حساسیت افکار عمومی پیرامون تصویب کلیات طرح نظام تنظیم مقررات خدمات ‫فضای مجازی در سیزدهمین نشست کمیسیون مشترک ‫مجلس، در حالیکه بدیهی است به دلیل عدم عضویت در این کمیسیون، فاقد حق رأی بوده‌ام، گزارشی از آنچه در این خصوص گذشته را برای ‫شفافیت موضوع بیان می‌کنم.

همان‌طور که به دفعات از سوی کارشناسان مطرح شده است، موضوع ساماندهی فضای مجازی و ‫حاکمیت سایبری عموم کشورهای جهان مورد توجه جدی قرار گرفته و در ‫ایران نیز می‌بایست در ابعاد تقنینی و اجرایی جهت تأمین منافع ملی و حمایت از کاربران، عقب‌افتادگی‌های گذشته جبران شود. امروز در شرایطی هستیم که کشور آمریکا با ده‌ها ‫قانون جامع درباره فضای مجازی، آژانس امنیت سایبری این کشور (NSA) را عهده‌دار ‫مدیریت اینترنت کرده است. کشورهای اروپایی با قانون GDPR به دنبال ‫حکمرانی در فضای سایبر رفته‌اند و شرقی‌ها مانع فعالیت بی‌ضابطه شرکت‌های چندملیتی شده‌اند.

در چنین شرایطی برخی به‌طور تلویحی از دستگاه اجرایی و تقنینی کشور می‌خواهند که فضای «یله و رها» ادامه‌دار باشد و هیچ اقدامی برای تأمین منافع کشور و ‫مردم صورت نگیرد و عملاً قائل به این هستند که ایران اسلامی در این مسائل باید قواعد ‫دهکده جهانیرا برخلاف حتی کشوری چون ترکیه بپذیرد. برخی با پز حمایت از کسب‌وکارها در حالی مقابل هر اقدامی صف کشی رسانه‌ای می‌کنند که شرکت‌های ایرانی با پذیرش قواعد حضور در زیست‌بوم ‫اقتصاد دیجیتال کشور در مقابل پلتفرم‌های چندملیتی که بدون مجوز فعالیت می‌کنند و هیچ مالیاتی به دولت پرداخت نمی‌کنند، عملاً شانسی برای فعالیت ندارند.

جالب اینکه پلتفرم‌های خارجی ضمن خروج سالانه هزاران ترابایت داده بدون هیچ تعهدی برای دیتاماینینگ از کشور، در حالی ۱۳ میلیون محتوا را با برچسب HERO بدون هیچ توضیحی حذف می‌کنند که آموزش ساخت مواد منفجره، فروش مواد مخدر، اسلحه و داروهای غیرمجاز را به طور گسترده در دسترس قرار داده است! کسی با فعالیت شرکت‌های خارجی و رقابت در اقتصاد دیجیتال مخالف نیست. پلتفرم‌های اقتصادی غیرایرانی همچون نشان‌های خارجی در صنایع مختلف می‌توانند در ایران فعالیت کنند. آنچه مغایر با ‫عقلانیت حکمرانی است، قاچاق اطلاعات، پهنای باند، عدم پرداخت مالیات، پاسخگو نبودن به دولت ایران است.

ضمن اینکه کشور باید توانمندی‌های خود در زمینه زیست‌بوم دیجیتال را به حدی تقویت کند که اگر روزی پلتفرم‌های آمریکایی به همان سادگی که ۱۳ میلیون محتوا را حذف کردند، تمام صفحات کاربران ایرانی با کاربری کسب‌وکار را برای فشار به ایران اسلامی مسدود کرد، کشور با بحران امنیتی مواجه نشود. باید بپذیریم همان‌طور که مرزهای جغرافیای سیاسی کشور نیاز به مراقبت و ساماندهی دارد، جغرافیای سایبری ایران هم باید ساماندهی شود، به شیوه‌ای که شرق و غرب مرز مجازی خود را مدیریت می‌کنند و واژه ‫مدیریت به‌هیچ‌وجه معنای تهدید اینترنت یا مخالفت با اصل آن نیست.

ضمن اینکه برچسب تعجیل و تصویب چنددقیقه‌ای تنها کلیات طرحی که از ابتدای ‫مجلس یازدهم در کمیسیون فرهنگی و مرکز پژوهش‌ها بررسی شده و سپس رسیدگی به آن از مهرماه ۱۴۰۰ و با تصویب مجلس، در کمیسیون مشترک آغاز شده و به صورت پخش زنده ۱۳ جلسه کارشناسی و مفصل آن پخش گردیده، بی‌انصافی است. افکار عمومی به‌خوبی به خاطر دارد که در زمان تصویب رسیدگی این طرح طبق اصل ۸۵، جریانی تلاش کرد با القای اینکه مجلس به دنبال تصویب طرح در فضای غیر شفاف و مدت‌زمان کوتاه است، رسیدگی کارشناسی در کمیسیون مشترک را زیر سؤال ببرد. در حالیکه گذر زمان غیرواقعی بودن این اتهامات را ثابت کرد.

باید پذیرفت اتکای به ادبیات غیر کارشناسی با غلبه ‫رادیکالیزم در مخالفت یا موافقت مطلق با قانون‌گذاری در فضای مجازی، ضمن تشدید هیجانات و دوقطبی‌های فرساینده در جامعه، منجر به حاشیه رفتن ‫عقلانیت سیاسی برای تصویب قوانین مؤثر و کارآمد در کشور می‌شود.

ابراهیم رضایی نماینده دشتستان:

آنچه در کمیسیون مشترک طرح نظام تنظیم مقررات فضای مجازی تصویب شد کلیات طرح بود که باید جزئیات آن در کمیسیون تخصصی بحث و چکش‌کاری شود. به‌عنوان کسی که حوزه تخصصی‌ام رسانه و فضای مجازی است، معتقد به اینترنت پرسرعت، امن و ارزان هستم.

لذا در ادامه همه تلاشم را به کار خواهم بست تا در بررسی جزئیات و مواد آن با خرد جمعی، ضمن تضمین حقوق، امنیت و آزادی‌ کاربران، به اشتغال مردم، سرعت و هزینه اینترنت، حوزه شخصی و... لطمه‌ای وارد نشود و به نفع مردم ‫تغییر کند.

مصطفی نخعی نماینده نهبندان:

«امروز، امضای مکاتبه‌ای با هیئت‌رئیسه مجلس: ‫طرح صیانتاز فضای مجازی به‌جای کمیسیون مشترک در صحن علنی مورد بررسی قرار گیرد.»

روح‌الله حضرت پور نماینده ارومیه:

طرح ‫صیانت همچون بقیه طرح‌های مسدودسازی و محدودسازی از همین‌الان شکست خورده است. مجلس حق ندارد برای مردم تعیین تکلیف کند. از همان ابتدا مخالف این طرح هستم و تلاش می‌کنیم طرح را به صحن آورده و ردش کنیم. برخی نمایندگان می‌خواهند بدون نظر مجلس طرح را تصویب کنند.

دولت‌ها نمی‌توانند در مقابل تکنولوژی بایستند. میلیون‌ها شغل در بستر فضای مجازی ایجاد شده که دولت وظیفه دارد از آن‌ها حمایت کند، نه اینکه به دنبال حذف این فضا باشد.

فریدون عباسی نماینده کازرون:

«هزینه در تقویت زیرساخت‌های ارتباطی و تسهیل تبادل اطلاعات الکترونیک، صرفه‌جوئی در وقت و هزینه‌ها را به دنبال دارد. طرح ‫ صیانت از فضای مجازی باید امنیت کشور، حقوق کودکان و سلامت جامعه را مطابق قوانین کشور حفظ کند. حفظ استقلال، آزادی و رونق کسب‌وکار و جلب اطمینان سرمایه اجتماعی از ضروریات است.»

فاطمه قاسم پور نماینده تهران:

«مطابق نظر معاونت قوانین مجلس، رأی‌گیری دیروز کمیسیون مشترک و تصویب کلیات ‫طرح حمایت از حقوق کاربران غیرقانونی بود. ضمن آن‌که به همراه جمعی از نمایندگان خواستار بازگشت طرح به صحن مجلس شدم، این طرح باید در صحن مجلس بررسی و رأی و نظر تمام نمایندگان لحاظ شود.»

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha