خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 15000
۱۴۰۰/۱۲/۰۴ - ۱۶:۰۳
در دهمین کنفرانس مهندسی معدن ایران مطرح شد؛

سیستان و بلوچستان قطب معادن طلا، مس و آنتیموان کشور خواهد شد

سیستان و بلوچستان قطب معادن طلا، مس و آنتیموان کشور خواهد شد
مدیرعامل شرکت ایمپاسکو گفت: اعتقادداریم در آینده نزدیک این استان به یکی از قطب‌های طلا، مس و آنتیموان در کشور تبدیل خواهد شد، چنانچه در حال حاضر معدن “جانجا” در سیستان با ذخیره‌ای بالغ‌بر یک میلیارد تن در آینده‌ای نزدیک، یکی از معادن بزرگ مس و طلای کشور خواهد شد و پیش‌بینی می‌شود با سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده، در گام اول حدود ۱۵۰۰ نفر اشتغال‌زایی در این استان ایجاد شود.

به گزارش اس.بی پرس، امیرعلی طاهرزاده در دهمین کنفرانس مهندسی معدن ایران در دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار شد گفت: ایمپاسکو به عنوان بازوی اجرای سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران عملیات اکتشافی گسترده ای در ۲۲ استان در قالب ۳۲ پهنه به وسعت ۱۱۰ هزار کیلومتر مربع در دست انجام دارد که از این میزان حدود ۲۰ هزار کیلومتر مربع در استان پهناور سیستان و بلوچستان واقع شده است.

وی در ادامه افزود: اعتقاد داریم در آینده نزدیک این استان به یکی از قطب‌های طلا، مس و آنتیموان در کشور تبدیل خواهد شد، چنانچه در حال حاضر معدن “جانجا” در سیستان با ذخیره‌ای بالغ بر یک میلیارد تن در آینده‌ای نزدیک، یکی از معادن بزرگ مس و طلای کشور خواهد شد و پیش بینی می‌شود با سرمایه گذاری‌های انجام شده، در گام اول حدود ۱۵۰۰ نفر اشتغال زایی در این استان ایجاد شود و البته لازم بذکر است که ۶۰ میلیون تن عملیات خاکی در این معدن شاهد خواهیم بود.

طاهرزاده با اشاره به جذب سرمایه‌گذار در معدن طلای سیاه جنگل گفت: امیدواریم با شناسایی پتانسیل‌های بیشتری از طلا در استان سیستان و بلوچستان شاهد رشد معدنکاری در بخش طلا در این خطه از سرزمین عزیزمان باشیم.

مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در ادامه با اشاره به فعالیت‌های اکتشافی این شرکت در سطح کشور گفت: از سال ۹۲ تاکنون حدود ۵۰۰ هزار متر حفاری انجام شده که توانسته‌ایم ۳ ٫ ۲ میلیارد تن ذخایر معدنی را با ارزشی معادل برآورد ۷ میلیارد دلار شناسایی کنیم.

وی با اشاره به فعالیت‌های آموزشی ایمپاسکو گفت: از آنجاییکه وابستگی حیات معدن کشور به تربیت نیروی انسانی است، دوره‌های آموزشی در قالب تربیت تکنسین‌های معدنی را در مرکز تحقیقات مواد معدنی یزد برگزار می‌کنیم و امیدواریم با همکاری دانشگاه‌ها و موسسات علمی بتوانیم شاهد گسترش این دوره‌ها باشیم.

طاهرزاده طرح احیای معادن کوچک مقیاس اشاره کرد و گفت: در کل کشور ۹۸ درصد معادن به لحاظ کمی، کوچک مقیاس هستند و ۸۵ درصد اشتغال و ۶۵ درصد تولید کشور از محل این معادن است.

مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران با اشاره به اجرای طرح احیای معادن کوچک مقیاس در قالب یکی از طرح‌های اقتصاد مقاومتی از سال ۹۷ تاکنون کفت: حدود ۸۵۰ معدن کوچک مقیاس در قالب این طرح احیا شده‌اند که همزمان اشتغال زایی و تولید در بخش معدن و صنایع معدنی را نیز به همراه داشته‌اند.

طاهرزاده با اشاره به نقش ارزآوری مواد معدنی اظهار داشت: ۸ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی در سال گذشته را بخش معدن و صنایع معدنی به خود اختصاص داد. چنانچه در حال حاضر ایران رتبه هشتم جهان به لحاظ ذخایر آهن، رتبه هفتم از نظر ذخایر مس، رتبه ششم به لحاظ ذخایر روی را به خود اختصاص داده است.

گفتنی است دهمین کنفرانس مهندسی معدن ایران در تاریخ ۳ و ۴ اسفندماه در دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار شد.

 

 انتهای پیام/

منبع : msrt.ir

نظرات شما

capcha