خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 15028
۱۴۰۰/۱۲/۰۶ - ۰۱:۴۰
سیدنظام‌الدین موسوی:

هیئت رئیسه مجلس مصوبه طرح صیانت را باطل کرد

هیئت رئیسه مجلس مصوبه طرح صیانت را باطل کرد
سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس از تأیید نظر کارشناسی معاونت قوانین مجلس مبنی بر ابطال رأی‌گیری کمیسیون مشترک درباره طرح نظام تنظیم مقررات خدمات فضای مجازی خبر داد.

به گزارش اس.بی پرس، سیدنظام‌الدین موسوی سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران در توضیح جلسه هیئت‌رئیسه درباره تصمیم‌گیری در خصوص طرح صیانت، گفت: در این جلسه هیئت‌رئیسه مجلس پس از استماع دیدگاه‌های رئیس کمیسیون مشترک و نیز معاون قوانین مجلس، ایرادات این معاونت را به رأی‌گیری طرح فضای مجازی وارد دانست.
سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس افزود: با توجه به این‌که هم‌اکنون جلسات صحن علنی مجلس به‌صورت ۳ شیفته به بررسی لایحه بودجه اختصاص دارد هرگونه تصمیم‌گیری درباره ادامه بررسی طرح «نظام تنظیم مقررات خدمات فضای مجازی» به بعد از بررسی بودجه موکول می‌شود.
به گزارش تسنیم کمیسیون مشترک مجلس درباره طرح نظام تنظیم مقررات خدمات فضای مجازی در جلسه روز سه‌شنبه سوم اسفندماه کلیات طرح مذکور را تصویب کرده بود که پس‌ازآن معاونت قوانین مجلس در نامه‌ای به رئیس کمیسیون ویژه طرح حمایت از حقوق کاربران اعلام کرده بود که بر اساس قانون آئین‌نامه داخلی مجلس، رأی‌گیری کمیسیون ویژه و تصویب کلیات غیرقانونی است، پس به‌علت تخلف از مفاد صریح قانون، تصمیم‌گیری شتاب‌زده عملاً باطل می‌شود.
لازم به ذکر است؛ طرح حمایت از کاربران در فضای مجازی در جریان نشست علنی ششم مردادماه سال جاری خانه ملت موردبررسی قرار گرفت و درنهایت با توجه به پیشنهاد تعدادی از نمایندگان برای بررسی این طرح بر اساس اصل ۸۵ قانون اساسی، با مصوبه نمایندگان روند تصویب این طرح به کمیسیون ویژه ارجاع داده شد.
بر اساس اصل ۸۵ قانون اساسی «سمت نمایندگی قائم به شخص است و قابل‌واگذاری به دیگری نیست. مجلس نمی‌تواند اختیار قانون‌گذاری را به شخص یا هیئتی واگذار کند ولی در موارد ضروری می‌تواند اختیار وضع بعضی از قوانین را با رعایت اصل هفتاد و دوم به کمیسیون‌های داخلی خود تفویض کند، در این صورت این قوانین در مدتی که مجلس تعیین می‌نماید به‌صورت آزمایشی اجرا می‌شود و تصویب نهایی آن‌ها با مجلس خواهد بود.»
بنابراین با موافقت نمایندگان با این درخواست، طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی در کمیسیونی ویژه با محوریت کمیسیون فرهنگی بررسی می‌شود و بدون ارجاع به صحن علنی مجلس به شورای نگهبان ارسال و در صورت تأیید، به‌صورت آزمایشی اجرا خواهد شد.
این طرح طی ماه‌های گذشته با انتقادات زیادی مواجه شده است. کمیسیون مربوطه تأکید می‌کرد که به ابهامات و انتقادات پاسخ خواهد داد بااین‌حال برآوردی از فضای افکار عمومی نشان می‌دهد که منتقدان در طیف‌های مختلف همچنان ابهامات مهمی درباره آن دارند.
 ۱۹۰ نماینده خواستار بازگشت طرح صیانت به صحن علنی شدند
پیش‌ازاین جلیل رشیدی کوچی نماینده مرودشت در مجلس در گفت‌وگو با تسنیم، از ارسال نامه جمعی از نمایندگان به هیئت‌رئیسه به‌منظور بازگشت طرح حمایت از کاربران در فضای مجازی به جلسه علنی خبر داده بود.
طبق تبصره دو ماده ۱۶۷ آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی چنانچه پانزده نفر از نمایندگان تقاضای لغو رسیدگی طرح یا لایحه طبق اصل هشتاد و پنجم (۸۵) قانون اساسی را تا قبل از تأیید شورا‌ی نگهبان از مجلس داشته باشند این تقاضا در همان جلسه اعلام و در جلسه بعد طبق ماده (۱۶۵) آیین‌نامه داخلی مطرح می‌گردد و درصورت تصویب این تقاضا، رسیدگی به لایحه یا طرح طبق آیین‌نامه داخلی ادامه می‌یابد.

 

 انتهای پیام/

منبع : tasnimnews.com

نظرات شما

capcha