خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 15033
۱۴۰۰/۱۲/۰۶ - ۱۵:۱۱
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی:

صدور فوری و لحظه ای مجوز ۳۵۰ شغل خانگی

صدور فوری و لحظه ای مجوز ۳۵۰ شغل خانگی
معاون اشتغال وزارت کار از ثبت آنی و لحظه‌ای مجوز ۳۵۰ کسب‌وکار خانگی خبر داد و گفت: مجوز ۱۷۲ کسب‌وکار خانگی نیز به‌صورت سه‌ روزه صادر خواهد شد.

به گزارش اس.بی پرس، در راستای تسهیل صدور  مجوزهای کسب‌وکار، وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی کاهش زمان صدور مجوزها در سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای را در دستور کار قرارداد و درحالی‌که مجوز تأسیس آموزشگاه‌های آزاد تا پیش‌ازاین بیش از هشت ماه به طول می‌انجامید، این زمان با اهتمام وزارت کار به سه روز  کاهش پیدا کرد.
وزارت کار مدتی بعد در راستای توسعه و تقویت هرچه بیشتر مشاغل خانگی، مدت‌زمان صدور مجوزهای فعالیت این دسته مشاغل را نیز به سه روز کاهش داد تا ضمن رفع موانع تولید در بخش اشتغال خانگی، افراد باانگیزه بیشتر به این حوزه ورود و کسب‌وکار خود را ثبت کنند.
به گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حدود  ۵۵۰ مجوز در حوزه کاری این وزارتخانه وجود دارد که بیش از ۹۵ درصد از طریق دبیرخانه مشاغل خانگی صادر می‌شود.
آن‌طور که عبدالملکی می‌گوید: بسیاری از مجوزهای مشاغل خانگی ثبت محور و به‌صورت آنی صادر می‌شوند و سایر مجوزهایی که نیازمند پاسخ دستگاه‌های ذی‌صلاح است، ظرف سه روز نهایی‌ می‌شود.
پیش‌ازاین محمود کریمی بیرانوند - معاون اشتغال وزیر کار، از تشکیل یک ستاد ویژه در وزارت کار به‌منظور تسهیل و غیرحضوری کردن صدور مجوزهای کسب‌وکار در همه معاونت‌ها و سازمان‌های ذی‌ربط خبر داده و گفته بود: سامانه حمایت از مشاغل خانگی ازاین‌پس به نشانی mashaghelkhanegi.mcls.gov.ir با سازوکار جدیدی فعالیت می‌کند که بر اساس آن دودسته مشاغل به‌صورت، مجوز محور و ثبت محور برای عموم مردم قابل‌دسترس است.
وی اخیراً از ثبت آنی و لحظه‌ای مجوز ۳۵۰ کسب‌وکار خانگی خبر داده و گفته " مجوز ۱۷۲ کسب‌وکار خانگی نیز به‌صورت سه‌روزه صادر می‌شود."
بر اساس سازوکار و روش جدید سامانه، طبق مصوبه هشتم دی‌ماه ستاد ملی ساماندهی مشاغل خانگی، دودسته مجوز برای مشاغل خانگی وجود دارد که یک دسته آن،  شامل ۳۵۰ مجوز است که به‌صورت آنی و همان لحظه‌ای که متقاضی درخواست خود را ثبت می‌کند، صادر می‌شود و یک دسته از مجوزها شامل ۱۷۲ مجوز است که مجوز محور هستند، به‌گونه‌ای که متقاضی درخواست خود را ثبت می‌کند و بعدازآن حداکثر سه روز کاری دستگاه اجرایی زمان دارد که این درخواست را ثبت کند، در غیر این صورت سامانه به‌طور خودکار مجوز را صادر و متقاضی پرینت مجوز خود را دریافت می‌کند.
با کاهش زمان صدور مجوز مشاغل خانگی، هیچ مجوزی در حوزه مشاغل خانگی نخواهد بود که صدور آن بیش از سه روز طول بکشد و این کار برای نخستین بار و در راستای حذف موانع تولید و کسب‌وکار در کشور اتفاق می‌افتد.
با این اقدام درمجموع ۵۵۰ عنوان شغل خانگی وجود دارد که مجوز همه آن‌ها کمتر از ۷۲ ساعت صادر خواهد شد و متقاضیان بدون آنکه زمان طولانی برای گرفتن مجوز کسب‌وکار خود سپری کنند می‌توانند با مراجعه به سامانه مشاغل خانگی وزارت کار، مجوز شغل مربوطه را بی‌درنگ دریافت کنند.

 

 انتهای پیام/


 

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha