خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 15039
۱۴۰۰/۱۲/۰۶ - ۲۱:۳۱
وزیر اقتصاد:

اقتصاد را وابسته به نفت اداره نمی کنیم

اقتصاد را وابسته به نفت اداره نمی کنیم
وزیر اقتصاد گفت: قصد نداریم مجدد اقتصاد ایران را با وابستگی به نفت و دلار‌های نفتی اداره کنیم.

به گزارش اس.بی پرس، خاندوزی گفت: به نتیجه رسیدن مذاکرات فرصت‌های جدیدی را برای تسهیل مراودات اقتصادی و مالی برای ایران ایجاد خواهد کرد، اما هر معجزه‌ای تنها با اتکاء به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های اقتصاد ایران رخ خواهد داد. مردم ایران هزینه جدا شدن و کاهش وابستگی اقتصاد کشور به دلار‌های نفتی را پرداخته اند و امروز روز استفاده از این منفعت است.
وزیر اقتصاد می گوید: در طول ۵ ماه گذشته، علیرغم اینکه تحریم‌های ایالات متحده کاهش پیدا نکرده و هنوز هم مذاکرات ایران با کشور‌های ۴+۱ به نتیجه قطعی نرسیده است، اما صادرات نفت ایران با شروع به کار دولت جدید نزدیک به ۴۰ درصد افزایش یافته است، ما همچنان بر نقش آفرینی ویژه در بازار نفت و گاز تأکید داریم، اما هدف گذاری ایران این است که بتواند از نفت و گاز به عنوان موتور و پشتیبانی برای رشد سایر بخش‌های اقتصادی استفاده کند.
این مذاکرات از بهار امسال آغاز شده و شش دور از آن در زمان ریاست جمهوری قبل شکل گرفت که اکنون به مراحل پایانی خود نزدیک شده است.
علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی در توییتی نوشته است: دستیابی به توافق خوب بدلیل پیشرفت‌های قابل اعتنا در مذاکرات که عمدتا ناشی از ابتکارات ایران بوده، امکان‌پذیر است، اما مرحله پایانی مذاکرات وین بدون تصمیم‌گیری سیاسی غرب برای حل مسائل بسیار مهم باقیمانده که لازمه «متوازن‌سازی توافق» است، شکل نخواهد گرفت.
به گفته وزیر اقتصاد، جمهوری اسلامی ایران با ۱۵ کشور منطقه دارای مرز‌های آبی و خاکی مشترک است، اما سهم ما در تجارت بین کشور‌های منطقه ۳ درصد است که باید افزایش یابد.دستیابی به این هدف مبتنی بر تسهیل تجارت و مراودات گمرکی و حرکت کردن به سمت توافقنامه های تجارت آزاد با کشورهای منطقه، تسهیل مراودات بانکی و تسویه های ارزی با کشورهای منطقه است، به نحوی که حتی اگر با فرض اینکه تحریم های ظالمانه ایالات متحده ادامه پیدا کرد، از طریق ساز و کارهای مربوط به پیمان های پولی، بانک های مشترک و ساز وکارهای پیام رسان مالی بیرون از رصد خزانه داری ایالات متحده بتوانیم مراودات تجاری خودمان را با یکدیگر تسهیل کرده و از فرصت های معرفی کالاها و خدمات مشترک و نمایشگاه های منطقه‌ای نیز استفاده کرده و جریان های سرمایه گذاری مشترک بین ایران و کشورهای منطقه را افزایش دهیم.

 

 انتهای پیام/
 

منبع : yjc.news

نظرات شما

capcha