خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 15040
۱۴۰۰/۱۲/۰۷ - ۰۸:۴۵

جدیدترین تصمیم وزارت علوم برای دانشجویان ایرانی در اوکراین

جدیدترین تصمیم وزارت علوم برای دانشجویان ایرانی در اوکراین
رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم تعداد دانشجویان ایرانی در اوکراین را ۱۴۲۴ نفر دانست و گفت: با هماهنگی‌ها و پیگیری‌های انجام‌شده بین وزارت عتف و وزارت امور خارجه، اقدامات لازم برای تأمین امنیت و نیز خروج دانشجویان ایرانی حاضر در کشور اوکراین انجام‌شده و طبق برنامه‌ریزی اقدام خواهد شد.

به گزارش اس.بی پرس، دکتر هاشم داداش پور معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان با اعلام مطلب فوق افزود: تعداد دانشجویان شاغل به تحصیل در کشور اوکراین که در سامانه میخک (مدیریت خدمات یکپارچه) وزارت امور خارجه تشکیل پرونده داده‌اند ۱۴۲۴ نفر هستند که از این تعداد ۴۹۹ نفر از دانشجویان مربوط به رشته‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بقیه مربوط به دانشجویان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌باشند.

دکتر داداش پور با بیان اینکه حفظ سلامتی دانشجویان و انتقال امن آن‌ها به داخل کشور به‌عنوان اولویت اصلی وزارت عتف است، خاطرنشان کرد: با پیگیری‌های به‌عمل‌آمده توسط سازمان امور دانشجویان، وزارت امور خارجه اطمینان خاطر داده است که هم‌اکنون این دانشجویان در سلامت و امنیت کامل بسر می‌برند و با تدابیر صورت گرفته طی روزهای آتی با پروازهای ویژه به کشور منتقل خواهند شد.

وی گفت: برای این منظور، برای دانشجویانی که تمایل به بازگشت به کشور را دارند سامانه‌ای در وزارت خارجه طراحی‌شده تا بتوانند از طریق ثبت‌نام، از مسیرهای امن مشخص‌شده به کشور بازگردند.

رئیس سازمان امور دانشجویان در ادامه به نحوه انتقال باقیمانده تحصیل دانشجویان متقاضی از دانشگاههای کشور اوکراین به دانشگاه‌های داخل پرداخت و گفت: این سازمان در چارچوب آیین‌نامه‌ها و مقررات وزارت عتف و با در نظر گرفتن شرایط خاص موجود، مساعدت‌های حداکثری را جهت انتقال از دانشگاه محل تحصیل فعلی به دانشگاههای هم‌سطح و هم‌تراز داخل کشور به عمل خواهد آورد.

داداش پور ارزیابی مدارک تحصیلی دانشجویان ایرانی در کشور اوکراین را پس از فارغ‌التحصیلی از موضوعات دیگر عنوان کرد و اظهار کرد: طبق ضوابط و مقررات وزارت عتف، مدارک تحصیلی دانشجویان در حال تحصیل در کشور اوکراین در صورت داشتن دو شرط مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. تحصیل در دانشگاه‌های معتبر و اقامت حضوری دانشجویان متقاضی به میزان مدت‌زمان معین بر اساس مقطع تحصیلی از شرایط موردنیاز جهت ارزیابی مدارک تحصیلی خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی سازمان امور دانشجویان، داداش پور افزود: لیست دانشگاه‌های معتبر و مقررات مربوط به طول مدت اقامت دانشجویی لازم برای تحصیلات حضوری در وبگاه سازمان امور دانشجویان به‌طور سالیانه اعلام شده و قابل‌دسترسی است. در ارزیابی مدارک نیز با در نظر گرفتن شرایط خاص موجود و به‌منظور حمایت و تأمین آرامش خاطر خانواده‌های این عزیزان، این سازمان نهایت تلاش و مساعدت‌های ممکن را انجام خواهد داد.

وی تصریح کرد، در این راستا کلیه دانشجویانی که با ویزای دانشجویی در اوکراین مشغول تحصیل هستند، هنگام مراجعت به کشور، به مدت چهار ماه می‌توانند اقامت داشته باشند و در صورت تداوم شرایط فعلی، این مدت تا سه ماه نیز قابل تمدید است.

رئیس سازمان امور دانشجویان در پاسخ به این سؤال که موضوع نظام وظیفه دانشجویان ایرانی حاضر در اوکراین در صورت بازگشت به ایران چگونه خواهد بود، بیان داشت‌: با هماهنگی‌های صورت گرفته با دستگاه‌های مربوطه، به تمام مشمولین شاغل به تحصیل در کشور اوکراین در شرایط خاص فعلی، اجازه ورود و خروج برای یک‌بار به مدت سه ماه داده شده است، بنابراین این دسته از دانشجویان می‌توانند برای یک‌بار و به مدت سه ماه در کشور حضور داشته باشند. درصورتی‌که وضعیت فعلی بیش از این مدت تداوم داشته باشد، این مهلت تا سه ماه دیگر قابل تمدید خواهد بود.

دکتر داداش پور در پایان ضمن ابراز امیدواری نسبت به پایان درگیری و برقراری صلح و آرامش و بازگشت امنیت به کشور اوکراین، به خانواده‌های دانشجویان و نیز دانشجویان ایرانی حاضر در اوکراین اطمینان خاطر داد و یادآور شد: وزارت عتف و دستگاه‌های مرتبط در طی روزهای گذشته اقدامات و پیگیری‌های مختلفی را انجام داده‌اند تا با حفظ سلامت دانشجویان و تأمین آرامش خانواده‌هایشان نسبت به انتقال ایمن و سریع این عزیزان و در صورت تمایل مهیاکردن شرایط مناسب جهت ادامه تحصیل در داخل کشور اقدام شود.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha