خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 15045
۱۴۰۰/۱۲/۰۷ - ۰۹:۲۸
معاون بهبود تولیدات گیاهی:

نخستین کشت قراردادی گندم با بخش خصوصی در سیستان‌ و بلوچستان انجام شد

نخستین کشت قراردادی گندم با بخش خصوصی در سیستان‌ و بلوچستان انجام شد
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: نخستین کشت قراردادی گندم با بخش خصوصی برای نخستین بار در کشور در این استان انجام شده است.

به گزارش اس.بی پرس، امان الله طوقی روز شنبه در این‌باره اظهار داشت: با پیگیری‌های صورت گرفته با مشارکت یکی از کارخانجات آرد و مجتمع کشت و صنعت گوهر کوه و یکی از کشاورزان ١۴٠ هکتار گندم به‌صورت قراردادی در شهرستان تفتان کشت شد.

وی با اشاره به اهمیت توسعه کشت‌های قراردادی بیان کرد: طبق این قرارداد، تأمین نهاده‌ها شامل بذر، کود و سم و بیمه محصول توسط بخش خصوصی تعهد و اجرایی شد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود با توجه به تاریخ کشت و تغذیه مناسب و رعایت اصول کاشت و داشت عملکرد در واحد سطح تا سقف ۵٠ درصد بیش از میانگین شهرستانی داشته باشیم.

سیستان و بلوچستان به سبب نزدیکی به خط استوا و بهره‌گیری از رطوبت دریا توانمندی زیادی در تولید محصولات گرمسیری و نیمه گرمسیری و بعضاً منحصربه‌فرد از جمله انبه، موز، پاپایا، گواوا، هندوانه آناناسی، نارگیل، زیتون محلی، انار، مرکبات و غیره دارد.

تولید محصولات کشاورزی در سیستان و بلوچستان در طول سال رواج دارد و زمین‌های برخی مناطق این استان مانند نیکشهر، سرباز، ایرانشهر، کنارک و چابهار در هر سال توان تولید ۲ بار محصول را دارند.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha