خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 15054
۱۴۰۰/۱۲/۰۷ - ۱۱:۳۴
سخنگوی شورای نگهبان تشریح کرد:

طرح انتقال آب دریای عمان به سیستان و بلوچستان تأیید شد/آخرین وضعیت طرح صیانت و رتبه‌بندی معلمان

طرح انتقال آب دریای عمان به سیستان و بلوچستان تأیید شد/آخرین وضعیت طرح صیانت و رتبه‌بندی معلمان
سخنگوی شورای نگهبان در نشست مطبوعاتی خود آخرین وضعیت رسیدگی به طرح‌ها و لوایح در این شورا را تشریح کرد.

به گزارش اس.بی پرس، هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری خود با خبرنگاران ضمن تسلیت شهادت امام موسی کاظم (ع) در رابطه با بررسی آخرین طرح‌ها و لوایح گفت: در این مدت که نشست خبری نداشتیم ۱۵ طرح و لایحه بررسی شد. اولین مورد لایحه اصلاح قانون «مبارزه با قاچاق کالا و ارز» است که دیگر شورای نگهبان نسبت به آن ایراد و ابهامی نداشت و تأیید شد. این لایحه متعلق به دولت بود و برای بهبود بحث قاچاق کالا و ارز تهیه شد و گام‌های مؤثری قرار است بردارد و انشالله در اجرا شاهد قانون مؤثری باشیم.

وی درباره طرح انتقال آب از دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان هم گفت: دومین مورد، طرح انتقال آب از دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان است که با بررسی‌های صورت گرفته ابهامات آن رفع شد و تأیید شد. امیدواریم با اجرای این قانون شاهد کاهش مشکلات مردم این منطقه باشیم.

طحان نظیف در رابطه با طرح «تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار» گفت: شورای نگهبان نسبت به این طرح ایرادات و ابهاماتی داشت اما با اصلاحات مجلس این ایرادات برطرف شد و ما دیگر ایرادی به این طرح نداریم اما اخیراً نامه‌ای را از طرف هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام دریافت کردیم که هنوز ایرادات این هیئت برطرف نشده و ما این ایرادات را به مجلس منعکس می‌کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤالی درباره طرح صیانت از فضای مجازی هم گفت: گاهی تصویب یک قانون فراز و نشیب‌های فراوانی دارد و تفاوت متن اولیه تا طرح نهایی زیاد است و ممکن است متن تغییرات زیادی کند. با توجه به این‌که نمی‌دانیم مصوبه مجلس چه خواهد بود نمی‌توانیم اظهارنظر کنیم فقط باید وفاق بیشتری نسبت به این طرح وجود داشته باشد و موافقان و مخالفان در فضای آرامی نظرات خود را اعلام کنند.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤالی درباره رویکرد شورای نگهبان در مواجهه با طرح صیانت گفت: ما هرچه منع شرعی یا قانونی داشته باشد را اعلام می‌کنیم اما تا متن اصلی را نبینیم نمی‌توانیم راجع به آن اظهار نظر کنیم.

 

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص طرح رتبه‌بندی معلمان گفت: شورای نگهبان به دنبال حل مسئله است و اختلافی با مجلس ندارد. این طرح در مجلس مصوب شده اما ما به‌صورت رسمی آن را دریافت نکردیم و بعد از دریافت طرح در دستور کار قرار می‌گیرد. نسبت به این طرح دو دسته ایراد مطرح بود اشکالات مالی و غیرمالی. ما بررسی خواهیم کرد آیا دولت تقبل مالی را نسبت به این لایحه داشته یا خیر. ما به دنبال حل مسئله رتبه‌بندی معلمان هستیم.

طحان نظیف در پاسخ به سؤالی راجع به‌ضرورت ساختار بودجه گفت: بحث اصلاح ساختار بودجه یکی از اموری است که مقام معظم رهبری هم به آن تأکید داشتند کارهایی در این زمینه انجام شده اما آن‌گونه که شایسته بوده به آن پرداخته نشده. مجلس فعلی قانونی را در این زمینه تصویب کرد اما انتظار این است گام‌های بلندتری توسط دولت و مجلس برداشته شود.

وی در پاسخ به سؤالی درباره دخالت نمایندگان مجلس در انتصابات دولت گفت: نسبت به این موضوع قبلاً نظر شورا را عرض کردم. ممکن است شورا گزارشاتی را در این خصوص دریافت کرده باشد اگر گزارشی دریافت کنیم مستلزم بررسی است.

طحان نظیف در رابطه با وظایف و اختیارات شورای نگهبان از حیث رسیدگی‌های تخصصی گفت: موضوعی در دستور کار شورای نگهبان قرار نمی‌گیرد مگر این‌که مجامع فقهی و حقوقی راجع به آن اظهارنظر کرده باشند. این مجامع جلساتی را با کارشناسان و نخبگان حوزه‌های مختلف برگزار می‌کنند و نظرات خودشان را بعد از این جلسات اعلام می‌کنند. ما نیز با اشتیاق در خدمت نخبگان، کارشناسان و مسئولان کشور هستیم.

 

 اتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha