خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 15076
۱۴۰۰/۱۲/۰۸ - ۱۱:۴۴

«سیرکان» تنها شهر بدون آب لوله‌کشی ایران/ اینجا همیشه بی‌آب است/ آب‌رسانی سقایی هر ۲۱ روز یک‌بار

«سیرکان» تنها شهر بدون آب لوله‌کشی ایران/ اینجا همیشه بی‌آب است/ آب‌رسانی سقایی هر ۲۱ روز یک‌بار
«سیرکان» تنها شهر ایران که با وجود لوله‌کشی آب، همیشه بی‌آب است و سال‌هاست مردم آن با مشکل کمبود آب آشامیدنی مواجه هستند.

به گزارش اس.بی پرس، «سیرکان» به‌عنوان شرقی‌ترین شهر استان سیستان و بلوچستان در فاصله 95 کیلومتری شهر سراوان و در مرکز بخش «بَم پُشت» این شهرستان قرار دارد. سیرکان دارای جمعیتی بیش از سه هزار نفر بوده که سال 80 تبدیل به شهر شده است.

در سال‌های اخیر بحران کمبود آب در بخش بَم پُشت باعث مهاجرت‌های اجباری روستاییان به شهرهای اطراف شده و هر روز روستاهای بیشتری از این بخش با این مشکل درگیر می‌شوند. این روزها مردم این منطقه در هر گوشه‌ای از شهر دنبال جرعه‌ای آب هستند و کوچک‌ترها ظرف در دست و بزرگ‌ترها از طریق مشک بار بر ماشین‌های وانت در چاله‌ها و چاه‌های غیربهداشتی دنبال یافتن آب هستند.

 

 

اهالی این شهر آرزویشان بارش باران است تا بتوانند مقداری از آن را برای خود ذخیره کنند اما با توجه به اقلیم خشک منطقه و نبود سفره‌های آب زیرزمینی، راهی برای تأمین آب وجود ندارد و مردم سیرکان در حالی با این شرایط دست و پنجه نرم می‌کنند که فاصله سد «ماشکید» تا این شهر فقط 65 کیلومتر است و طبق گزارش وزارت نیرو این سد از سدهایی است که تقریباً در وضعیت مطلوب آب‌گیری قرار دارد.

 

 

حالا اهالی مرزدار شهر سیرکان با وجود بهره‌مندی از لوله‌کشی آب، به لطف تانکرهای حمل آب هر سه هفته یک بار آب دارند؛ آن هم اگر تانکرها به‌موقع برسند. البته راه‌حل موقت این موضوع زیاد پیچیده نیست و با اضافه کردن چند تانکر سیار حمل آب که اصطلاحاً به آن «آب‌رسانی سقایی» می‌گویند، مرهمی بر زخم مردم خواهد بود اما مشخص نیست چرا زمینه همین حداقل هم برای مردم فراهم نمی‌شود.

 

 

آب‌رسانی سقایی هر 21 روز یک‌بار انجام می‌شود

«ساسان درازهی» یکی از اهالی در رابطه با وضعیت آب شهر سیرکان می‌گوید: «سیرکان» مرکز بخش بَم پُشت با وجود اینکه لوله‌کشی آب هم دارد اما همیشه بی‌آب است و سال‌هاست مردم آن با مشکل کمبود آب آشامیدنی مواجه هستند.

وی ادامه داد: بی‌آبی در شهر سیرکان داستان عجیبی است؛ زیرا در بسیاری از مناطق استان سیستان و بلوچستان به دلیل نبود لوله‌کشی، آب شرب وجود ندارد اما در این شهر با وجود اینکه این زیرساخت موجود است و مردم دارای اشتراک آب هستند، اما باز هم مردم با مشکل تأمین آب مواجه هستند.

 

 

این شهروند سیرکانی افزود: اهالی این شهر هر 21 روز یک‌بار به‌صورت «سقایی» با تانکر آب‌رسانی می‌شوند و مردم می‌توانند آب شرب خود را در تانکر یا ظروف نگهداری ذخیره کنند. با نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان و فصل تابستان امیدواریم مسئولان توجه ویژه‌ای به این منطقه داشته باشند وگرنه تا چند وقت دیگر مشخص نیست چه بلایی سر مردم سیرکان خواهد آمد و همه ناگزیر به مهاجرت از این شهر مرزی هستند.

 

 

سیرکان از لحاظ منابع آب فقیر است

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان سیستان و بلوچستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در این باره اظهار داشت: این منطقه از استان از لحاظ منابع آب زیرزمینی بسیار فقیر است؛ طوری که به دلیل کوهستانی بودن هیچ‌گونه سفره آب زیرزمینی برای برداشت آب شرب در منطقه وجود ندارد و همه منابع تأمین آب شرب روستاها و شهر سیرکان در حاشیه رودخانه‌ها و به صورت برداشت از منابع آب زیرسطحی موجود در اندک آبرفت رودخانه‌هاست که وابستگی شدید به بارش نزولات آسمانی دارد.

«علیرضا قاسمی» ادامه داد: با توجه به کاهش قابل‌توجه بارندگی در سال آبی اخیر که عملاً در این منطقه صفر بوده، اکثر چاه‌های تأمین آب در منطقه یا خشک شده یا در حال خشک شدن است. در سال 1400 از 33 طرح مصوب در بخش آب و فاضلاب در سطح شهرستان سراوان، 15 طرح آب‌رسانی شامل اجرای شبکه آب شرب و اصلاح و توسعه شبکه‌های آب شرب روستاها و شهر سیرکان در دستور کار شرکت آبفای استان قرار دارد که اعتباری معادل 16.5 میلیارد تومان را به خود اختصاص داده است.

وی اضافه کرد: در صورت تخصیص کامل اعتبارات این طرح‌ها پیش‌بینی می‌شود تعدادی از روستاهای فاقد آبِ بخش، از شبکه آب‌رسانی بهره‌مند شوند و در تعدادی از روستاها نیز کف‌شکنی و حفر چاه‌های جدید یا اصلاح و توسعه شبکه صورت گیرد.

 

 

ستاد بحران به جریان آب شهر سیرکان ورود کند

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان با بیان اینکه شرایط فعلی چاه آب شرب شهر «سیرکان» دچار افت شدید شده و شهر به صورت سیار آب‌رسانی می‌شود، گفت: در سال جاری پیش‌بینی حفر یک حلقه چاه آب شرب برای شهر سیرکان صورت گرفت که مراحل مطالعات آن در دست انجام است و شرکت در تدارک اخذ مجوز جدید برای خرید تانکر آب‌رسان سیار برای حوزه بم پشت بوده که به‌محض تحقق به ناوگان فعلی اضافه خواهد شد.

قاسمی خاطرنشان کرد: متأسفانه تانکرهای حمل آب جوابگوی نیاز آبی اهالی روستاها و شهر سیرکان نیست و لازم است ستاد بحران استان نسبت به تأمین و اختصاص اعتبار لازم برای اجاره تانکر آب‌رسانی سیار و ابلاغ اعتبار لازم برای کف‌شکنی و لایروبی چاه‌ها و یا حفر چاه جایگزین اقدام کند.

 

 

وی ادامه داد: شرکت آب و فاضلاب بر اساس وظیفه ذاتی خود نسبت به انجام مطالعات انتقال آب به همه روستاهای بخش بَم پُشت از منطقه «حق آباد» و سد «ماشکید سفلی» اقدام کرده که نیازمند تأمین اعتبار مورد نیاز برای شروع عملیات اجرایی است.

 

 انتهای پیام/

منبع : tasnimnews.com

نظرات شما

capcha