خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 15091
۱۴۰۰/۱۲/۰۸ - ۲۲:۲۵
سید عزت‌الله ضرغامی:

تسهیلات ۶۰ هزار میلیارد ریالی برای گردشگری

تسهیلات ۶۰ هزار میلیارد ریالی برای گردشگری
وزیر میراث‌فرهنگی گفت: با امضای تفاهم‌نامه بین این وزارتخانه و صندوق توسعه ملی، ۶۰ هزار میلیارد ریال با همکاری این صندوق و بانک‌های عامل به پروژه‌های گردشگری اختصاص خواهد یافت.

به گزارش اس.بی پرس، سید عزت‌الله ضرغامی امروز یکشنبه ۸ اسفند ۱۴۰۰ در جلسه امضای تفاهم‌نامه این وزارتخانه با صندوق توسعه ملی بابیان این مطلب اظهار کرد: حوزه گردشگری به‌نوعی حلقه مفقوده اقتصاد کشور است. رهبر انقلاب درباره صندوق توسعه ملی صحبت بسیار خوبی دارند و فرمودند این صندوق استقلال اقتصادی دارد. صندوق توسعه ملی ابتکار رهبر معظم انقلاب بود و در طول این سال‌ها مدیریت ایشان باعث شد تا این صندوق به‌خوبی فعالیت کند.
وی افزود: خوشبختانه صندوق توسعه ملی به حوزه گردشگری توجه جدی دارد و از درک درست رئیس و اعضای هیئت عامل صندوق از حوزه گردشگری تشکر می‌کنم. گردشگری پیشران اقتصاد است و در حوزه‌های مختلف می‌تواند دغدغه‌های کشور را برطرف کند، اما در حوزه اقتصادی، منابع این صنعت پایان‌ناپذیر است.
وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد که بشر با تحول حوزه ارتباطات و اینترنت وقت زیاد می‌آورد و بسیاری از کارها را به‌صورت آنلاین انجام خواهد داد. اما تنها چیزی را که برای خود نگه می‌دارد حوزه گردشگری است. این در حالی است که در کشور ما حوزه‌های وسیع گردشگری وجود دارد که می‌تواند موردتوجه قرار گیرد.
وی ادامه داد: حوزه گردشگری بسیار مهم است، اما برخی از افراد برای سرمایه‌گذاری در این حوزه دچار تردید بودند. شاید نگران بازگشت سرمایه بودند و تضمین بهتر می‌خواستند، برای همین یکی از مهم‌ترین اقداماتی که در این مدت انجام دادیم این بود که این اطمینان را به سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در این صنعت می‌دادیم.
ضرغامی خاطرنشان کرد: با اختصاص ۲۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات صندوق توسعه ملی و کمک و همراهی بانک‌ها که به صندوق خواهند داشت، باعث می‌شود درمجموع با رقم ۶۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات، سرمایه‌گذاری بسیار خوبی در این صنعت انجام شود که می‌تواند جهش خوبی را در حوزه گردشگری ایجاد کند.
مهدی غضنفری رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی نیز در این مراسم در سخنانی با اشاره به سوابق مدیریتی مهندس ضرغامی و تلاش او برای رونق صنعت گردشگری گفت: در صحبت‌های رهبر معظم انقلاب بر اقتصاد بدون نفت تأکید شده و من اعتقاددارم این وابستگی هرچه به حوزه گردشگری بیشتر باشد، نتایج بهتری کسب خواهیم کرد.
وی به ظرفیت‌های گردشگری کشورمان اشاره کرد و ادامه داد: ما فکر می‌کنیم افراد علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری در خارج از کشور نیز برای این حوزه وجود دارند و ما برای انجام سرمایه‌گذاری این افراد نیز آمادگی کامل داریم و تضامین لازم را نیز دراین‌باره با توجه به استحکام و قوام صندوق توسعه ملی ارائه خواهیم داد.
رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی اضافه کرد: بعد از ۱۰ سال ارائه تسهیلات از سوی صندوق توسعه ملی این صندوق به این بلوغ رسیده است که شیوه‌های جدیدی از ارائه تسهیلات ارزی و ریالی را امتحان کند. من به همه سرمایه‌گذاران می‌گویم که اینجا را خانه خود بدانید.
سید علیرضا میرمحمد صادقی عضو هیئت عامل صندوق توسعه ملی نیز در این مراسم گفت: این صندوق در حوزه ریالی و ارزی فعالیت می‌کند و بیش از ۴۰ درصد منابع صندوق در بخش ارزی به‌عنوان تسهیلات در اختیار صنایع مختلف قرارگرفته است.
وی افزود: از سال ۱۳۹۴ تا امروز ۴۸ هزار میلیارد ریال در حوزه گردشگری سرمایه‌گذاری انجام‌شده و ۵۶ درصد منابعی که صندوق در ۳۲۰ پروژه سرمایه‌گذاری شده، جذب‌شده است.
سعید اوحدی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نیز در این نشست در سخنانی گفت: اتفاق مبارکی که امروز انجام می‌شود، یک تفاهم‌نامه بی‌سابقه در حوزه گردشگری است و بیش از چهار برابر اعتباراتی است که در سال ۱۴۰۰ به حوزه گردشگری اختصاص خواهد یافت.
وی افزود: حوزه گردشگری یک فعالیت فرابخشی است که به‌عنوان یک حوزه پیشران در بخش اقتصادی در دنیا شناخته می‌شود و بعد از خودروسازی بزرگ‌ترین کارفرما در حوزه اشتغال به‌حساب می‌آید و توزیع عادلانه ثروت را در این حوزه شاهد هستیم.
اوحدی خاطرنشان کرد: این تفاهم‌نامه برای تأمین سرمایه بیش از ۷۰۰ پروژه نیمه‌تمام حوزه گردشگری یک اتفاق مبارک است و می‌تواند برای بیش از ۴۰ هزار نفر شغل ایجاد کند.

 

 انتهای پیام/

منبع : mehrnews.com

نظرات شما