خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 15098
۱۴۰۰/۱۲/۰۸ - ۲۳:۰۶
کیومرث یزدان‌پناه:

جنگ اوکراین مسیر مذاکرات را به حاشیه برده است

جنگ اوکراین مسیر مذاکرات را به حاشیه برده است
استادیار جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران گفت: نزاع و جنگ لفظی غرب با روسیه بر سر اوکراین عملاً مذاکرات وین را به حاشیه برد.

به گزارش اس.بی پرس، کیومرث یزدان‌پناه گفت: جنگ اوکراین تا همین‌جا هم خیلی به ضرر گفتگو‌های وین بوده، نزاع و جنگ لفظی غرب با روسیه بر سر اوکراین عملاً مذاکرات وین را به حاشیه برده و حتی ممکن است روسیه برای عقب‌نشینی غرب در خصوص برجام گروکشی کند.
به گفته وی، ایران و مذاکرات میان ۲ توده پرفشار و سهمگین غرب و روسیه گیر افتاده‌اند و این مسائل آینده مذاکرات را نامعلوم ساخته است. البته ایران فعلاً بازنده تحولات ناشی از جنگ اوکراین نیست. چه‌بسا ممکن است غرب تاکتیک فشار بر ایران را کم کند و با تن دادن به توافق ایران را از روسیه دور و به خود نزدیک کند. اتفاقاً اگر این‌چنین شود، هر ۲ طرف سود خواهند برد.
روسیه چند روز پس از صدور فرمان به رسمیت شناختن دو جمهوری لوهانسک و دونتسک و درپی فعالیت‌های تحریک‌آمیز اوکراین و غربی‌ها روز پنجشنبه به اوکراین حمله کرد. روسیه تا امروز به نزدیکی کی‌یف، پایتخت اوکراین رسیده و در حال تصرف دیگر شهرهای اوکراین است.
این در حالی است که هشتمین دور مذاکرات وین برای لغو تحریم‌های ایران پس از تعطیلات سال نو میلادی در وین از سر گرفته شد. این مذاکرات در راستای لغو تحریم‌های ایران به همان شکل اولیه و بازگرداندن طرف آمریکایی به این توافق است. دور هشتم مذاکرات اکنون در وین در حال انجام است و انتظار می‌رود این دور آخرین دور این گفتگو‌ها باشد، زیرا گفته می‌شود طرفین قصد دارند مذاکرات را در فوریه ۲۰۲۲ به پایان برسانند. مقامات کشورمان در این دور از گفتگوها بر لغو کامل تحریم‌ها علیه ایران تأکیددارند.

 

 انتهای پیام/
 

منبع : yjc.news

نظرات شما

capcha