خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 15116
۱۴۰۰/۱۲/۱۰ - ۰۰:۰۸
مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو:

تولید سرم در کشور افزایش‌یافته است

تولید سرم در کشور افزایش‌یافته است
مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: تولید سرم در کشور افزایش‌یافته و کارخانه‌ها پیوسته در حال تولید و تأمین سرم هستند.

به گزارش اس.بی پرس، حمیدرضا اینانلو یکشنبه‌شب در پاسخ به مطلبی در فضای مجازی مبنی بر سهمیه‌بندی شدن سرم، بابیان اینکه این سازمان هیچ‌گونه سهمیه‌بندی را برای سرم در داروخانه‌های منتخب یا خاص اعمال نکرده است، گفت: به دلیل اینکه مصرف و تجویز سرم به‌صورت بی‌رویه افزایش‌یافته، به دانشگاه‌های علوم پزشکی در استان‌های مختلف اجازه داده‌شده که بر اساس اولویت‌بندی و نیاز مصرف مراکز درمانی، سرم باهدف کنترل تجویز و مصرف، بین مراکز درمانی توزیع شود.
وی ادامه داد: نکته حائز اهمیت این‌که تولید سرم در کشور افزایش‌یافته است و کارخانه‌ها پیوسته در حال تولید و تأمین سرم هستند.
مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو بابیان اینکه ۵ شرکت تولیدکننده سرم با همه ظرفیت فعال هستند، تصریح کرد: مقررشده است که این شرکت‌ها حتی تعطیلات عید نوروز را کم کنند و با همه توان تولید داشته باشند.
سرم در سراسر کشور به‌صورت روزانه توزیع می‌شود
وی بابیان ینکه سرم در سراسر کشور به‌صورت روزانه توزیع می‌شود، ادامه داد: دانشگاه‌های علوم پزشکی به فراخور منطقه‌ای اولویت‌های توزیع را مشخص می‌کنند، بنابراین ممکن است محدودیت‌هایی در خصوص برخی مراکز ایجاد کرده باشند.
اینانلو اظهار کرد: سازمان غذا و دارو هم‌اکنون هیچ برنامه توزیعی برای سرم‌ های تزریقی اعمال نکرده است، میزان مصرف سرم در شرایط عادی در کشور ماهانه بین حداکثر ۸ تا ۱۰ میلیون واحد در ماه است، اما با برنامه‌ریزی‌هایی که صورت گرفته، این ظرفیت را با کمک تولیدکننده‌ها به ۱۲ تا ۱۴ میلیون واحد در ماه رسانده‌ایم.
وی گفت: با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، امیدواریم با ادامه این روند و کمک دانشگاه‌های علوم پزشکی و سایر همکاران وزارت بهداشت و با کنترل مصرف بی رویه اقلام دارویی و تجویز منطقی دارو و سرم‌ های تزریقی در آینده، مشکلی برای تأمین سرم نداشته باشیم.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha