خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 15122
۱۴۰۰/۱۲/۱۰ - ۱۱:۵۴
حسین امیر عبداللهیان:

بدهی ۵۰ ساله انگلیس به ایران پرداخت می‌شود؟

بدهی ۵۰ ساله انگلیس به ایران پرداخت می‌شود؟
دولت انگلیس ۵۰ سال است که باید مطالبات ایران را پرداخت کند. اما هر بار به بهانه‌ای از آن سرباز می‌زند.

به گزارش اس.بی پرس، ایران در سال‌های دهه ۷۰ میلادی ۶۵۰ میلیون پوند برای خرید ۱۵۰۰ تانک چیفتن به انگلیس پیش‌پرداخت کرد. انگلیس تا رخ دادن انقلاب اسلامی، ۱۸۵ تانک به ایران تحویل داد، اما پس از انقلاب تعدادی از تانک‌ها را به دشمن در حال جنگ با ایران یعنی رژیم بعثی فروخت و مابقی پول‌ را نیز تاکنون پرداخت نکرده‌ است.
طی روزهای گذشته «لیز تراس»، وزیر امور خارجه انگلیس با به رسمیت شناختن بدهی انگلیس به ایران گفته بود که بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی کشورش به ایران یک «بدهی قانونی» است و دولت لندن می‌خواهد آن را پرداخت کند.
آقای حسین امیر عبداللهیان وزیر خارجه کشورمان هم در تماس تلفنی با همتای انگلیسی گفته بود، بازپرداخت بدهی‌های معوق انگلیس به ایران از موضوعات اصلی فی‌مابین است و ضروری است هر چه زودتر در مسیر مناسب حل‌وفصل شده و بدهی لندن به تهران تادیه شود.
سخنگوی وزارت خارجه هم دراین خصوص گفت: متأسفانه دولت انگلیس تا امروز به‌غیراز حرف زدن کاری انجام نداده است. لندن هرچند در بیان بدهی قطعی خودش را اعلام می‌کند ولی در عمل هرگاه به بهانه‌ای این‌ها را منوط به موضوع دیگری می‌کند. تا مادامی‌که این بدهی پرداخت نشود پرونده مهمی در روابط دو کشور بازخواهد بود.
 

 انتهای پیام/

منبع : yjc.news

نظرات شما

capcha