خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 15138
۱۴۰۰/۱۲/۱۰ - ۱۹:۴۹
سعید خطیب زاده:

تعداد قابل توجهی از ایرانیان مقیم اوکراین از محل درگیری‌ها خارج شدند

تعداد قابل توجهی از ایرانیان مقیم اوکراین از محل درگیری‌ها خارج شدند
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: با توجه به تلاش‌ها و هماهنگی‌ها تقریباً تعداد قابل‌توجه ایرانیان از محل درگیری‌ها خارج شدند.

به گزارش اس.بی پرس، آقای سعید خطیب زاده همچنین از احتمال برقراری پرواز بعدی در مسیر تهران، بخارست و بعد یا ورشو یا بوداپست خبر داد و گفت: برخی موارد خاص باقی‌مانده‌اند که تلاش داریم آن‌ها را هم به سمت مرز‌های همسایه اوکراین منتقل کنیم؛ با توجه به جغرافیای حرکت ایرانی‌ها در کشور‌های همسایه اوکراین در حال طراحی است.
صبح امروز اولین پرواز اختصاصی برای بازگرداندن دانشجویان ایرانی مقیم اوکراین انجام شد که حدود ۱۰۰ نفر از ورشوی لهستان به تهران رسیدند.  
سخنگوی وزارت امور خارجه گفته حدود ۳۰۰ نفر از دانشجویان در پایتخت لهستان اسکان داده‌شده‌اند. وزارت امور خارجه اعلام کرده حرکت ایرانیان گرفتار در جنگ اوکراین، به سمت مرز‌های مجارستان و رومانی بیشتر است.
مقامات رسمی وزارت امور خارجه می‌گویند ایرانی‌ها در مرز اوکراین و رومانی حدود ۲۴ ساعت باید توقف کنند.
یکی از دانشجویان مقیم اوکراین به باشگاه خبرنگاران جوان گفته در پایتخت رومانی با کمک‌‎های مردمی مواجه شده‌اند. به گفته او «سفارت ایران برای ایرانیان هتل رزرو کرده و امور بازگشت آن‌ها به ایران در حال انجام است.»
حدود یک هفته پیش روسیه به مرز‌های اوکراین عملیات ویژه نظامی را آغاز کرده؛ وزارت خارجه در روز‌های گذشته برای پایش رخداد‌های این جنگ، ستاد اوکراین را تشکیل داد.
مقامات ایرانی تاکنون بر حل این بحران با روش‌های غیرنظامی تأکید کرده‌اند. سخنگوی وزارت خارجه گفته  «گفتگو میان روسیه و اوکراین مورد توصیه ما از روز اول بوده. راه‌حل صلح‌آمیز و گفتگو سیاسی راه‌حل این تنش است.»
صبح امروز رهبری انقلاب در سخنرانی خود تأکید کرده  «ما در اوکراین طرفدار توقف و خاتمه جنگ هستیم.»
 

 انتهای پیام/

منبع : yjc.news

نظرات شما

capcha