خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 15143
۱۴۰۰/۱۲/۱۱ - ۰۳:۲۶
بودجه ۱۴۰۱؛

ضرورت حذف هزینه فرصت و بودجه ۱۴۰۱

ضرورت حذف هزینه فرصت و بودجه ۱۴۰۱
هزینه فرصت، هزینه فرصت سرمایه یا هزینه فرصت ازدست‌رفته، به معنی هزینه‌های ناشی از رد بهترین گزینه جایگزین در هنگام تصمیم‌گیری است و به ارزش بهترین فرصت بعدی ازدست‌رفته هم هزینه فرصت گفته می‌شود.

به گزارش اس.بی پرس، ضرورت حذف هزینه فرصت و بودجه ۱۴۰۱ انتخاب‌ها معمولاً باید بین اعمالی موردعلاقه و نیز مانعه الجمع (به این معنا که انتخاب یکی به معنای طرد حتمی دیگری است) انجام شود که رابطه پایه‌ای میان دو اصل اقتصادی کمیابی و انتخاب را نشان می‌دهد.
 هزینه فرصت یک انتخاب یا عمل، عنصری است برای مطمئن شدن از اینکه منابع کمیاب به صورتی کارا 
 تخصیص می‌یابد و بهره‌برداری می‌شود به‌طوری‌که هزینه آن انتخاب و تخصیص و عمل را در برابر ارزش آن می‌سنجند.
هزینه فرصت تنها به هزینه‌های پولی یا مالی مربوط نیست بلکه می‌تواند با وسیله ارزش واقعی تولید ازدست‌رفته، اوقات فراغت، یا هر چیز دیگری که بهره‌ای جایگزین فراهم می‌کند، سنجیده شود.
وقتی بودجه به بخش‌هایی تخصیص می‌یابد، اما طرح‌های هدف‌گذاری شده به‌موقع و در زمان مفیدش به بهره‌برداری نمی‌رسد؛ هزینه فرصت یعنی خسارت آن‌هم بیشتر می‌شود و طرحی عمرانی که پس از ۲۰ سال هنوز در وسط راه قرار دارد؛ به‌جای دستاورد، هزینه فرصت را افزایش می‌دهد؛ فرصت‌هایی که می‌شد با این منابع بهتر استفاده و طرح دیگری را اجرا کرد.
 وقتی منابعی در اختیارداریم آن را در خیلی از موارد می‌توانیم هزینه کنیم، اما بعد از صرف کردن آن این سوال پیش می‌آید که آیا در طرح بهتری نمی‌شد خرج کرد؟ دستاورد‌ها را بیشتر کرد؟ اصلاً چگونه می‌توان به حداکثر دستاورد رسید؟ 
 این‌همه تخصیص و منابع و هزینه‌ها در بودجه سالانه آیا نمی‌شد نتیجه‌ای بهتر و عملکرد‌های بیشتری داشته باشد؟ فاصله عملکرد‌ها با وضع بهینه را هزینه فرصت تشکیل می‌دهد و اینکه هزاران طرح ناتمام داریم همه این‌ها به افزایش هزینه فرصت منجر می‌شود.
هزینه فرصت شامل ارزش اقتصادی ناشی از فرصت‌های بهتر است که با تخصیص منابع بودجه به طرح‌های موجود، دیگر فرصت استفاده از آن فرصت‌ها را از دست می‌دهیم.
حذف هزینه فرصت در تنظیم بودجه سالانه بسیار برتر از بودجه عملیاتی است و بودجه‌ریزی عملیاتی هم شامل مراحل سه‌گانه" ایجاد شفافیت، افزایش بهره‌وری و افزایش اثربخشی" است که البته هنوز در هیچ 
کشوری به‌طور کامل اجرایی نشده است و در ایران هم در مراحل میانی است.
به نظر می‌رسد تنظیم بودجه سالانه هراندازه به‌نظام بودجه‌ریزی مبتنی بر حداقل سازی یا حذف هزینه فرصت نزدیک‌تر شود در همان حال به استقرار اقتصاد مقاومتی هم نزدیک‌تر خواهد شد و همه ظرفیت‌ها و مزیت‌های بودجه سالانه در ایران به‌طور کامل شکوفا می‌شود.
این روند کمک خواهد کرد تا همه مردم وارد عرصه‌های ممنوعه تولید ثروت وارد شوند و عدالت همراه با پیشرفت هم تحقق می‌یابد.

 

 انتهای پیام/
 

منبع : iribnews.ir

نظرات شما

capcha