خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 15146
۱۴۰۰/۱۲/۱۱ - ۰۴:۰۰
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

هدف دولت از مالیات خانه های خالی، کسب درآمد نیست

هدف دولت از مالیات خانه های خالی، کسب درآمد نیست
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: هدف دولت از دریافت مالیات از خانه‌های خالی، کسب درآمد نیست بلکه می‌خواهد از احتکار مسکن جلوگیری کند.

به گزارش اس.بی پرس، جهانگیر رحیمی مدیرکل دفتر طراحی و تحلیل فرآیند‌های مالیاتی سازمان امور مالیاتی گفت: طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی تاکنون ۶۰۰ هزار واحد مسکونی خالی شناسایی‌شده است. نرخ مالیات پرداختی مالکان این خانه‌ها به این صورت است که هر واحد خالی در سال اول به ازای ماه‌هایی که خالی باشد، با نرخ ۶ برابر اجاره، در سال دوم با نرخ ۱۲ برابر و در سال سوم با نرخ ۱۸ برابر میزان اجاره همان ملک محاسبه می‌شود. اگر فردی بیش از ۵ واحد مسکونی خالی نیز داشته باشد، نرخ دریافتی این مالیات برای او دو برابر می‌شود.  
به گفته او، همچنین طبق تکلیف قانون بودجه سال ۱۴۰۰ خانه‌ها و باغ ویلا‌های لوکس باقیمت بیش از ۱۰ میلیارد تومان مشمول پرداخت مالیات می‌شدند که تاکنون ۱۳ هزار واحد مسکونی لوکس شناسایی‌شده و به میزان ۷۰۰ میلیارد تومان درآمد از این پایه مالیاتی، در قانون بودجه پیش‌بینی‌شده بود. آخرین‌مهلت پرداخت مالیات خانه‌های خالی تا امروز یعنی ۱۰ اسفند بود و پیگیر پرداخت مالیات این واحد‌های مسکونی خواهیم بود.  
در ادامه مهدی طغیانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: میزان درآمد‌های مالیاتی سال بعد در لایحه بودجه ۵۳۰ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی‌شده بود که ۲۰ هزار میلیارد تومان نیز کمیسیون تلفیق به آن اضافه کرد، اما هنوز جداول مربوطه تصویب نشده است.
او گفت: میزان درآمد مالیاتی دولت از محل خانه‌های خالی در بودجه امسال، ۲ هزار میلیارد تومان بود. این میزان درآمدنشان می‌دهد که هدف دولت از این مالیات، کسب درآمد نیست بلکه می‌خواهد از احتکار مسکن جلوگیری کند.
به گفته او، تعداد خانه‌های خالی نیز بر اساس سرشماری‌ها حدود ۲ میلیون واحد برآورد شده است، اما این ۶۰۰ هزار واحد خالی شناسایی‌شده براساس قانون قبل و تقاطع گیری برحسب مصرف به‌دست‌آمده است.  
 

 انتهای پیام/

منبع : yjc.news

نظرات شما

capcha