خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 15148
۱۴۰۰/۱۲/۱۱ - ۰۴:۲۰
قائم‌مقام معاونت بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی:

کاهش قیمت گوشت منجمد و برنج خارجی

کاهش قیمت گوشت منجمد و برنج خارجی
قائم‌مقام معاونت بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی از کاهش قیمت گوشت منجمد و برنج خارجی بر اساس تصمیم ستاد تنظیم بازار دولت خبر داد.

به گزارش اس.بی پرس، سعید راد با اعلام این خبر افزود: روز گذشته تصمیمات خوبی در جلسه تنظیم بازار دولت در حوزه کالاهای اساسی گرفته شد و بحث تأمین و عرضه کالاهای اساسی طوری برنامه‌ریزی‌شده که هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد. در کالاهای اساسی برای همه استان‌ها سهمیه در نظر گرفته‌شده و از طریق ادارات کل پشتیبانی امور دام و بازرگانی دولتی در حال تأمین و عرضه است.
وی بابیان اینکه رئیس‌جمهوری همیشه بر ارزان‌سازی سفره مردم تأکیددارند، افزود: در بحث مرغ و تخم‌مرغ با قاطعیت اعلام می‌کنیم که آ رام‌ترین سال را شاهد هستیم. قیمت مصوب مرغ کیلویی ۳۱ هزار تومان است و ۳۱ هزار تومان بالاترین قیمت عرضه مرغ است. یعنی مرغ گرم از ۲۸ هزار تومان تا ۳۱ هزار تومان عرضه می‌شود. همچنین قیمت مرغ منجمد هم کیلویی ۲۰ هزار تومان است. همچنین در حال برنامه‌ریزی برای صادرات مرغ و تخم‌مرغ نیز هستیم.
قائم‌مقام معاونت بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: در مورد برنج نیز در ستاد تنظیم بازار دولت تصمیماتی گرفته شد. قرار است برنج هندی از کیلویی ۲۴ هزار تومان به ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان، برنج پاکستانی از ۲۵ هزار تومان به ۲۰ هزار تومان برسد و برنج تایلندی نیز باقیمت هر کیلو ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه شود.
وی ادامه داد: همچنین قرار است گوشت منجمد گوساله نیز باقیمت هر کیلو ۱۰۰ هزار تومان عرضه شود.
به گفته این مقام مسئول روغن و شکر باقیمت‌های مصوب قبلی عرضه خواهد شد.
راد که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می‌کرد، خاطرنشان کرد: گوشت گرم گوساله در حال حاضر باقیمت هر کیلو ۱۴۰ هزار تومان به‌صورت بسته‌بندی و ۱۲۰ هزار تومان چرخ‌کرده مخلوط توزیع می‌شود. شرکت پشتیبانی امور دام هم به‌منظور حمایت از دامداران و تولید اقدام به خرید تضمینی دام سبک و سنگین از دامداران کرده است.
قائم‌مقام معاونت بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به این سوال که آیا وزارت جهاد برای ذخیره سازی و کنترل قیمت اقلام موردنیاز ماه رمضان هم برنامه دارد؟ اظهار کرد:برای تأمین اقلام موردنیاز ماه رمضان مانند برنج، شکر، روغن و خرما تدابیری اتخاذشده است. با انجمن خرما و کشاورزان استان‌های خرماخیز جلساتی برگزار کردیم و خرما نیز ذخیره‌شده است و باقیمت‌های مناسب در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.
وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه توزیع برنج خارجی چگونه می‌تواند قیمت برنج ایرانی را کاهش دهد؟ گفت: امسال به دلیل خشک‌سالی و کمبود برداشت برنج از اراضی زیر کشت، تولید برنج حدود ۳۰ درصد از سال‌های قبل کمتر شد. نیاز سالانه کشور به برنج ۳میلیون ۵۰۰ هزارتا ۳میلیون و ۶۰۰ هزار تن است که از این میزان  حدود ۲میلیون و۳۰۰ هزار تن از تولید داخل و مابقی از واردات تأمین می‌شود. امسال حدود یک‌میلیون و۵۰۰ تا یک‌میلیون و ۶۰۰ هزار تن برنج برداشت کردیم.
راد در ادامه تشریح کرد: برای مثال در شهریورماه قیمت برنج هاشمی در گیلان ۳۵ هزار و۳۰۰ تومان و در مازندران ۳۹ هزار تومان بود که این عدد در بهمن‌ماه به ترتیب به ۶۳ و ۶۶ هزار تومان رسید. وزارت جهاد کشاورزی برای اولین بار در راستای کنترل قیمت برنج نرخ خرده‌فروشی برنج را اعلام کرد که قیمت برنج فجر و شیرودی و ندا بین ۴۲ تا ۴۵ هزار تومان و برنج عنبربو ۳۸ هزار تومان تعیین شد. همچنین این وزارتخانه نیز با توزیع برنج هندی، تایلندی و پاکستانی توانست قیمت برنج ایرانی را در بازار کاهش دهد. 
 

 انتهای پیام/

منبع : yjc.news

نظرات شما

capcha