خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 15150
۱۴۰۰/۱۲/۱۱ - ۰۴:۳۷
با پیشرفت مذاکرات برجامی؛

فروش محموله‌های نفت ایران به چین کاهش یافت

فروش محموله‌های نفت ایران به چین کاهش یافت
منابع چینی آگاه اعلام کردند شرکت ملی نفت ایران محموله‌های کمتری به شرکت‌های بازرگانی می فروشد و به دنبال نگه داشتن نفت بیشتری برای فروش مستقیم به بازار جهانی پس از رفع تحریمهای آمریکاست.

به گزارش اس.بی پرس، یک تحلیلگر مقیم پکن به پلاتس گفت: ایران راه را برای بازگشت رسمی به بازار جهانی هموار می‌کند و خریداران مشتاقانه منتظر ورود نفت ایران برای جبران کاهش احتمالی عرضه روسیه هستند. بازار انتظار دارد زمانی که تحریم‌ها رفع می‌شوند، شرکت ملی نفت ایران عرضه تخفیف برای فروش نفت را متوقف کند.
"اس اند پی گلوبال پلاتس آنالیتیکس" در یادداشتی به تاریخ ۲۳ فوریه اعلام کرد ما مبنا را بر یک توافق موقتی تا آوریل گذاشته بودیم اما پیشرفت دیپلماتیک قابل‌توجه در دور اخیر مذاکرات اکنون بازگشت کامل به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ را ازنظر ما محتمل کرده است. توقف تا پایان فوریه می‌تواند به اجرای کامل توافق هسته‌ای و رفع تحریم‌ها علیه صادرات نفت ایران تا ماه مه، منتهی شود. برآورد می‌کنیم که این وضعیت رشد تولید ۷۵۰ هزار بشکه در روز را در مدت سه ماه پس از رفع تحریم‌ها و صادرات حدود ۳۰۰ هزار بشکه در روز از ذخایر شناور را تسهیل کرده و صادرات نفت خام و میعانات را در اوت به ۱.۷۵ میلیون بشکه در روز می‌رساند.
در حال حاضر چین محموله‌های نفت ایران را تحت عنوان گریدهای نفتی دیگر مانند مالزی بِلند، عمان و آپرزاکوم وارد می‌کند.
پالایشگاه‌های خصوصی در شرق استان شاندونگ تقریباً همه این محموله‌های نفت را که به ۲۲.۸ میلیون تن معادل ۴۵۸ هزار بشکه در روز در سال ۲۰۲۱ بالغ شدند و همچنین ۲.۲۷۵ میلیون تن را در ژانویه خریداری کردند.
یک معامله‌گر در شهر کینگدائوی استان شاندونگ گفت: شرکت وی تنها ۱۰۰ هزار تن نفت ایران برای تحویل در فوریه در مقایسه با حدود ۳۰۰ هزار تن در ماه‌های پیش دریافت کرده است.
دراین‌بین منابع بازار اعلام کردند تا زمانی که پرداخت کامل انجام نشود، تخلیه نفت ایران ذخیره‌شده در ذخایر شناور در آب‌های شاندونگ دشوار می‌شود. پیش‌ازاین، محموله‌های نفت ایران پس از پرداخت ودیعه قابل تخلیه بودند.
بر اساس گزارش پلاتس، قیمت محموله‌های نفت ایران با تخقیف حدود پنج دلار در مقایسه باقیمت نفت برنت در چند هفته گذشته، ثابت بوده است. قیمت نفت ایران به یوان حدود ۴۰۰ یوان در هر تن معادل هشت دلار و ۶۵ سنت در هر بشکه ارزان‌تر از گریدهای نفتی مشابه است که خرید آن را برای پالایشگاه‌های خصوصی چین جذاب می‌کند.
 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha