خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 15151
۱۴۰۰/۱۲/۱۱ - ۰۴:۵۱
غلامعلی رخشانی مهر:

قبض برق با تعرفه‌های جدید صادر شد

قبض برق با تعرفه‌های جدید صادر شد
معاون هماهنگی توزیع توانیر از صدور قبوض جدید برق که محاسبات آن بر اساس مصوبه هیئت دولت انجام‌شده است، خبر داد.

 به گزارش اس.بی پرس، غلامعلی رخشانی مهر، بابیان اینکه صدور قبوض جدید برق با شمایل جدید از اول بهمن‌ماه آغازشده است، گفت: بر اساس مصوبه دولت مصارف تا سقف الگوی مصرف با تعرفه یارانه‌ای محاسبه می‌شود که نسبت به گذشته هیچ تغییری نداشته است.
معاون هماهنگی توزیع توانیر خاطرنشان کرد: پنجم دی‌ماه هیئت‌وزیران با استناد به‌حکم مندرج دربند (ی) تبصره (۸) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، نحوه محاسبه تعرفه برق مصرفی مشترکان را تعیین و اجرای آن از اول بهمن را به وزارت نیرو ابلاغ کرد.
رخشانی مهر افزود: طبق این مصوبه، مشترکانی که مصرف برقشان زیرالگوهای تعیین‌شده باشد، مشمول هیچ افزایش قیمتی نشده و همچنان برق را به قیمت یارانه‌ای استفاده می‌کنند، اما مشترکانی که مصرف برقشان بیشتر از الگو باشد به‌صورت پلکانی و در سطوح الگو تا ۱.۵ تا ۲ و بیش از دو برابر الگو، یارانه کمتری دریافت کرده و باید قیمت مازاد بر مصرف الگو را با تعرفه‌های جدید پرداخت کنند.
گفتنی است، در حال حاضر بر اساس آخرین آمار و اطلاعات، بیش از ۷۵ درصد مشترکان خانگی برق تا سقف الگو و مابقی مصرف‌کنندگان بالاتر از سقف الگو از انرژی برق استفاده می‌برند. تعداد بسیار معدودی از این مشترکان با بی‌توجهی به میزان استفاده خود از انرژی حیاتی برق، بیش از ۲ تا چندین برابر بالاتر از الگوهای تعیین‌شده، برق مصرف می‌کنند.
البته در این مصوبه با تغییرات انجام‌شده در نظام تعرفه گذاری برق نسبت به تشویق مشترکان کم‌مصرف نیز اقدام شده است، به‌طوری‌که اگر مشترکان در چهار ماه گرم سال مصرف خود را زیرالگوی مصرف منطقه خود قرار داده و نسبت به دوره مشابه سال قبل مصرف کمتری داشته باشند، از پاداش مدیریت مصرف بهره‌مند می‌شوند.
بر اساس این گزارش، چنانچه مصرف برق مشترکی در ماه‌های گرم سال آینده کمتر از الگو بوده و نسبت به سال جاری برق کمتری مصرف کرده باشد، از پاداش کم‌مصرفی برابر نرخ هزینه تأمین برق برای هر کیلووات ساعت صرفه‌جویی بهره‌مند خواهد شد و درصورتی‌که این کاهش مصرف در ایام پیک مصرف برق کشور باشد این پاداش به ۲ برابر افزایش می‌یابد و حتی امکان رایگان شدن قبض برق مصرفی این مشترک وجود دارد.
این گزارش می‌افزاید، تمامی مشترکان برق می‌توانند با پیش‌بینی و انتخاب پله مصرف خود در اپلیکیشن برق من و سامانه برق ایران کمتر از مصرف سال گذشته، تخفیفی معادل ۵٫ درصد کل مبلغ صورتحساب خود را دریافت نمایند.
لازم به ذکر است، الگوی مصرف در ماه‌های غیر گرم سال برای کل کشور ۲۰۰ کیلووات ساعت در ماه بوده و در فصل گرم برابر ۳۰۰ کیلووات ساعت در مناطق عادی و برای مناطق گرمسیر با توجه به میزان دمای هوا و پایداری گرما و میزان رطوبت تا چندین برابر مناطق عادی تعیین‌شده است.

 

 انتهای پیام/

منبع : tasnimnews.com

نظرات شما

capcha