خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 15187
۱۴۰۰/۱۲/۱۷ - ۱۲:۲۶

تشنگی مردم با وعده رفع نمی‌شود/ انتقال آب از دریای عمان به سیستان و بلوچستان روی کاغذ نمانَد

تشنگی مردم با وعده رفع نمی‌شود/ انتقال آب از دریای عمان به سیستان و بلوچستان روی کاغذ نمانَد
قانون انتقال آب از دریای عمان ماه گذشته تصویب شد و حالا یک ماه از فرصت سه ماهه ایی که وزارت نیرو برای تدوین آیین نامه اجرایی آن در اختیار دارد میگذرد و باید دید دولت اثرات جبران ناپذیر کمبود آب که هر روز درحال افزایش است را باچه سرعتی خاتمه خواهد داد.

اس.بی پرس_محدثه زابلی: آب اگرچه مایه‌ی حیات است اما این روزها عدم توجه به کمبود منابع آبی و عدم برنامه ریزی برای حفظ منابع موجود آب را به گزینه‌ایی برای جنگ و ممات تبدیل کرده است.

بحران آب اگرچه می‌تواند باعث تنش های سیاسی بین مناطق پرآب و کم آب شود بلکه حالا گزینه‌ایی برای رسیدن به مناسب سیاسی نیز شده است و مسئولان مختلف با اعلام وعده‌ی آب رسانی به مناطق کمآب، به سمت مورد نظر خود رسیده و تا پایان عمر انتسابشان مردم را به دنبال وعده‌هایشان می‌کشند.

تجربه تلخ وعده‌های بی‌ثمر برای رساندن نیازهای اولیه ایی چون آب و گاز به سیستان و بلوچستان آنچنان اعتماد مردم را ربوده است که وعده‌ی آب رسانی تا 1404 مدرس خیابانی نیز چندان باعث خوشحالی مردم نشد.

اینکه مدرس خیابانی میگوید تا 1404 آب دریای عمان به سیستان و بلوچستان می‌رسد سه احتمال را تقویت می‌کند:
-نقاط ضعف اجرایی پروژه های نیمه تمام دیگر شناسایی و رفع شده است.
-دولت برنامه ی اجرایی نوین و متفاوتی برای تسریع انتقال آب دارد.
-وعده را تا پایان عمر دولت اعلام می‌کنند تا اگر نتوانستند اجراکنند، بگویند عمر مسئولیت‌مان تمام شد!

به هرحال طبق قانون، وزارت نیرو با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز با استفاده از توان علمی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مکلفند تا پروژه آبرسانی از دریای عمان به سیستان و بلوچستان را تسریع نمایند و باید دید اثرات جبران ناپذیر محیطی، اقتصادی و امنیتی ناشی از بحران آب در سیستان و بلوچستان را با چه سرعتی رفع خواهند کرد.

 

 

انتهای پیام/

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha