خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 15212
۱۴۰۰/۱۲/۱۸ - ۱۲:۵۵

پروژه خط لوله «تاپی» متوقف شد

پروژه خط لوله «تاپی» متوقف شد
رسانه‌ها اعلام کردند که کار احداث خط لوله انتقال گاز تاپی به دلیل عدم تامین مالی آن توسط بانک توسعه آسیایی متوقف شده است.

به گزارش اس.بی پرس، یک مقام وزارت انرژی پاکستان اظهار داشت که بانک توسعه آسیایی تامین پروژه انتقال گاز ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان و هند موسوم به تاپی‌ را متوقف کرده است.

به گزارش «نیوز اینترنشنال»، یکی از مقامات وزارت انرژی پاکستان که از جریان نشست اخیر مقامات ارشد این کشور با مقامات ترکمنستان آگاهی دارد گفت که دلیل تصمیم بانک توسعه آسیایی عدم برسمیت شناخته شدن دولت طالبان است.

بانک توسعه آسیایی پیش از این به‌عنوان تسهیل‌کننده و هماهنگ‌کننده پروژه تاپی فعالیت می‌کرد و با این تصمیم عملاً این پروژه متوقف خواهد شد.

خط لوله گاز تاپی حدود هزار و 800 کیلومتر طول دارد که 750 کیلومتر آن از افغانستان می‌گذرد. ولایت‌های هرات، فراه، هلمند و قندهار در مسیر عبور خط لوله گاز ترکمنستان به کشورهای هند و پاکستان قرار دارند.

مقام‌‌های ارشد کشورهای ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند، توافقنامه تاپی را در اسفند 1396 به امضا رساندند اما کار اجرایی این پروژه تاکنون در افغانستان آغاز نشده است.

انتهای پیام/

منبع : tasnimnews.com

نظرات شما

capcha