خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 15240
۱۴۰۰/۱۲/۲۱ - ۰۹:۴۰

اجرای ۱۰۰ برنامه عملیاتی برای کاهش مشکلات برقی تابستان ۱۴۰۱ / تعرفه‌های جدید آب از ابتدای فروردین اجرا می‌شود

 اجرای ۱۰۰ برنامه عملیاتی برای کاهش مشکلات برقی تابستان ۱۴۰۱ / تعرفه‌های جدید آب از ابتدای فروردین اجرا می‌شود
وزیر نیرو با بیان اینکه «از ابتدای فروردین‌ماه ۱۴۰۱ آیین‌نامه تعرفه‌های جدید آب اجرایی می شود»، گفت: در مجموع برای کاهش مشکلات برقی تابستان ۱۴۰۱ یکصد برنامه عملیاتی در دستور کار قرار گرفته است.

به گزارش اس.بی پرس، علی اکبر محرابیان، وزیر نیرو در حاشیه بازدید از مرکز 121 و مرکز دیسپچینگ شرکت توزیع برق تهران بزرگ در جمع خبرنگاران اظهار داشت: زمستان امسال پس از چندسال پیاپی اولین زمستانی بود که خاموشی در آن اعمال نشد؛ با تلاش و مدیریتی که در سطوح مختلف صنعت برق صورت گرفت و با همکاری دیگر دستگاه‌ها از جمله وزارت نفت، شاهد این موفقیت بودیم.

وی افزود: از زمانی که دولت مردمی شروع به کار کرد، در پیک تابستان 1400 با خاموشی‌های گسترده‌ای مواجه بودیم و علت اصلی آن هم عدم سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های تولید برق و فاصله جدی بین تقاضای مصرف و تولید برق در کشور بود.

* حداقل 6000 مگاوات ظرفیت جدید تولید برق تا تابستان 1401 وارد مدار می‌شود

وزیر نیرو با بیان اینکه " از روزهای ابتدایی فعالیت دولت، برنامه‌های وسیعی برای حل این مشکلات در دستور کار وزارت نیرو قرار گرفت"، گفت: برنامه‌های وزارت نیرو در دو محور خلاصه می‌شود؛ اول، توسعه ظرفیت های تولید است که در این زمینه برنامه ریزی کردیم برای پیک تابستان 1401، حداقل 6000 مگاوات ظرفیت جدید تولید برق وارد مدار بهره برداری شود که بخشی از این ظرفیت تا امروز وارد مدار شده و بقیه نیز تا تابستان 1401 وارد مدار خواهد شد.

وی ادامه داد: صبح امروز نیز یکی از این واحدها، که مربوط به نیروگاه چابهار بود وارد مدار شده و به شبکه سراسری برق کشور سنکرون شد و بقیه واحدها نیز یک به یک تکمیل شده و به مدار وارد می‌شوند.

محرابیان با بیان اینکه "این افزایش 6000 مگاواتی یک رکورد تاریخی در صنعت برق است"، گفت: در سالهای گذشته رکورد راه اندازی و بهره برداری از ظرفیت‌های جدید نیروگاهی به میزان 4000 مگاوات را شاهد بوده‌ایم.

* برای مشترکان پرمصرف خانگی کنتور هوشمند نصب می‌شود

وزیر نیرو محور دوم مدیریت برق در سال 1401 را استفاده از ظرفیت‌های موجود در صنعت برق کشور برای مدیریت تقاضا اعلام کرد و گفت: یکی از ابزارهای مهم ما، نصب کنتورهای هوشمند است که بتوانیم مصارف را رویت پذیر کنیم که در این زمینه برنامه ریزی کرده‌ایم برای مشترکان پرمصرف خانگی، کنتورهای هوشمند نصب شود، این کار آغاز شده و در سال آینده نیز ادامه خواهد داشت.

وی افزود: در مجموع برای کاهش مشکلات برقی تابستان 1401 یکصد برنامه عملیاتی در دستور کار قرار گرفته که در دو محور افزایش ظرفیت تولید و مدیریت تقاضا هستند و با اجرای این برنامه‌ها، مشکلات به حداقل ممکن خواهد رسید.

* برنامه‌ریزی برای سنکرون شبکه برق ایران با روسیه و قطر

محرابیان با بیان اینکه "شبکه برق ایران تقریبا با تمام کشورهای همسایه سنکرون شده است"، گفت: درحال حاضر در تلاشیم شبکه برق ایران به کشورهایی چون قطر و روسیه نیز سنکرون شود.

وی ادامه داد: ما با کشورهایی که شبکه برق ایران با شبکه برق آنها سنکرون شده، مبادلات الکتریکی داریم، به طوری که در ایامی صادرات برق و در ایامی واردات برق داریم؛ با بسیاری از کشورهای اطراف، زمان پیک مصرف برق متفاوتی داریم و از این حیث، امکان تبادل برق داریم.

وزیر نیرو تصریح کرد: به طور متوسط در طول سال، تراز صادرات برق کشور از تراز واردات برق، بیشتر است.

وی افزود: در مورد کشور روسیه برنامه جدی داریم، مطالعات در حال تکمیل است، اخیرا جلسه‌ای را با وزیر انرژی روسیه و وزیر انرژی آذربایجان داشتیم، تا در حداقل زمان، بتوانیم شبکه برق ایران و روسیه را سنکرون کنیم.

* آیین‌نامه تعرفه‌های جدید آب به تصویب هیئت دولت رسید

محرابیان در خصوص آیین‌نامه تعرفه‌های جدید مصرف آب گفت: بر اساس قانون بودجه 1400 آیین نامه تعرفه‌گذاری جدید آب تقدیم هیئت دولت شد و این آیین نامه جدید در جلسه قبلی هیئت دولت به تصویب رسید.

وی ادامه داد: بر اساس این آیین‌نامه، مشترکانی که بر اساس الگو مصرف می‌کنند، هیچ‌گونه افزایش نرخی ندارند؛ اما مشترکانی که مصرف آب آنها بیش از الگوی مصرف است، با افزایش هزینه‌های مصرف آب مواجه خواهند شد، به طوری که به صورت پلکانی نرخ تعرفه‌های آنها افزایش پیدا می کند.

وزیر نیرو در خصوص زمان اجرای آیین‌نامه تعرفه‌های جدید آب گفت: از ابتدای فروردین‌ماه 1401 این آیین‌نامه اجرایی می شود.

انتهای پیام/

منبع : tasnimnews.com

نظرات شما

capcha