خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 15253
۱۴۰۰/۱۲/۲۳ - ۱۱:۳۳

۶۲ اقامتگاه بوم‌گردی در سیستان و بلوچستان فعال است

۶۲ اقامتگاه بوم‌گردی در سیستان و بلوچستان فعال است
معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان گفت: ۶۲ اقامتگاه بوم‌گردی در استان فعال بوده که شهرستان‌های زابل و زهک در شمال و شهرستان‌های چابهار و کنارک در جنوب این استان بیشترین تعداد این بوم‌گردی‌ها را دارند.

به گزارش اس.بی پرس، مجتبی میرحسینی روز دوشنبه اظهارداشت: بوم‌گردی از جمله سفرهای مسوولانه به مناطق طبیعی و روستایی است که در آن بر حفظ محیط زیست ومعماری سنتی فرهنگ حاکم و رفاه مردم محلی تأکید می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: بوم‌گردی احیاگر فرهنگ‌ بومی و محلی و حافظ سنت‌ها  در میان مردمان است و نخستین شاخصه‌ی مهم آن برخورداری از معماری بومی - سنتی است.

معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان بیان کرد: توسعه بوم‌گردی‌ها می‌تواند باعث بهبود و گسترش اشتغالزایی، افزایش آگاهی و دانش بومی و نگهداری از روستا و محیط زیست آن بعنوان یک سرمایه استراتژیک باشد.

وی تصریح کرد: اقامتگاه‌های بوم‌گردی با توجه به اینکه نماینده تاریخ و آداب و رسوم یک منطقه روستایی هستند همچون یک موزه عمل می‌کنند و می‌توانند در مدت اقامت یک یا چند روزه، تاریخ چند صد ساله یا هزاران ساله یک روستا را به همگان نشان دهند.

میرحسینی با بیان اینکه اقامتگاه‌های بوم‌گردی مکانی برای نگهداری و احیای فرهنگ بومی روستایی است گفت: صنعت بوم‌گردی مهاجرت معکوس را رقم زده و به جای مهاجرت از روستا به شهر، مهاجرت از شهر به روستا را باعث شده است .

معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان گفت: بوم‌گردی بیش‌از هر چیز یک نوع نگرش خاص، آینده‌نگر، اخلاقی و انسانی به مقوله گردشگری است.

انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha