خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 15367
۱۴۰۱/۰۲/۰۲ - ۱۴:۵۱
همایش ساختار شناسی شعر و ادب و فرهنگ؛

همایش بر شناساندن مفاخر گذشته  سیستان به نسل جدید

همایش بر شناساندن مفاخر گذشته  سیستان به نسل جدید
همایش استانی ساختار شناسی شعر و ادب و فرهنگ سیستان و بلوچستان در شهرستان زهک برگزارشد.

به گزارش اس.بی پرس، همایش استانی ساختار شناسی شعر و ادب و فرهنگ با حضور دکتر عباس باقری شاعر معاصر و معاون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان، سرابندی معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری زهک، حجت‌الاسلام قدرت نژاد معاونت فرهنگی بنیاد علوی زهک، سرکار خانم نوری رئیس اداره فرهنگ و ارشاداسلامی شهرستان زهک، دکتر مجوزی، دکتر حواشی، دکتر میر وسایر فرهیختگان و شاعران و نویسندگان انجمن‌های شعر و ادب شهرستان‌های منطقه سیستان در دفتر امام‌جمعه شهرستان زهک برگزار شد.

 این همایش با شعرخوانی شاعران حاضر در همایش آغاز و در ادامه فرهیختگان منطقه سیستان دلایل گمنامی و ناشناخته ماندن فرهنگ و تمدن و پیشینه زبان و ادب سیستان را بررسی و عنوان کردند: متأسفانه امروزه نقش ادارات فرهنگ و ارشاد به‌خوبی در کنار سایر سیاست‌ها و برنامه‌ها تبیین نمی‌شود لذا وقتی تفکرات مدیران فرهنگی نباشد درزمینهٔ فرهنگ هیچ پیشرفتی نخواهیم داشت. 

حاضران فرهنگ و ادب را بیانگر آداب و رسوم یک منطقه دانستند و تأکید کردند بخشی از هویت هر منطقه معرفت به مفاخر است لذا شعر و ادب باید بیانگر آداب و رسوم یک فرهنگ باشد و بتواند در یک منطقه رشد فرهنگی ایجاد کند.

در این همایش بر شناساندن مفاخر گذشته  سیستان به نسل جدید در استان و سطح ملی تأکید شد.
 و عنوان شد یکی از مهم‌ترین شاخص‌هایی که می‌تواند فرهنگ غنی سیستان را بشناساند دانشگاه‌ها هستند؛ دانشگاه‌ها متولی فرهنگ در هر منطقه اندو لذا با ارائه راهکارهای پژوهشی در شناساندن افتخارات منطقه تلاش کنند؛و ۳۰درصد از پایان‌نامه‌های دانشجویی را به شناساندن فرهنگ ،ادب ،مفاخر ،افتخارات و رسوم سیستان اختصاص دهند.
حاضران نقش سازمان‌های مردم‌نهاد را در اشاعه فرهنگ منطقه  را مهم دانستند و بیان کردند نقش سازمان‌های مردم‌نهاد و دربخش‌های فرهنگی باید پررنگ‌تر شود. 

در پایان این همایش از شاعران ،فرهیختگان ،نویسندگان تجلیل شد.

 

 

 

 

 

 

 

منبع : sbpress

نظرات شما

capcha