خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 15386
۱۴۰۱/۰۴/۰۴ - ۱۰:۴۱
در گفتگوی تلفنی «امیرخان متقی» مطرح شد؛

امیرعبداللهیان: افغانستان مسئله حقآبه ایران را حل کند

 امیرعبداللهیان: افغانستان مسئله حقآبه ایران را حل کند
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: هیئت حاکمه سرپرستی افغانستان مطابق قراردادهای لازم‌الاجرای فی‌مابین در حوزه حقآبه ایران و آب‌های مرزی همکاری لازم و جدی را داشته باشد.

به گزارش اس.بی پرس، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در تماس تلفنی با «امیرخان متقی» سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان، واقعه زلزله در این کشور را که متأسفانه همراه با خسارات جانی و مالی جدی بود، تسلیت گفت.

وزیر امور خارجه کشورمان ضمن اعلام مراتب همدردی دولت و مردم ایران با زلزله‌زدگان اظهارکرد: بخشی از کمک‌های جمهوری اسلامی ایران در قالب دو محموله هوایی به سرعت به افغانستان ارسال شد.

امیرعبداللهیان با اشاره به اعزام گروه‌های امدادی هلال احمر جمهوری اسلامی ایران به افغانستان تأکید کرد: ما همچون گذشته در کنار مردم شریف و صبور افغانستان هستیم و در صورت نیاز آماده اعزام تیم پزشکی هستیم.

وزیر امور خارجه کشورمان در بخش دیگری از این‌ گفتگوی تلفنی، درباره حقآبه ایران از رود هیرمند، تأکید کرد: درخواست جدی داریم که هیئت حاکمه سرپرستی افغانستان در عمل به تعهدات دوجانبه خود مطابق قراردادهای لازم‌الاجرای فی‌مابین در حوزه حقآبه ایران و آب‌های مرزی همکاری لازم و جدی را داشته باشد و با حل این مسئله، آن را به عاملی برای تقویت همکاری و دوستی بین دو کشور و ملت مبدل کند.

امیرعبداللهیان ابراز امیدواری کرد: با همکاری دو کشور روند مقابله با جرائم سازمان‌یافته و پدیده‌های شوم قاچاق موادمخدر و انسان و مبارزه با تروریسم مرتفع شود.

«امیرخان متقی» سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان نیز ضمن تشکر از پیام‌های تسلیت و ابراز همدردی مقامات کشورمان و همچنین ارسال به موقع کمک‌های جمهوری اسلامی ایران برای زلزله‌زدگان و استقبال و قدردانی مردم افغانستان از وصول این کمک‌ها، اظهار کرد: در شرایط کنونی فراهم کردن سرپناه برای زلزله‌زدگان بسیار مهم است.

سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان ضمن قدردانی مجدد از ارائه خدمات گسترده به مردم این کشور در شرایط سخت و دشوار کنونی، بر اهتمام این کشور برای توسعه و گسترش روابط تأکید کرد.

وی خواستار اعزام یک هیئت از بخش کشاورزی و مبارزه با موادمخدر جهت دیدار از جمهوری اسلامی ایران شد.

«امیرخان متقی» همچنین از ادامه رایزنی‌های دوجانبه و اعزام هیئت تخصصی از وزارت نیروی جمهوری اسلامی برای پیگیری حقآبه ایران استقبال کرد.

انتهای پیام/

منبع : mehrnews.com

نظرات شما

capcha