خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 15408
۱۴۰۱/۰۴/۰۵ - ۱۰:۴۵
بیشتر آشنا شوید؛

جاذبه دیدنی غار چکان چهک تفتان

جاذبه دیدنی غار چکان چهک تفتان
بانوان گروه کوهنوردی باشگاه حامیان تفتان خاش سیستان و بلوچستان از مناظر بکر و جاذبه های زیبای غار آسونه یا چکان چهوک تفتان دیدن کردند.

به گزارش اس.بی پرس، مسئول باشگاه کوهنوردی حامیان تفتان خاش افزود: غار بهشت یا غار آبچکان و به زبان مردم محلی آسونه با دو دهانه و طول تقریبی هردهانه 50 متر در فاصله 4 کیلومتری روستای چاهک از جاذبه های بکر و دیدنی ارتفاعات تفتان همواره در انتظار  کوهنوردان،گردشگران و طبیعت گردان است.

عبدالرحیم کوهبان گفت: گروه کوهنوردی بانوان باشگاه کوهنوردی حامیان تفتان خاش مسیر غار آسونه چهوک تفتان در ارتفاعات قله تفتان را پیمایش و صعود کرده و از این غار زیبا و بکر دیدن  کردند، این غار به لحاظ واقع شدن در ارتفاعات تفتان سربلند و داشتن پوشش گیاهی منحصر بفرد از جمله درختان بنه، ارژن، بادام وحشی، زرشک و گونه های دارویی آویشن، درمنه، پونه و غیره زیبایی خاصی به طبیعت منطقه بخشیده است.

وی ادامه داد: چکه چکه کردن آب سرد و گوارا از سقف این غار جذابیت و زیبایی آن را دو چندان کرده است.

مناظر جذاب و دیدنی و نقش بستن آیات الهی در طبیعت با عبور از گذرگاههای صخره ای و سنگلاخی خاطرات خوشی را برای کوهنوردان و گردشگران رقم می زند.

وی با بیان اینکه این غار تنها نمونه ای از جاذبه های دیدنی بام شرق ایران آتشفشان نیمه فعال تفتان است، اظهار داشت: وجود چشمه های آب سرد و گرم، دریاچه سردریا، دره ها و رودخانه های متعدد از دیگر جاذبه های طبیعت بکر تفتان است.

کوهبان در عین حال با بیان برخی مشکلات گفت نبود تابلوی در ورودی جاده های که به طرف روستاهای که این مناطق بکرو زیبا وجود دارند انتظار می‌رود دهیاری های منطقه این مشکل را حل نمایند تا گردشگران و طبیعت گردان به راحتی به این مناطق دسترسی داشته باشند

کوهبان بیان کرد: معرفی تفتان به مردم ایران و استان سیستان و بلوچستان از اولویت های مهم باشگاه کوهنوردی حامیان تفتان به شمار می رود و بر همین اساس تلاش می کنیم برنامه های حضور در مناطق بکر و دیدنی دو شهرستان خاش و تفتان را داشته باشیم.

مسئول باشگاه کوهنوردی حامیان تفتان گفت: وجود گونه های جانوری و گیاهی این منطقه را بسیار دیدنی و منحصر بفرد کرده است.

وی یادآورشد: باتوجه به اینکه جاذبه های تفتان چشم نواز، حساس و ظریف هستند از همه گردشگران و کوهنوردان انتظار می رود هنگام تفریح و گذر در مسیر کوه و دامنه آن با ریختن زباله و روشن کردن آتش به طبیعت سرسبز و شاداب این منطقه آسیب وارد نکنند.

قله آتشفشان 4050 متری تفتان /بام شرق ایران/ بعنوان تنها آتشفشان نیمه فعال کشور در شهرستان خاش و در فاصله 180کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.

انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha