خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 15574
۱۴۰۱/۰۴/۱۴ - ۱۷:۲۵
در خصوص ثبت‌نام کاروان‌های پیاده‌روی اربعین

هشدار پلیس فتا به زائران عتبات عالیات

 هشدار پلیس فتا به زائران عتبات عالیات
رئیس پلیس فتا خراسان جنوبی به زائران عتبات عالیات در خصوص کلاهبرداری‌های اینترنتی هشدار داد.

به گزارش اس.بی پرس، سرهنگ الوانی گفت: برخی افرادهشدار پلیس فتا به زائران عتبات عالیات سودجو با ارسال پیامک، تبلیغات گسترده در فضای مجازی و معرفی یک سری سایت‌های جعلی در خصوص ثبت‌نام کاروان‌های پیاده‌روی اربعین حسینی با هزینه پایین قصد کلاهبرداری از شهروندان را دارند و به‌دنبال سرقت اطلاعات بانکی و شخصی افراد هستند.

وی افزود:  متاسفانه برخی از کاربران با دیدن این پیام‌ها فریب خورده و اقدام به واریز وجه می‌کنند و یا اینکه با وسوسه کلاهبرداران به درگاه‌های پرداخت جعلی هدایت و پس از سرقت اطلاعات کارت بانکی آن‌ها توسط کلاهبردارن از حسابشان برداشت غیر مجاز صورت می‌گیرد.

رئیس پلیس فتا خراسان جنوبی با اشاره به اینکه طراحی صفحات پرداخت جعلی توسط افراد کلاهبردار یکی از مهمترین شگرد‌های سرقت اطلاعات خصوصی از قبیل اطلاعات بانکی، هویتی، نام‌های کاربری می‌باشد گفت: از آنجایی‌که صفحات ثبت نام و پرداخت وجوه مورد نیاز از جمله مواردی هستند که بازدیدکنندگان بسیاری هنگام ثبت نام دارند زمینه را برای فعالیت مجرمانه فراهم می‌آورد تا کلاهبرداران از کم‌توجهی و کم‌دقتی قربانیان نهایت استفاده را کرده و اطلاعات آن‌ها را به سرقت ببرند.

سرهنگ الوانی گفت : کاربران  ضمن رعایت دستورالعمل های اعلامی به هیچ عنوان فریب تبلیغات دروغین که با هدف کلاهبرداری مالی انجام می‌شود را نخورند و اخبار و اطلاعاتی که با پیاده روی اربعین در ارتباط است را از ستاد مرکزی اربعین حسینی و مراجع رسمی کشور پیگیری کنند.

وی همچنین افزود: با توجه به اینکه بر اساس مصوبه ستاد مرکزی اربعین تشرف به زیارت اربعین حسینی منوط به ثبت نام در سامانه سماح می‌باشد، بنابراین شهروندان مراقب کلاهبرداری از طریق تور‌های غیرقانونی اربعین باشند.

رئیس پلیس فتا خراسان جنوبی با اشاره به اینکه پیش ثبت نام از متقاضیان زیارت اربعین حسینی فقط از طریق سایت سماح به نشانی   https://samah.haj.ir  انجام می‌شود گفت: کاربران از ثبت نام در سایت‌های متفرقه و ناشناس جدا خودداری کنند.

سرهنگ الوانی افزود: کاربران برای ثبت نام اینترنتی مراسم اربعین حسینی  خودشان آدرس سایت مورد نظر را در قسمت url  وارد کنند و از کپی کردن یا رفتن به لینک‌هایی که در سایت‌های مختلف و شبکه‌های اجتماعی ارائه می‌شود جداً خودداری کنند.

وی گفت : شهروندان به ایمیل‌های ناخواسته و یا پیام‌هایی که تحت عنوان ثبت نام اربعین حسینی در شبکه‌های اجتماعی با عناوین جذاب  دریافت می‌کنند، پاسخ ندهند.

رئیس پلیس فتا خراسان جنوبی همچنین افزود: برای جلوگیری از سرقت اطلاعات بانکی و شخصی خود در فضای مجازی از نصب نرم‌افزار و یا کلیک بر روی لینک‌های ارسالی از طرف افراد ناشناس با عنوان ثبت نام اینترنتی مراسم اربعین حسینی خودداری نمایند.

سرهنگ الوانی  در پایان از شهروندان خواست در صورت مشاهده و مشکوک شدن به این صفحات با پلیس فتا استان به آدرس اینترنتی www.cyberpolice.ir یا شماره تلفن  ۰۹۶۳۸۰  به مرکز فوریت‌های سایبری از کارشناسان پلیس فتا اطلاع و راهنمایی و مشاوره لازم را دریافت کنند

انتهای پیام/

منبع : iribnews.ir

نظرات شما

capcha