خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 15577
۱۴۰۱/۰۴/۱۵ - ۰۹:۲۶
جوابیه آریو تجارت سهیل؛

جنجال‌ها برای حفظ انحصار واردات نهاده‌های دامی است

جنجال‌ها برای حفظ انحصار واردات نهاده‌های دامی است
شرکت آریوتجارت سهیل نوشت: جنجال ها از سوی برخی افراد صورت گرفته که تاکنون انحصار واردات برخی از کالاهای اساسی را در دست داشته و با تعیین قیمت دلخواه خود، به سودهای کلان دست یافته اند.

به گزارش اس.بی پرس، شرکت «آریوتجارت سهیل» در پاسخ به خبر «۹ تخلف وزارت جهاد کشاورزی در ماجرای آریو تجارت سهیل» جوابیه ای صادر کرد که به شرح ذیل به اطلاع مخاطبان محترم می رسد:

برخی واردکنندگان نهاده، به دنبال گرانفروشی و امتیاز گیری بودند

به عنوان مقدمه، به استحضار می‌رساند؛ تصمیم دولت محترم در اصلاح نظام یارانه‌ها سبب شد تا منافع ارز ترجیحی از جیب عده‌ای محدود به جیب حداقل دو میلیون نفر ایرانی منتقل شود. از سوی دیگر با پرداخت یارانه کمک معیشتی، اقشار ضعیف بهره مندی بیشتری از یارانه‌های دولت خواهند داشت، به همین دلیل واردکنندگانی که دستشان از سفره بی حساب و کتاب ارز ترجیحی حذف شد با ایجاد فضای مسموم رسانه‌ای اقدامات دولت را با جلوه دادن وضع بد مردم به باد انتقاد گیرند. برخی از رسانه‌ها به صورت جهت دار از ایجاد تخلف در وزارت جهاد کشاورزی خبر داده اند تا جایی که پای مسئولان ارشد نظام را به موضوع باز کرده، این شرکت ضمن ابراز علاقه مندی برای نظارت بر شفافیت عملکرد این شرکت و تشکر ویژه از ریاست محترم قوه قضائیه، مبنی بر صدور دستور ویژه برای رسیدگی به تخلفات احتمالی و شفاف نمودن موضوع به عرض می‌رساند، ماجرا از آن جایی آغاز شد که دو گروه واردکنندگان نهاده‌های دامی محموله‌های خود را نگه داشته تا با لابی و فشار مضاعف بر نظام، محموله‌ها را گران‌تر و با امتیاز خاصی دریافت دارند. از این رو و در دوران گذار از ارز ترجیحی وزارت جهاد کشاورزی در ۳ ماهه پایانی سال گذشته از کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که تجربه مرتبط حتی اندک در این حوزه داشته اند دعوت نموده اند تا سناریوی گروه‌های موصوف را بر هم زنند که مستند آن در اطلاعیه‌های وزارت جهاد کشاورزی موجود می‌باشد. در اوایل دی ماه سال گذشته از مدیران اجرایی این شرکت نیز در راستای کمک به وضع موجود دعوت به عمل آمده و این شرکت نیز پیشنهادات خود را ارائه نموده اند و در جلسات متعددی شرایط مورد توافق قرار گرفت.

قسمتی از سهام شرکت، از همان ابتدا به سازمان تعاون روستایی واگذار شد

۱- شرکت آریو تجارت سهیل (سهامی خاص) به شماره ثبت ۴۱۱۳۰۳ و شناسه ملی ۱۰۳۲۰۶۳۰۷۰۵ تأسیس شده در سال ۱۳۹۰- که در سال ۱۳۹۴ به این نام تغییر یافت، دارای حداقل ۱۰ سال سابقه فعالیت در زمینه تجارت و بازرگانی می‌باشد و در حال حاضر سرمایه شرکت بالغ بر پنجاه میلیارد ریال می‌باشد. (شایان ذکر است که هیچ گونه ملازمه‌ای میان سرمایه ثبتی شرکت و توان اجرایی و عملیاتی آن وجود ندارد،) در راستای شفاف سازی اعلام می‌دارد، تمامی سوابق تغییرات شرکت از بدو تأسیس تاکنون در سامانه روزنامه رسمی کشور در قسمت مربوط به آگهی‌های قانونی قابل مشاهده می‌باشد. متأسفانه در برخی رسانه‌ها به صورت عمدی و به غلط آمده است که پس از شروع کار و عدم توانمندی‌های این شرکت، سهام شرکت به سازمان تعاونی روستایی منتقل شده است. که این نیز کذب محض است طی سالیان متمادی برخی از شرکت‌های وارد کننده که نهاده‌ها را تأمین می نموده اند، با روش‌های فروش فاکتوری بر اساس قیمت مصوب و پشت آن بازار آزاد تشکیل داده و از تولیدکنندگان عزیز فاصله فروش فاکتور تا قیمت آزاد را به روش‌های مختلف دریافت می نموده اند که این ارقام چنان فشاری بر گرده اقتصاد کشور وارد نموده است که تا سالیان سال قابل جبران نمی‌باشد، تا آنجایی که می دانم در تمام سال‌های گذشته هیچ کدام از رسانه‌ها، حتی یک بار به خود زحمت نداده اند که موضوع به این مهمی را پی جو و مورد واکاوی قرار دهند و از حقوق عامه ملت دفاع کنند. به این منظور این شرکت از همان ابتدا بخشی از سهام خود را به سازمان تعاون روستایی کشور - که بالغ بر ۸ هزار اتحادیه از سراسر کشور سهامدار آن می باشند و مطابق بندهای ۱۳ الی ۱۵ ماده ۳ اساسنامه و سایر مواد آن، فعالیت آن در راستای کمک به تولید در حوزه کشاورزی می باشد واگذار نموده است تا فاصله وارد کننده تا مصرف کننده به حداقل رساند و خود اتحادیه های تولیدی در مدیریت موضوع شریک و از منافع احتمالی آن بهره مند گردند و منجر به این شد تا در همین زمان کم سامانه های نرم افزاری مختلفی برای نیل به این هدف پیاده سازی شود و در موعد مقرر در این خصوص اطلاع رسانی خواهد شد.

تمامی ثبت سفارش ها قانونی بوده است

۲- متأسفانه در روزهای اخیر و متأثر از فقدان هر گونه نظارت بر فعالیت های به اصطلاح رسانه ای و مطبوعاتی در فضای مجازی که در سخنرانی اخیر مقام معظم رهبری مدظله العالی مورد تأکید معظم له واقع شده و به حق از دغدغه های ایشان می باشد، برخی افراد معلوم الحال به قصد اضداد به این شرکت و تشویش اذهان عمومی و نیز تخریب دولت خدمتگزار و رسیدن به آمال خود، اقدام به انتشار برخی مطالب با عناوین مختلف تحت عنوان تخلف آشکار، فساد، رانت ارزی و واردات صوری و مانند آن نموده اند بدون آنکه مدرک یا مستندی قانونی برای ادعای خود ارائه نمایند و این شرکت حق هر گونه شکایت و نیز اقامه دعوای حقوقی برای احقاق حقوق و اعاده حیثیت و اعتبار شرکت را برای خود محفوظ می دارد. از جمله در این خبرگزاری ها بیان شده است، که این شرکت هیچ گونه فعالیتی در امر واردات نهاده های دامی نداشته است. به استحضار می رساند این شرکت از مجموعه گروه شرکت هایی می باشد که در سالیان گذشته هزاران تن نهاده های دامی و کالای اساسی وارد کشور نموده اند و یکی از افتخارات این گروه این است که در سالهای گذشته میزان صادرات شان بیشتر از رقم واردات بوده است. همچنین به اطلاع می رساند شرکت آریو تجارت سهیل مباشر برخی از شرکت های گروه برای تأمین و توزیع همین کالاها نیز در سالیان گذشته بوده است. این در صورتی است که تمامی کنشگران حوزه اقتصادی کشور به خوبی می دانند هر شخصیت حقیقی و حقوقی با احراز صلاحیت می تواند کارت بازرگانی دریافت دارد و در حوزه های تعریف شده در کارت بازرگانی خود مبادرت به واردات و صادرات کالا ورزد. شرکت آریو تجارت سهیل نیز طی سالهای گذشته در موضوع فعالیت خود دارای کارت بازرگانی و فعالیت بوده است. متأسفانه در ابتدا به دروغ در رسانه های مختلف عنوان گردیده است که این شرکت ۷۳۶ میلیون یورو ارز دریافت داشته و کالایی وارد ننموده و در رسانه های مختلف با شانتاژ خبری این رقم را تا چندین میلیارد دلار افزایش داده اند به اطلاع می رساند هر شرکتی برای واردات کالا، ابتدا کالا را ثبت سفارش می نماید، و در روند انجام عملیات ثبت سفارش مجوزات لازم را اخذ و پس از تأیید نهایی ثبت سفارش، محل تأمین ارز مشخص و برای کالای موضوع ثبت سفارش نوع ارز و محل ارز مشخص می گردد، این شرکت تمامی روند ثبت سفارش کالاهای خود را طبق برنامه تعهدی خود در فرآیند کاملاً قانونی به انجام رسانده و پس از انجام عملیات ثبت سفارش برای تخصیص ارز چند فقره از ثبت سفارشات خود که دقیقاً ضمیمه نامه مذکور می باشد، به بانک مرکزی معرفی گردید. فعالین اقتصادی به خوبی استحضار دارند تخصیص ارز به منزله پرداخت ارز نمی باشد، طبق روال قانون آنچه در فرآیند قانونی کشور و نص صریح قانون است، اینکه وارد کننده می تواند پس از تخصیص ارز از طریق بانک عامل خود معادل ریال ارز موصوف را واریز و در قبال اسناد حمل کالا، ارزش کالا را به حساب فروشنده پرداخت نماید به استحضار می رساند علیرغم معرفی نامه مذکور، تاکنون حتی ارزی به کالاهای این شرکت تخصیص پیدا نکرده است، چه رسد به پرداخت ارز.

۳- مطابق تفاهم نامه کارگزاری و مشارکت به شماره ۲۴/۱۱۰/۳۰۴/م مورخ ۱۰/۰۱/۱۴۰۱ فیمابین سازمان تعاون روستایی ایران و شرکت آریو تجارت سهیل (سهامی خاص) مقرر گردید تا این شرکت در راستای تأمین برخی کالاهای اساسی و نهاده های دامی، به عنوان کارگزار با وزارت همکاری و اقدام نماید. مراتب در اجرای ابلاغیه شماره ۰۲۰ مورخ ۰۴/۰۲/۱۴۰۱ قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در قرارگاه امنیت غذایی به رئیس گروه مجامع و شرکت های وزارت جهاد کشاورزی اعلام گردید و مورد موافقت قانونی واقع و توافق نامه اجرایی گردید.

۴- متأسفانه برخی از رسانه ها سعی در القای این مطلب در ذهن مخاطب داشته اند که این شرکت کالا را در سامانه بازارگاه عرضه نموده است که البته هویدا است قصد و نیت خاصی از این منظور داشته تا این شرکت را متخلف جلوه دهند، لذا برای تنویر افکار عمومی به استحضار می رساند:

عرضه کالاها در سامانه بازارگاه صرفاً در اختیار وزارت جهاد و کشاورزی بوده و این سامانه برای شفاف سازی از ابزارهای مدیریتی وزارتخانه متبوع می باشد، و این شرکت هیچ گونه دخل و تصرفی در عرضه یا عدم عرضه کالا در سامانه مذکور نداشته است. نکته قابل توجه اینکه همزمان و بلکه ۵ روز قبل از عرضه کالاهای این شرکت توسط وزارت محترم جهاد کشاورزی، کالاهای ۴ شرکت دیگر نیز به همین روش در سامانه عرضه گردیده است و شرکت های موصوف ارز کالاهای خود را نیز تمام و کمال بلافاصله دریافت داشته اند و فعالین حوزه تولید به خوبی می دانند کماکان تا چند روز پیش شرکت هایی در همین سامانه بازارگاه بوده اند که از بهمن ماه سال گذشته کالا عرضه نموده، ارز خود را در سال گذشته دریافت داشته و تا چند روز به تعهدات خود عمل نکرده اند.

۵- به روش های گوناگون در رسانه ها عنوان نموده اند که این شرکت ارز ترجیحی دریافت نموده است در حالی که کالایی نداشته و کالایی نیز وارد و توزیع نموده است. در این خصوص به اطلاع می رساند مطابق مستندات، این شرکت در همان زمان مقداری کالا در بنادر داشته، مقداری روی عرشه شناورها و مقداری در بنادر نزدیک کشور مبداء که مجموع آن به مراتب بیشتر از تعهد ایجاد شده در سامانه بازارگاه بوده است که بارنامه ها و اسناد محموله ها به کرات به مراجع ذیصلاح ارائه گردیده است، لازم به ذکر است سامانه بازارگاه این شرکت از ادریبهشت ماه فعال شده است و این شرکت توزیع کالای خود را از تاریخ دوم خردادماه آغاز نموده است بدون وقفه و بدون اینکه تاکنون هیچ گونه ارزی دریافت نموده باشد که در راستای شفاف سازی و تنویر افکار عمومی بخشی از اطلاعات و آمار دقیق محموله های توزیع شده در تارنمای شرکت بارگذاری شده است و قابل رویت می باشد. همچنین در تعامل با وزارت محترم جهاد کشاورزی و کلیه نهادهای نظارتی و مرتبط این شرکت در تلاش است تا با همکاری ایشان در روند توزیع کالا تسریع به عمل آورد.

برخی به دنبال انحصار در واردات نهاده‌ و سودهای کلان‌اند

در پایان متذکر می گردد؛ جنجال ها از سوی برخی افراد و شرکت و تشکیلات معلوم الحال صورت گرفته که تاکنون انحصار واردات برخی از کالاهای اساسی را در دست داشته و به صورت مافیایی با تعیین قیمت دلخواه خود، به سودهای کلان و بادآورده ای دست یافته اند و اکنون که با ورود شرکت های دیگر، عرصه انحصاری خود را از دست رفته می یابند به مدد فقدان هرگونه نظارت قانونی بر فضای مجازی و از طریق غوغاسالاری در صدد حذف رقیب از میدان و یکه تازی خود می باشند. این در حالی است که مقام معظم رهبری در خصوص امنیت روانی و چگونگی نقض آن از طریق رسانه ها در فضای مجازی فرموده اند: «یکی از حقوق عمومی همین است که امنیت روانی داشته باشد، امنیت روانی یعنی چه؟ هر روز دروغی با حرف هراس افکنانه ای در ذهن ها بخش نشود، روزنامه ها تا قبل این کار را می کردند و حالا فضای مجازی هم اضافه شد. هر چند ساعت یک بار یک شایعه ای ایجاد می کنند و ذهن مردم را خراب می کنند» که البته متأسفانه برخی از رسانه ها، موضوع فعالیت این شرکت را کاملاً جهت دار تبدیل به خوراک خبری برای معاندین ملت و انقلاب ایران نموده اند. البته با گذشت زمان و پیگیری های حقوقی و قانونی مجدانه این شرکت، حقیقت آشکار و از طریق رسانه های مستقل و در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران به طریق مقتضی اطلاع رسانی خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع : mehrnews.com

نظرات شما