خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 15611
۱۴۰۱/۰۴/۱۶ - ۱۵:۳۲
کمبود آب در سفره‌های زیر زمینی

تهران وارد سومین سال خشکسالی شد

تهران وارد سومین سال خشکسالی شد
نخستین نشست مسئولیت پذیری در حوزه آب (پویش آب) با حضور جمعی از مدیران شهری و مدیریت بحران پایتخت برگزار شد.

به گزارش اس.بی پرس،  پویش آب حرکتی است که هدف آن فرهنگ سازی برای غلبه بر بحران کم آبی با اجرای برنامه‌های آموزشی و ترویجی است و با هماهنگی و همکاری شرکت آبفای تهران و شهرداری تهران اجرا می‌شود.

اسماعیل سلیمی معاون پیشگیری و کاهش خطر سازمان مدیریت بحران تهران در این نشست با بیان اینکه کمبود آب در سفره‌های زیر زمینی مشکلات متعددی از جمله فرونشست زمین را بدنبال داشته است، افزود: فرونشست زمین در دشت‌های شهریار، رباط کریم و اسلامشهر باعث کمبود آب در ۱۰ سال آینده شهر تهران خواهد شد و باید برای غلبه بر این بحران چاره اندیشی کرد.
وی گفت : بر اساس رده بندی انجام شده زلزله مخاطره اصلی شهر تهران است، اما متاسفانه بحران آب در حال حاضر در زمره مخاطرات اولیه شهر تهران به شمار می‌آید.


سلیمی تصریح کرد : اولین پیامد کمبود آب و فرونشست زمین اثر گذاری بر شریان‌های حیاتی مانند آب، برق و مخابرات است. مقام سازی شریان‌های حیاتی باید مد نظر باشد و طبق مصوبه هیات وزیران، وزارت نیرو و سایر دستگاه‌ها موظفند برای مقاوم سازی شریان‌های حیاتی اقدام نمایند.

همچنین در این نشست دو تن از مدیران سازمان آبفای تهران نیز در سخنانی با تشریح شرایط بحرانی کمبود آب و افزایش سرانه مصرف آب اشاره کردند. به گفته آنان با مصرف سه میلیارد و ۷۰۰ میلیون لیتر آب به رکورد تازه‌ای در تهران رسیده ایم که عبور از این شرایط بحرانی نیازمند همکاری عمومی و جلب مشارکت شهروندان است.

همچنین اعلام شد که تهران دومین سال خشکسالی را تجربه می‌کند و با کمترین ذخیره آبی در حال ورود به سومین سال خشکسالی هستیم از همین رو موضوع فرهنگ سازی مقابله با خشکسالی و بحران آب نباید به تابستان محدود شود و باید ابعاد مختلف راهکار‌های مقابله با این بحران از جمله استاندارد سازی تاسیسات آبی در ساخت و ساز‌ها و جلوگیری از هدر رفت آب در آبیاری فضای سبز نیز مورد توجه قرار گیرد.

انتهای پیام/

منبع : iribnews.ir

نظرات شما

capcha