خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 15613
۱۴۰۱/۰۴/۱۶ - ۱۶:۵۰
نامه بایدن به کنگره؛

خروج افغانستان از فهرست متحدان مهم آمریکا

خروج افغانستان از فهرست متحدان مهم آمریکا
رئیس‌جمهور آمریکا در نامه به رئیس مجلس نمایندگان اعلام کرد که افغانستان را از فهرست «متحدین مهم غیرعضو در ناتو» واشنگتن خارج می‌کند.

به گزارش اس.بی پرس، آمریکا که بعد از ۲۰ سال جنگ و حضور اشغالگرانه در افغانستان سال گذشته از این کشور خارج شد، حالا در نظر دارد افغانستان را از جمع متحدین مهم واشنگتن خارج کند.

رسانه‌های آمریکایی از قبیل شبکه «سی‌ان‌ان»، صبح روز پنجشنبه (به وقت تهران) از نامه جو بایدن رئیس‌جمهور این کشور به نانسی پلوسی رئیس دموکرات مجلس نمایندگان با موضوع افغانستان خبر دادند.

طبق این گزارش، جو بایدن دموکرات در نامه به هم حزبی خود از قصد دولت آمریکا برای خارج کردن افغانستان از فهرست «متحدین مهم غیرعضو در ناتو» خبر داد.

در نامه رئیس‌جمهور آمریکا آمده است: «مطابق با بخش ۵۱۷ قانون کمک‌های خارجی ۱۹۶۱...من اخطار خود را مبنی بر لغو تعیین افغانستان به عنوان متحد مهم غیر عضو در ناتو ارائه می‌کنم».

آمریکا که در سال ۲۰۰۱ یک جنگ اشغالگرانه علیه افغانستان به راه انداخت، در سال ۲۰۱۲ افغانستان را به عنوان متحد مهم غیر عضو در ناتو شناخت.

کشورهایی که نام آن‌ها در فهرست متحد مهم غیر عضو در ناتو آمریکا باشد، می‌توانند جنگ‌افزار و فناوری‌هایی از این کشور بخرند که فروش آن‌ها به کشورهای غیرعضو در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) ممنوع است.

نامه بایدن درباره قصو آمریکا برای خارج کردن افغانستان از این فهرست در شرایطی صادر شده که دولت او آگوست سال ۲۰۲۱ چند روز بعد از تسلط طالبان بر پایتخت افغانستان، همه نظامیان آمریکایی را بعد از ۲۰ سال اشغالگری از این کشور خارج کرد.

بنا بر گزارش رسانه‌های آمریکایی و غربی، واشنگتن و دیگر کشورهای عضو ناتو از زمان خروج از افغانستان، همه حمایت نظامی از افغانستان را به حالت تعلیق درآوردند.

آمریکا در حالی افغانستان را از فهرست متحدان مهم خود خارج کرده که مقامات طالبان بارها طی ماه‌های اخیر از مواضع آمریکا انتقاد کرده‌اند و همچنین از آمریکا آزادی دارایی‌های بلوکه شده افغانستان را خواستار شده‌اند.

انتهای پیام/

منبع : farsnews.ir

نظرات شما

capcha