خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 15621
۱۴۰۱/۰۴/۱۷ - ۱۶:۵۲
سدی که ظرفیتش ۲۶ برابر سد کمال‌خان است

فاجعه زیست محیطی در زابل به دنبال تکمیل سد بخش آباد

فاجعه زیست محیطی در زابل به دنبال تکمیل سد بخش آباد
در صورت تکمیل سد بخش آباد و عدم آبگیری هامون صابری، از آنجایی که جهت باد به سمت مناطق مسکونی زابل است، غبار شور از پایین دست به سمت مناطق مسکونی به حرکت در می آید و زیست در مناطق مسکونی را به شدت تحت تأثیر قرار می دهد و موجب از بین رفتن اراضی کشاورزی و فجایع زیست محیطی دیگر خواهد شد.

اس.بی پرس_فرشید عابدی: در صورت تکمیل سد بخش آباد و عدم آبگیری هامون صابری، از آنجایی که جهت باد به سمت مناطق مسکونی زابل است، غبار شور از پایین دست به سمت مناطق مسکونی به حرکت در می آید و زیست در مناطق مسکونی را به شدت تحت تأثیر قرار می دهد و موجب از بین رفتن اراضی کشاورزی و فجایع زیست محیطی دیگر خواهد شد.

ظرفیت ذخیره‌ آب سد بخش‌آباد حدود ۱/۳ میلیارد متر مکعب آب معادل ۲۶ برابر ظرفیت سد کمال‌خان است، این سد ۲۷ کیلومتری در ولایت فراه افغانستان و بر روی رود فراه واقع شده که تغذیه اصلی تالاب بین‌المللی هامون صابری به حساب می‌آید.

رودخانه فراه در طول سال آورده آبی بیش از ۵۰۰ میلیون متر مکعب برای ایران دارد که صرف حیات تالاب بین‌المللی هامون می‌شود.

وسعت تالاب های هامون نیم میلیون هکتار برآورد می شود که از این مقدار، حدود ۳۸۲ هزار هکتار آن در خاک ایران قرار دارد. سد بخش آباد تقریباً ۷۵ درصد پیک آورد سالانه فراه رود را به طور کامل مهار می کند، بنابراین در سال های نرمال آبی یا خشکسالی هیچ آبی وارد تالاب هامون صابری بخش ایران نخواهد شد.

پس از آبگیری بخش ایرانی هامون صابری، آب به وسیله باد در مناطق نی زار لورگ باغ و تا نزدیکی میل نادر و در زمان پرآبی پست کوه خواجه و حتی سنگل پخش می شود و با توجه به مرطوب سازی صورت گرفته این اراضی، تاثیر زیادی بر افزایش پوشش گیاهی دارد.

عدم آبگیری تالاب هامون صابری بدون تردید ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی دشت سیستان محل برداشت گرد و غبار خواهد شد و به ریزگرد های فعلی می افزاید.

انتهای پیام/

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha