خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 15623
۱۴۰۱/۰۴/۱۸ - ۱۴:۲۱
متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری:

جگر خام نخورید/ خطر ابتلا به تب کریمه کنگو وجود دارد

جگر خام نخورید/ خطر ابتلا به تب کریمه کنگو وجود دارد
عزیزالله جهانتیغ گفت: خوردن جگر خام اقدامی خطرناک و در عین حال بی‌فایده است.

به گزارش اس.بی پرس، عزیزالله جهانتیغ، متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری بیان کرد: با توجه به بومی شدن بیماری تب کنگو در استان، همه دام ها، حتی دام هائی که به ظاهر سالم می رسند هم ممکن است مخزن ویروس تب خونریزی دهنده کنگو باشند.

 وی افزود: مطمئن ترین راه برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کشنده تب خونریزی کریمه کنگو استفاده از گوشتی است که در کشتارگاه ذبح شده و 24 ساعت در شرایط پیش سرد نگهداری شده باشد.
 
به گفته این پزشک متخصص، تجارب قبلی گویای آن است که برخی از افراد به هر دلیل از انجام این توصیه علمی سرباز می زنند و خود اقدام به ذبح دام می نمایند.
 
وی اضافه کرد: در این قبیل موارد فردی که اقدام به ذبح دام می کند باید حتما از دستکش ضخیم و ترجیحا ماسک، عینک، کلاه، چکمه ولباسی استفاده کند که مانع از تماس خون با پوست و مخاطات چشم و بینی آنها شود، همچنین دفع صحیح و کامل خون و فضولات دامی از سطح معابر و محل ذبح دام هم ضروری است.
 
جهانتیغ گفت: با توجه به احتمال زخمی شد دست و ورود آلودگی به جریان خون، در زمان قطعه قطعه کردن کوشت هم باید حتما از دستکش ضخیم استفاده کنید.
 
وی ادامه داد: پختن کامل گوشت آخرین اقدامی است که باید برای حفاظت از سلامت خود و سایر اعضاء خانواده در برابر بیماری کشنده تب کریمه کنگو انجام دهیم و این در حالی است که در بسیاری از موارد کباب کردن نمی تواند منجر به پختن کامل گوشت شود.
 
متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری خاطر نشان کرد: بر اساس یک باور نادرست به برخی افراد توصیه می شود که برای رفع کم خونی جگر را خام یا آبدار مصرف کنند. این اقدام نه تنها از لحاظ علمی فایده ای ندارد، یکی از راه های ورود ویروس های بیماری زا از قبیل تب کریمه کنگو به بدن فرد است.
 
وی تاکید کرد: گزش کنه یکی دیگر از راههای انتقال این بیماری است که بیشتر از همه کارگران دامداری ها و کسانی که در منزل دام نگه می دارند را تهدید می کند، البته پوست دامی که ذبح شده هم می تواند حاوی کنه آلوده باشد، به همین دلیل لازم است تا بلافاصله بعد از ذبح، پوست دام را در داخل کیسه زباله قرار داده و درب آن را گره بزنید.
 
این پزشک متخصص اظهار کرد: در صورتی که کنه به بدن فردی چسبیده باشد از له کردن آن بپرهیزید و بهترین راه اینست که با یک موچین آنرا از سطح پوست جدا کنید.
 
انتهای پیام/

منبع : dana.ir

نظرات شما

capcha