خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 15642
۱۴۰۱/۰۴/۲۱ - ۱۷:۰۲
محمدیاری خبرداد

ارائه تسهیلات جدید ۱۰۰۰ میلیارد تومانی به صنایع کوچک

 ارائه تسهیلات جدید ۱۰۰۰ میلیارد تومانی به صنایع کوچک
معاون مالی و اقتصادی صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک از پرداخت تسهیلات جدید تا هزار میلیارد تومان به صنایع کوچک طبر اساس تفاهم‌نامه با یکی از بانک‌ها خبر داد.

به گزارش اس.بی پرس، آقای محمد یاری با حضور در رسانه ملی (رادیو اقتصاد) درباره تامین مالی صنایع کوچک و جزییات پرداخت تسهیلات جدید تا هزار میلیارد تومانی به این صنایع، توضیحاتی ارائه کرد.
 
مجری: درباره جزئیات این تسهیلات بگویید.
 
محمدیاری: صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک در راستای خدمات اصلی خود که صدور ضمانتنامه برای پوشش کسری وسایل مورد نیاز صنایع کوچک برای ارائه به نظام بانکی جهت دریافت تسهیلات بود، به این فکر افتاد که محصول خود را تکمیل کند و گام بلندتری در راستای تسهیل تامین مالی صنایع کوچک بردارد. بر این اساس، علاوه بر ضمانتنامه‌هایی که انواع مختلف آن را صادر می‌کنیم اواخر سال گذشته تفاهمی را با یکی از بانک‌های دولتی امضا کردیم تا بتوانیم با تلفیق منابع مالی در اختیار خودمان و بانک عامل همکار، منابعی را برای رفع جزئی از نیاز‌های صنایع کوچک در حوزه تامین مالی تجهیز کنیم.
 
 وی افزود: به موجب تفاهم نامه منعقد شده، قرار است این بانک هزار میلیارد تومان برای پرداخت به واحد‌های صنعتی تجهیز کند که از طریق صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک معرفی خواهند شد و این فرایند از ابتدای سال جاری آغاز شده است.
 
محمدیاری اضافه کرد؛ در راستای اجرایی شدن تفاهم نامه، واحد‌هایی را به بانک عامل معرفی کردیم که پس از بررسی، اگر مشکل نداشته باشند تسهیلات دریافت کنند.
 
مجری: اخیرا خبر‌هایی مبنی بر ارائه تسهیلات تا سقف ۵ میلیارد تومان منتشر شد، آیا پرداخت تسهیلات به واحد‌های جدید همراستای همان وام‌های قبلی است؟

 
محمدیاری گفت: مجموعه منابعی که برای پرداخت تسهیلات تا سقف ۵ میلیارد تومان در نظر گرفته شده، معادل حدود هزار میلیارد تومان است که این منابع به متقاضیان با ارقام مختلف و بر حسب نیازی که تعیین خواهد شد پرداخت می‌شود و این هزار میلیارد تومان که اخیرا بیان شده جمع منابعی است که برای این موضوع لحاظ شده است.
 
وی با بیان اینکه اواخر سال گذشته تفاهم نامه‌ای میان صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک با یکی از بانک‌های دولتی منعقد شد افزود: هفته گذشته هم یک تفاهم نامه با همین محتوا میان سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و یکی دیگر از بانک‌های دولتی منعقد شد که در آن صندوق توسعه بعنوان ضلع سوم این مثلث برای تامین منابع مورد نیاز واحد‌هایی که از طرف سازمان صنایع کوچک به بانک معرفی می‌شوند حضور دارد.
 
مجری: آیا کسانیکه به صورت استیجاری در این واحد‌ها فعالیت می‌کنند می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند؟
 

محمدیاری توضیح داد: این تسهیلات در دو بخش قابل پرداخت است؛ نخست سرمایه در گردش مورد نیاز واحد‌های تولیدی، و دوم مبالغ مورد نیاز برای خرید ماشین آلات جدید به منظور توسعه‌ی فعالیت فعلی که بر اساس این دو قالب، وضعیت اعتباری متقاضیان بررسی و به نظام بانکی معرفی می‌شوند.
 
وی با بیان اینکه مالکیت محل اجرای طرح، یکی از شاخص‌هایی است که در اعتبار سنجی بررسی و ارزیابی می‌شود و دارای امتیاز است گفت: مالکیت محل اجرای طرح به این علت گنجانده شده که ثبات در تولید وجود داشته باشد و سرمایه گذاری که مالک محل اجرای طرح است می‌تواند اطمینان بیشتری را برای نظام بانکی و واحد اقدام کننده برای تامین مالی، فراهم کند.
 
مجری: آیا این تسهیلات شامل حال کسب و کار‌های نوپا نیز می‌شود؟
 

محمدیاری گفت: این تسهیلات فقط برای واحد‌هایی است که ایجاد شده اند و دارای پروانه فعالیت هستند ضمن اینکه در حال حاضر فعال هستند همچنین برای واحد‌هایی که مدتی است از چرخه فعالیت خارج شده اند، اما دوباره می‌خواهند با افزایش ظرفیت، فعالیت را شروع کنند در نظر گرفته شده است.
 
وی افزود: علت این است که نخست نظام بانکی در چند سال اخیر تمایل دارد که تسهیلات را به شکل کوتاه مدت پرداخت کند تا پس از مدت کوتاهی تسهیلات پرداختی دوباره در اختیار بانک قرار گیرد نکته بعدی این که سیاست‌های کلی حاکم بر بخش تولید و صنعت، گویای این مطلب است که در زمینه‌های مختلف صنعتی و تولیدی، ظرفیت‌های قابل توجهی وجود دارد که می‌شود این ظرفیت‌ها را حفظ کرد و ارتقا داد و می‌توان بخش عمده نیاز‌های کشور را مرتفع کرد.
 
مجری: برای دریافت این تسهیلات چه وثیقه‌هایی نیاز است؟ چقدر زمابنر است؟ و درباره نحوه دریافت تسهیلات توضیح دهید؟

 
محمدیاری با بیان اینکه وثایق مورد نیاز برای دریافت این تسهیلات، بر اساس نمره و وضعیت اعتباری متقاضیان تعیین می‌شود گفت: پس از این که متقاضی اطلاعات و مدارک مورد نیاز در بخش تسهیلات هزار میلیارد تومانی را در سایت اینترنتی صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک Fif.ir بارگذاری کرد فرآیند بررسی باید از طریق سایت صندوق توسعه طی شود سپس اطلاعات و مدارک بارگذاری شده توسط کارشناسان بررسی می‌شود اگر نقص داشته باشد برای رفع شدن عودت داده می‌شود اگر هم کامل باشد این پرونده به شکل تکمیل شده، به بانک ارجاع می‌شود.
 
وی افزود: در پرداخت تسهیلات نمره اعتباری ملاک است اگر متقاضی دارای نمره اعتباری بالایی باشد می‌تواند صرفا با ارائه چک و سفته به دریافت این تسهیلات اقدام کند، اما اگر از نمره‌ی اعتباری پایین تری برخوردار باشد باید وثائق درخواستی را به صندوق و نظام بانکی ارائه دهد.

انتهای پیام/

منبع : iribnews.ir

نظرات شما

capcha