خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 15656
۱۴۰۱/۰۴/۲۲ - ۱۳:۲۳
زنگ خطر وبا در جنوب شرق کشور نواخته شد؛

ابتلاء ۱۲۰ نفر به «وبا» در افغانستان/ تشدید اقدامات بهداشتی در مبادی ورودی مرزهای سیستان و بلوچستان

 ابتلاء ۱۲۰ نفر به «وبا» در افغانستان/ تشدید اقدامات بهداشتی در مبادی ورودی مرزهای سیستان و بلوچستان
براساس آمار منتشر شده از مسئولان بهداشت و درمان استان هلمند افغانستان، تا کنون دست کم ۱۲۰ نفر در استان هلمند به بیماری وبا مبتلا شدند که از میان آنها ۲۰ نفر در شهرستان «باغران» استان هلمند جان خود را از دست دادند.

به گزارش اس.بی پرس، بیماران مبتلا به وبا بطور مشخص دچار اسهال آبکی حاد همراه با دهیدارتاسیون می شوند، وبا را می توان با مایع درمانی خوراکی یا تزریقی و جایگزینی الکترولیت ها بصورت موفق درمان کرد.

 معمولا وبا از طریق آب یا غذای آلوده به مدفوع منتقل و مردم درباره غذا و آب سالم و همچنین اهمیت شستشوی دست ها و استفاده از توالت یا آبریزگاه (Latrine) از بروز موارد جدید جلوگیری کنند.

 وبا یک بیماری جدی باکتریایی است که حدود ۶سال پیش در استان‌های جنوبی کشور به‌دلیل ورود این بیماری از پاکستان و افغانستان همه‌گیر شد.

سازمان جهانی بهداشت (WHO)پیش از این اعلام کرده بود سالانه بین ۱.۳ تا ۴میلیون مورد ابتلا و ۲۱ تا ۱۴۳هزار مرگ ناشی از این بیماری ثبت می‌شود؛ بیماریی‌ که از طریق آب آلوده به بدن انسان منتقل و منجر به اسهال شدید و کم‌آبی در بدن می‌شود در موارد شدید، درمان فوری ضروری است؛ زیرا ممکن است مرگ طی چند ساعت اتفاق بیفتد

براساس آمار منتشر شده از مسئولان بهداشت و درمان استان هلمند افغانستان، تا کنون دست کم ۱۲۰ نفر در استان هلمند به بیماری وبا مبتلا شدند که از میان آنها ۲۰ نفر در شهرستان " باغران" استان هلمند جان خود را از دست دادند.

منبع بیماری وبا آب و غذای آلوده به مدفوع انسانی است

خداداد شیخ زاده؛ معاون فنی مرکز بهداشت استان در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: وبا یک بیماری حاد اسهالی است که توسط میکروبی بنام ویبریوکلرا ایجاد می شود و از طریق خوردن آب یا غذای آلوده که باعث اسهال می شود، این میکروب از طریق مدفوع انسان در محیط پخش و آب و غذا را آلوده می کند.

وی با اشاره به منابع شایع این بیماری افزود: عامل بیماری وبا در آب، محیط های مرطوب، میوه، سبزی و گوشت زنده می ماند ولی تحمل چندانی نسبت به خشکی و نورآفتاب ندارد و با جوشاندن آب به مدت یک دقیقه از بین می رود و منبع بیماری وبا آب و غذای آلوده به مدفوع انسانی است.

شیخ زاده با اشاره به علائم بیماری وبا تصریح کرد: اسهال آبکی شدید با دفعات اجابت مزاج غیرقابل شمارش، نبودن دل درد و دل پیچه، استفراغ بدون حالت تهوع قبلی، گرفتگی عضلات پشت ساق پا، عطش فراوان، فقدان تب و اولین شکایت بیمار احساس پری و غرغر شکم است و سپس اسهال شبیه به آب برنج بد بو دیده می شود.

وی گفت: نحوه سرایت بیماری وبا؛ آب آلوده به مدفوع، آشامیدنی و خوراک آلوده مانند سبزی ها و میوه هایی که با آب آلوده شسته شده و آلودگی غذاهای پخته شده بعد از تهیه و تماس مستقیم دست با ترشحات اسهالی بیمار وبایی است.

این مقام مسئول با اشاره به اقدامات پیشگیری از بیماری وبا اذعان کرد: جوشاندن یک دقیقه آب که از سلامتش اطمینان ندارید، ضدعفونی کردن آب با کلر مادر در مناطقی که آب آشامیدنی سالم در اختیار ندارند، شستشوی دست با آب و صابون قبل از غذا و بعد از اجابت مزاج، خودداری از خرید هرگونه مواد غذایی و خوراکی از دست فروشان، هنگام مسافرت از مصرف یخ، سبزی و سالاد که به سلامت آن اطمینان ندارید خودداری کنید.

وی با اشاره به توصیه های بهداشتی جهت جلوگیری از بیماری وبا، ادامه داد: در صورتی که برای تغذیه کودک از بطری استفاده می کنید بلافاصله بعد از هر وعده شیر باقی مانده را دور ریخته و بطری را به دقت بشویید، مواد غذایی و آشامیدنی را از دسترس حشرات دور و جهت حفظ حالت اسیدی معده مصرف لیمو یا آبلیموی تازه و یا ماست و گوجه فرنگی را همراه انواع مواد خوراکی خام و پخته افزایش و از مصرف ماهی های صیده شده از رودخانه های آلوده به فاضلاب خودداری کنید، نگهداری مواد غذایی خام و پخته در کنار یکدیگر در یخچال پرهیز و از خرید مواد غذایی فله بدون مشخصات بهداشتی خودداری شود.

این مقام مسئول با اشاره به درمان بیماری وبا  تصریح کرد: در صورت بروز علائم و نشانه های بیماری از جمله اسهال حاد آبکی بدون انجام خود درمانی به سرعت به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه و قبل از مراجعه چنانچه بیمار قادر به نوشیدن است مایعات کافی از جمله محلول ORS به بیمار داده، که برای تهیه محلول خوراکی ORS یک بسته از آن را در یک لیتر آب جوشیده سرد شده حل کنید و به بیمار بدهید.

تشدید اقدامات بهداشتی در مرزها

شیخ زاده با اشاره به اینکه در پاکستان بیماری وبا شیوع پیدا کرده است و رفت و آمد زوار پاکستانی در کشور داریم، بیان کرد: کلیه افرادی که از مرزهای رسمی کشور وارد می شوند از جمله مرز میرجاوه قبل از ورود به کشور در کنار بررسی سایر بیماری ها یکی از مواردی که بررسی از نظر علائم بالینی ابتلا به بیماری وبا می باشد.

وی افزود: اگر فرد مشکوکی وجود داشته باشد با استفاده از رپید تست که در مدت زمان کوتاهی جواب آن مشخص می شود، ابتلا و یا عدم ابتلا فرد به بیماری وبا تعیین که در صورت شناسایی فرد مبتلا اقدامات لازم بهداشتی و درمانی انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: با تلاش شبانه روزی مدافعان سلامت از سال 1397 هیچ مورد بیمار مبتلا به وبا در محدوده دانشگاه علوم پزشکی زاهدان مشاهده نشده است در سال 1400 از نزدیک به 2 هزار نفر بیمار اسهالی مشکوک از تمامی شهرستان های تحت پوشش نمونه برداری انجام و در سال 1401 هم تاکنون 370 مورد نمونه برداری که جواب تمامی نمونه ها منفی می باشد.

انتهای پیام/

منبع : dana.ir

نظرات شما

capcha