خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 15688
۱۴۰۱/۰۴/۲۵ - ۲۰:۴۴
سخنگوی صنعت برق:

نصب کنتور برق در بخش خانگی رایگان شد

 نصب کنتور برق در بخش خانگی رایگان شد
سخنگوی صنعت برق از تصویب ماده­ ۲۰ طرح مانع‌زدایی از صنعت برق در مجلس خبر داد و تاکید کرد: بر اساس قانون­ از این پس هزینه نصب شمارشگرهای هوشمند (کنتور) در بخش خانگی دریافت نمی‌شود.

به گزارش اس.بی پرس، مصطفی رجبی مشهدی گفت: با تصویب نمایندگان مجلس منابعی برای دریافت نکردن هزینه نصب شمارشگرهای هوشمند در بخش خانگی، از محل ماده سه و ماده شش پیش‌بینی شد.

وی ادامه داد: بر اساس این دو ماده منابع حاصل از اصلاح تعرفه صنایع و همچنین افزایش تعرفه مشترکان پر مصرف که قبلاً مورد تصویب قرار گرفته بودند، به بخش هوشمندسازی کشور اختصاص پیدا کرد.

به گفته سخنگوی صنعت برق، مجلس با این اقدام مهم، ضرب آهنگ و توسعه استفاده از شمارشگرهای هوشمند را در کشور شتاب بخشید که این اقدام تأثیر در مدیریت مصرف برق به دنبال خواهد داشت.

رجبی مشهدی با اشاره به توانمندی‌های کنتورهای هوشمند اظهار داشت: می‌توانیم با استفاده از شمارشگرهای هوشمند، تعرفه‌های شناور و قابل انعطافی را داشته باشیم تا مصرف‌کننده بتواند متناسب با شرایطی که در شبانه‌روز امکان تأمین برق را داریم، از تجهیزات برقی خود استفاده کند.

وی افزود: تاکنون بیش از یک میلیون شمارشگر هوشمند در کشور نصب شده که عمده آنها به مشترکان دیماندی یا مشترکان بزرگی‌در بخش‌های‌ صنعت‌ و کشاورزی برمی‌گردد.

وی با اشاره به هدف‌گذاری نصب ۶۵۰ هزار شمارشگر هوشمنددر بخش خانگی تصریح کرد: تاکنون حدود ۳۵۰ هزار شمارشگر هوشمند نصب شده و امیدواریم در کوتاه‌ترین زمان کار مابقی کنتورها نیز انجام شود.

گفتنی است، بر اساس این ماده قانونی، وزارت نیرو مکلف است از طریق شرکت مادر تخصصی توانیر و شرکت‌های ذیربط، با نصب تجهیزات هوشمند ساخت داخل از جمله شمارشگرهای (کنتورهای) هوشمند و با رعایت ملاحظات پدافندی و سایبری و در بستر تبادل داده امن، نسبت به هوشمندسازی شبکه توزیع (رویت‌پذیری و کنترل‌پذیری) با اولویت پست‌های توزیع، مشترکین پرمصرف، با مصرف بیش از دو برابر الگو و سپس سایر مشترکین اقدام کند. منابع لازم برای اجرای این ماده، از محل افزایش تعرفه برق مشترکین پرمصرف، موضوع ماده (۶) این قانون و اصلاح تعرفه برق صنایع، موضوع ماده (۳) این قانون تأمین می‌شود.

این طرح امروز در جریان بررسی طرح توسعه و مانع‌زدایی از صنعت برق کشور، با ۱۲۴ رأی موافق، ۷ رأی مخالف و بدون رأی ممتنع تصویب شد.
انتهای پیام/

منبع : ilna.news

نظرات شما

capcha