خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 15714
۱۴۰۱/۰۴/۲۸ - ۱۵:۱۵
ورود سامانه جوی از روز شنبه تا پنجشنبه

هواشناسی هشدار سطح نارنجی دریایی صادر کرد

هواشناسی هشدار سطح نارنجی دریایی صادر کرد
سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح نارنجی دریایی اعلام کرد: وزش باد و افزایش ارتفاع موج شرق دریای عمان و مناطق ساحلی سیستان و بلوچستان را در بر می‌گیرد.

به گزارش اس.بی پرس، وزش باد و افزایش ارتفاع موج ناشی از ورود سامانه جوی از روز شنبه تا پنجشنبه ۳۰ تیر مناطق ساحلی و دور از ساحل را در برمی گیرد و سبب ارتفاع موج در ساحل بین یک تا ٢ متر و دور از ساحل بین ٢ تا ٢/٥ متر می شود.

براساس این گزارش اثرات مخاطره این سامانه: غرق شدن شناگران، آسیب به قفسها و تورهای صیادی و خطر خسارت به قایق و شناورهای کوچک خواهد بود.

سازمان هواشناسی از اعضای ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان های سیستان و بلوچستان و هرمزگان خواسته است ضمن آمادگی کامل و اتخاذ تدابیر، هماهنگی های لازم به منظور فراهم کردن تمهیدات مقتضی از جمله اطلاع رسانی و هشدار به موقع از طریق رسانه های محلی، ممنوعیت در شنا، محدودیت در فعالیتهای دریایی بویژه تردد با شناورهای سبک و قایقهای صیادی و تفریحی و در نظر گرفتن تمهیدات لازم توسط کلیه فعالان دریایی را انجام دهند.

۵۰ میلی متر بارندگی تنها در ۶۰ دقیقه در دهیرک قصرقند

 مدیر کل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: روزگذشته از ۲۳ ایستگاه هواشناسی استان بارندگی گزارش شده است.

محسن حیدری با بیان اینکه توابع شهرستان قصرقند بیشترین بارشها را دریافت کرده است، افزود: دهیرک با ۵۰ میلی متر بارندگی در جایگاه نخست روز گذشته قرار دارد.

وی میزان بارندگی در هلنچگان و ساربوک قصرقند را به ترتیب ۴۰ و ۳۰ میلی متر ذکر کرد و اظهار داشت: توابع شهرستانهای سراوان، سرباز، راسک و چابهار نیز از بارندگی ها بی نصیب نبوده اند بطوریکه از ایستگاههای کمبل سلیمان چابهار ۲۶ میلی متر ، مچان سرباز ۱۴، دهک سراوان ۲۴، هیدوچ سیب سوران ۲۰ و مولتان مهرستان ۱۸ میلی متر باران گزارش شده است.

 مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان از پایدار بودن سامانه های بارشی تا پایان امروز در مناطق جنوبی استان خبر داد و افزود: از آنجایی که وقوع سیلاب در برخی از نقاط جنوبی استان پیش بینی شده است توصیه می شود از قرارگیری در حاشیه رودخانه های فصلی بشدت پرهیز شود.

وی افزود: با توجه به مواج بودن دریای عمان انجام عملیات دریایی و تفریحی خطر آفرین است.

حیدری اظهار داشت: براساس آخرین تصاویر ماهواره ای و نقشه های پیش یابی آسمان استان صاف تا کمی ابری، وزش باید شدید و گرد و خاک در شمال استان تا عصر چهارشنبه تداوم دارد و از پنجشنبه تا اواسط هفتنه آینده صبح ها وزش باد در این منطقه نسبتا شدید انتظار می رود.

چهارشنبه در نوار غربی استان وزش باد نسبتا شدید و گردوغبار پیش بینی می شود، تا چهارشنبه در ارتفاعات مرکزی ، جنوبی و سواحل رگبار پراکنده، گاهی رعد و برق، وزش تندبادهای موقتی پیش بینی می شود.

امروز روی دریا رگبار و رعد و برق و شرق دریا مواج و متلاطم است.

انتهای پیام/

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha