خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 15729
۱۴۰۱/۰۴/۲۹ - ۱۲:۰۶
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی:

٣ هزار هکتار نخلستان با ارقام تجاری در سیستان وبلوچستان ایجاد می‌شود

 ٣ هزار هکتار نخلستان با ارقام تجاری در سیستان وبلوچستان ایجاد می‌شود
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی سیستان وبلوچستان گفت: سه هزار هکتار نخلستان با ارقام تجاری به منظور افزایش بهره وری و صادرات در این استان کاشته می‌شود.

به گزارش اس.بی پرس، امان‌اله طوقی در جریان بازدید وزیر جهاد کشاورزی از طرح توسعه نخیلات تجاری در شهرستان میرجاوه گفت: در راستای تحقق این طرح از ابتدای دی ماه سال گذشته تاکنون با مشارکت گروه کشاورزی آریا ۵۴ هزار اصله پا جوش خرمای رقم تجاری مجول از خارج کشور وارد استان شده و جهت طی دوران قرنطینه در محل گلخانه جدید سه هکتاری که بدین منظور در مجتمع گلخانه‌ای فارغ التحصیلان بخش کشاورزی شهرستان میرجاوه احداث شده، نگهداری می‌شود.

او گفت: امیدواریم امسال با استفاده از این پاجوش‌ها بالغ بر یک هزار هکتار نخلستان جدید در شهرستان‌های میرجاوه، خاش و گلشن احداث شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: ۴۱ درصد سطح محصولات باغی استان به کشت خرما اختصاص دارد.

او گفت: از ۶۲ هزار و ۹۱۴ هکتار نخلستان در سیستان و بلوچستان ۴۹هزار و ۷۱۸ هکتار بارور بوده و سالیانه بیش‌از ۲۵۰ هزار و ۸۹۸ تن انواع خرما در این استان تولید و روانه بازار مصرف می‌شود.

طوقی گفت: خرمای تولید شده سیستان و بلوچستان علاوه‌بر استان‌های دیگر به کشور‌های حوزه خلیج فارس، اروپایی و روسیه صادر می‌شود.

او گفت: بیشترین نخلستان‌های سیستان و بلوچستان در شهرستان‌های سراوان، ایرانشهر، نیکشهر و سیب و سوران قرار دارد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: کشت خرما در استان زمینه اشتغال افزون‌بر ۴۰ هزار نفر را فراهم کرده است.

 سیستان و بلوچستان به سبب نزدیکی به خط استوا و بهره گیری از رطوبت دریا توانمندی زیادی در تولید محصولات گرمسیری و نیمه گرمسیری و بعضا منحصر به فرد از جمله انبه، موز، پاپایا، گواوا، هندوانه آناناسی، نارگیل، زیتون محلی، مرکبات، خرما و ... دارد.

تولید محصولات کشاورزی در سیستان و بلوچستان در طول سال رواج دارد و زمین‌های برخی مناطق این استان مانند نیکشهر، سرباز، ایرانشهر، کنارک و چابهار هر سال توان تولید دو بار محصول را دارند.

هم اینک در بیش از ۲۰۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی سیستان و بلوچستان محصولات زراعی و در ۸۰ هزار هکتار از باغ‌های استان انواع میوه‌های گرمسیری، نیمه گرمسیری و سردسیری تولید می‌شود.

انتهای پیام/

منبع : yjc.news

نظرات شما

capcha